![]() |
И сега съдии, съдебни заседатели, прокурори и подсъдими се крият зад инициали. Това обезсмисля публичността на съдебните решения. |
Криенето на информация в правораздаването отдавна е проблем, макар Законът за съдебната власт да изисква всички актове на съдилищата незабавно да се публикуват в интернет. И сега има случаи да се спестяват имена, когато се публикуват съдебните решения. Така зад инициали се крият не само съдии, но и съдебни заседатели, прокурори и подсъдими. По този начин става невъзможно най-малкото да се проследи практиката на много от юристите, които се издържат с пари на данъкоплатците.
Според правозащитника адвокат Александър Кашъмов "имената на лицата, които заемат публични длъжности в демократичните държави, не може да са тайна". Според него решението на ВАС може да се превърне в опасен прецедент, