:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,357
Активни 551
Страници 22,287
За един ден 1,302,066
Практики

Децата роби на Швейцария чакат възмездие

В продължение на десетилетия десетки хиляди са били насилствено отнемани от семействата им и пращани да работят във ферми
И-НЕТ СНИМКИ
Симонета Сомаруга (вляво) на форум на ООН срещу принудителния труд. Миналата година тя поднесе извиненията на държавата за десетилетната порочна "социална" практика деца да бъдат въдворявани насила във ферми, където да работят
"Тъмната страна" на Швейцария - това е животът на десетки хиляди деца и тийнейджъри, насилствено отнемани от семействата им, които по една или друга причина са били оценявани от властите като ненадеждни и неспособни да се грижат за тях. Практиката продължава десетилетия, до 1981 г., когато е прекратена с промяна в законодателството след намесата на Европейския съд по правата на човека. И е оставила незаличими белези. Миналата година жертвите бяха поканени на церемония в Берн, на която министърът на правосъдието Симонета Сомаруга им поднесе извиненията на държавата.

"Роден съм без баща и майка ми ме оставила на баба да ме гледа. Когато баба ми почина, ме настаниха при един фермер. Трябваше да доя кравите, преди да тръгна за училище, отнасяха се с мен много сурово. Бях никой", разказва пред електронното издание "Суисинфо" Пол Щуцман. Той става занаятчия. Със съпругата си имат 6 собствени деца, но се грижат и за още две на роднина. Прехвърлилият 70 г. Щуцман е едно от близо 100 000 деца, които са пострадали от тази политика на държавата през XIX и XX век.

Децата били евтина работна сила, а понякога били бити, недохранвани или обекти на сексуално посегателство. Неомъжените им майки, основно ученички или напуснали училище, са задържани без присъда или са изпращани в психиатрични заведения. Понякога родителите били кастрирани или стерилизирани и принуждавани да дадат децата си за осиновяване.

Verdingkinder, или



"децата по договор", са били предимно малчугани от бедни градски семейства.



Повечето от тях били изпращани в семейства на фермери, където служели за евтина работна ръка, отбелязва Ройтерс. В началото на XXI век разказите на швейцарци, пострадали от нечовешкия закон, започнаха да се появяват в медиите и предизвикаха дискусии в парламента. Дълго време църквите, кантоните, общините и правителството си прехвърляха вината, като дори се опитват да омаловажат злоупотребите, извършвани с децата.

Ледът се пропуква през 2010 г., когато след активно и сериозно лобиране жените, задържани без присъди в затвора "Хинделбанк" в кантона Берн, получават официално извинение от федералните и кантоналните власти. А през 2013 г. за пръв път се събират представителите на държавните институции, на църквите, на кантоните и на Съюза на фермерите в Швейцария заедно с представители на жертвите. Бившият федерален депутат Хансруеди Стадлер е номиниран от правосъдния министър Симонета Сомаруга да е посредник в дискусиите между пострадалите и институциите. "Не можем да продължаваме да извръщаме глави настрана, защото точно това правехме дълго време", заявява на церемонията Сомаруга. "Днес трябва да е



ден за признаване на грешките



и на призив да спрем потисничеството и забравата". Сомаруга се ангажира с още мерки срещу последствията от "този тъмен период от швейцарската история", като евентуални законови промени и финансови компенсации за жертвите на тази политика.

"По онова време е било нормално да се държат зле с децата и бедността е смятана за недостатък, който може да се преодолее. Един ден бях поканен на среща с тези хора и до такава степен бях шокиран от разказите им, че останах без думи", казва Валтер Цвален, председател на Асоциацията на откраднатите деца. Смята се, че около 10 000 от пострадалите от "социалните мерки" в Швейцария деца са още живи, но в асоциацията на Цвален членуват едва 40 души. "Те прекалено много се срамуват да се появят публично, болезнено е да се отварят старите рани", обяснява той.

Тъй като архивите са разпръснати между кантоните, общините и институциите, а и някои от тях са унищожени, все още не е проведено национално проучване на тази практика, отбелязва "Суисинфо". Ето защо устните свидетелства са единственият надежден източник на информация за случилото се. Цвален е създал



уникална библиотека с 620 дневника



с показания от множество страни, където са се прилагали подобни практики. "Навсякъде е същото. Документите са малко, като в Швейцария, но показанията на свидетели си приличат - от Германия и Полша до Чехословакия и Норвегия", обяснява той. Ройтерс припомня, че правителствата в Канада и Австралия преди няколко години също поднесоха извинения за отнемането на деца от родителите им, като мярката е засягала предимно коренното население на двете страни.

"Не можем повече да пренебрегваме факта, че това се е случвало. В много семейства има хора, които са били във фермите", казва изследователят Пиер Аванцино, бивш преподавател във факултета за социални дейности в Университета за приложни науки в Лозана. "През 1987 г. децата, които са били отнемани от родители, чиито професии са били свързани с постоянно пътуване, бяха реабилитирани и получиха компенсации. Тогава беше лесно, защото програмата "Деца на пътя", действала от 1926 до 1973 г., е одобрена на федерално ниво. Архивите са централизирани, така че правителството не можеше да избегне нито извинението, нито компенсациите," казва той.

За децата, принуждавани да работят по фермите, и за хората, затваряни без присъди,



са нужни години на натиск, включително гладни стачки,



искове към европейския съд за човешките права и дори пътуващата изложба, преди няколко кантона и накрая държавата да им се извинят.

Сега в парламента се обсъждат начини за морални репарации и национално изследване на вредната практика. Но въпросът за финансови компенсации се отхвърля категорично от десните партии. Икономист от голяма банка преди година пресметна, че неплатеният детски труд в селското стопанство може да се изчисли на 20 до 65 млрд. швейцарски франка. При това положение 10-те хиляди оцелели жертви на детския робски труд биха могли да претендират за около 1.2 млрд. франка, писа електронното издание "Суисинфо".



----Хронология----

Макар че все още няма сериозни научни изследвания за това как са отглеждани децата извън семействата си, официално се признава, че до 1981 г. децата и младите хора, нуждаещи се от грижи, насилствено са въдворявани в институции или във ферми.

1944: Седмичното сп. "Ди Национ" публикува разследване за дом за момчета в Соннеберг, кантона Люцерн. Автори са журналистът Петер Сурава и фотографът Пол Сен. По-късно домът е затворен, а директорът му е осъден за лошо отношение към момчетата.

1974: Журналистът и политик Артур Хонегер публикува роман с автобиографични елементи за насилственото въдворяване на деца. Изкупени са над 100 000 бройки от книгата.

1981: 7 г. след ратифицирането от Швейцария на Европейската конвенция за човешките права към швейцарския закон са добавени клаузи, забраняващи отнемането на свободата с цел социално подпомагане.

1991: Историкът от Берн Марко Льоенберг, чийто баща е жертва на насилствената политика, публикува първото и досега единствено изследване на тази практика в кантона Берн.

1999: Във федералния парламент започва инициатива за компенсации на жертвите на насилствената стерилизация. Досега няма резултат от инициативата.

2009-2013: Над 85 000 души в Швейцария посещават пътуващата изложба "Откраднато детство" с над 300 истории и снимки

Кантоните Берн, Люцерн, Фрибур и Тургау официално се извиниха за провеждането на тази политика в миналото. През 2010 г. след парламентарно разследване тогавашният правосъден министър Евелин Видмер-Шлумф се извинява за затварянето на невинни жени в затвора "Хинделбанк" в кантона Берн.

2011: Внесени са две парламентарни предложения - за реабилитиране на жертвите и апел към правителството да проучи всичко, което се е случвало, и да се извини на жертвите.

 В затвора Хинделбанк в кантона Берн са затваряни жени, чиито деца са били отнемани
Снимки Архив
Бившият федерален депутат Хансруеди Стадлер ще посредничи между жертвите и институциите
 Пол Щуцман с болка си спомня за преживяното, след като е бил даден за осиновяване на фермери
25
16272
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
08 Октомври 2014 20:02
Die Verdingkinder, ja. Мисля, че четох че последното Verding-дете е било дадено, по-точно продадено, 1957 година. Освен типичните случаи, описани в статията, деца са били продавани и от самите бедни семейства на по-заможни селяни срещу еднократна сума или малка месечна рента. Из планините на Швейцария е царял глад какъвто в България никога не е имало. На времето като четях Виа Мала на Йон Книттел (имаше я в библиотека Златни зърна) направо не ми се вярваше, че може да има такава бедност ....в Швейцария.
08 Октомври 2014 20:07
Децата роби на Швейцария чакат възмездие


И някои тука говорят по мой адрес това онова...

Робовладелството никога не е преставало...
Натрапиха го и у/на нас...



08 Октомври 2014 20:08
а ванчето мечтаеше да бъдем швейцария на балканите
08 Октомври 2014 20:14
Nickolas 08 Окт 2014 20:02
На времето като четях Виа Мала на Йон Книттел (имаше я в библиотека Златни зърна) направо не ми се вярваше, че може да има такава бедност ....в Швейцария.


Просто соцпропагандата не наблягаше на подобни неща, но в замяна на това робовладелската и проробовладелска пропаганда точно върху такива неща гради и надгражда.

Примерно: всички знаят за `голодомора` в СССР, пък малцина въобще са чували, че в процентно отношение почти толкова хора (че и повече!) са умрели от глад в САЩ практически по същото време (т.нар. Голяма депресия)...
08 Октомври 2014 20:19
Разбрах: почти толкова хора (че и повече!)
08 Октомври 2014 21:03
Общо взето, макар и с някои малко хард изпълнения, отнемали са децата на хора, които не могат да се грижат за тях и са ги давали на такива, които могат. За разлика от нашта политика, да даваме помощи на циганетата, които раждат, преди да са завършили училище. Родителите ми са на същата възраст като оня, пострадалия и също са живели на село, при собствените си родители, които също са ги карали да се грижат за кравите, да ги доят и да ги водят на паша, когато не са на училище и не се чувстват роби, така е било с всички деца в селата им.
08 Октомври 2014 22:15
Ето една подобна история и от Гьрция.
Натисни тук
След войната многодетни семейства от селата са си давали някой от децата - предимно момичета на "богати" граждани с надеждата че ще ги гледат и ще имат по добьр живот. Вьпросното момиче е работило при изродите по долу. В един момент са изчезнали 50 долара някьде - най правдивата и вероятна версия е да ги е затрила жената
и е изльгала мьжа че Спиридула (момиченцето слугиня) ги е откраднало. Заварзали я на масата и са я гладели с гореща ютия за да си признае......
Найстина за някой "хора" Сталин си е бил прав....
08 Октомври 2014 22:17
Хиксе не се изказвай неподготвен а поне прочети статията.
08 Октомври 2014 23:09
Найстина за някой "хора" Сталин си е бил прав....

---
и не само той
09 Октомври 2014 07:23
Това са типичните европейски ценности ,така бурно рекламирани у нас !
09 Октомври 2014 09:02
А пък Гулаааг, Скравенаааа, Слъчев бряяяяг.....
Гадни комунисти.
09 Октомври 2014 09:40
Има известна разлика с комунистите и тя е именно в европейските ценности. Една от тия ценности е способността да установиш че си сбъркал и да вземеш някакви мерки да се поправиш. Па ако може и да се сдобриш с пострадалия от това сбъркване.

И да, това струва известно смачкване на суратя и даже понякога материални жертви.

Погледнато от друга страна - в България през 60-те и 70-те само около 100000 човека НЕ СА били подложени на робски труд. Което дава известни разлики с Швейцария още от тогава.
09 Октомври 2014 10:37
Примерно: всички знаят за `голодомора` в СССР, пък малцина въобще са чували, че в процентно отношение почти толкова хора (че и повече!) са умрели от глад в САЩ практически по същото време (т.нар. Голяма депресия)...

Малката разлика е, че в СССР е било целенасочено....
09 Октомври 2014 10:39
fraxinus09 Октомври 2014 09:40

Ма разбира се, че как иначе.
Те и сега си продължават по същия начин - натворят простотиите, извинят се и хоп- готово, всичко е простено и забравено.
То бива лицемерие, ама чак пък толкова
09 Октомври 2014 11:22
Малка поправка:
Натворят простотиите, извинят се, СПРАТ ДА ГИ ПРАВЯТ, евентуално ПЛАТЯТ и/или ОРГАНИЗИРАТ някаква компенсация и тогава въпросът се смята за приключил и от двете страни.

А как става в Евразия:
Натворят простотиите, обяснят че не са ги правили, продължат да ги правят, по някое време обяснят че то и други правят или са правили простотии и затова всичко е наред. От пострадалата страна измислят вицове за биенето на негрите и продължават да търпят простотиите.

Има разлика - незначителна, ноооо съществена. (по Джугашвили)
09 Октомври 2014 12:20
Детството ми беше през 70-те години на миналия век. В малко провинциално градче, при баба ми. Учебната година се откриваше на 15 септември, на 16-ти почваха "есенните" бригади в ТКЗС - царевицата кършехме на ръце, после я белехме, седнали върху нейните купове на т.нар. "площадка". Трябваше и да пеем. Така цял месец.
Бригади през зимата нямаше, но с пукването на пролетта пак се почваше. Понякога беше непланирано, инцидентно. Отиваш в 7.00 ч. на училище (физзарядка до 7.30 ч.) и ти казват да се върнеш, преоблечеш и си вземеш храна за цял ден. Пак в ТКЗС-то. Пролетно време - още един месец без училище. Ягоди, после домати, ябълки и праскови. Как връзваха хорариума учителите - умът ми не го побира.
През лятото от 3 месеца ваканция - един отново в помощ на селското хазяйство. Сега пък малини и плодовете на разни дървета - ябълки и праскови предимно.
Общо 3 месеца в годината ангария за Народната власт.
Отделно по-голямата част от съучениците ми аргатуваха в семейстнвото си - копане, прибиране на реколта, пасене на разни животни. Това поне ми бе спестено, баба ми имаше само 5-6 кокошки.
Водопроводчик, съгласен ли си?
09 Октомври 2014 14:14
Има известна разлика с комунистите и тя е именно в европейските ценности. Една от тия ценности е способността да установиш че си сбъркал и да вземеш някакви мерки да се поправиш.
.....................................................................

Ха ха...европейските ценности. Значи към тях можеш да прибавиш и 20-ия конгрес на КПСС, където е развенчан култа към Сталин и неговите репресии.
09 Октомври 2014 15:45
А бе пак сме изпреварили швейцарците, нашите деца от 7-8 годишни, всичките са били по фермите на бригади в селското стопанство, без никакво заплащане! Ама не се оплакваме и не искаме репарации за безплатния труд! А тия са глезльовци и еврогейци, само реват! Като не им е харесвало в капитализма, да бяха дошли при нас в социализма, да им бяха скъсали шушоните от работа в селското стопанство! То затова всеки, като чуе сега за такава работа, бяга като опърлен и не ще да сади картофи!
09 Октомври 2014 16:54
Общо 3 месеца в годината ангария за Народната власт.

Ако някой див селянин ти биеше шамари и те е изнасилвал може да се сравниш с тези от статията. Ако не - приказките за тежкия труд по бригадите ги разправяй другаде.
09 Октомври 2014 19:56
Като паднеш от 6 метрова череша и си потрошиш ръцете на 12 годишна възраст,тогава обяснявай кое било по-лошо.Освен бригадите имаше и друга форма на принудителен труд,събираха се билки,железа и хартия през лятото- индивидуално.
11 Октомври 2014 09:19
А соросоидите разказват, че ние българите по природа сме прости и груби балканци, че лошотията и нетолерантността ни били вродени, едва ли не.
Не, лошотията е вродена в западняците, жестокостта към слабия може да се проследи в цялата история на Запада, особено в страните с протестантска религия.
11 Октомври 2014 13:00
Айде сега, с ръка на сърцето, повечето, които сме ходили на бригади по соца, имаме прекрасни спомени! Пък и не се преработвахме чак толкоз.
11 Октомври 2014 14:22
Като паднеш от 6 метрова череша и си потрошиш ръцете на 12 годишна възраст,

На бригада ходеха гимназистите и студентите. 12-годишните ходеха на лагери - на море и планина.
13 Октомври 2014 21:22
у нас правят аборти да нямат проблеми с деца и родители
14 Октомври 2014 21:58
Погледнато от друга страна - в България през 60-те и 70-те само около 100000 човека НЕ СА били подложени на робски труд. Което дава известни разлики с Швейцария още от тогава.

Дрънкаш глупости и сигурно сам си вярваш.
Или си прост и неинформиран младок - тогава ти е простено.
Или си злонамерен дърт папърдак - тогава няма спасение за теб, тъй ще си идеш - с пяна на уста като бясно куче.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД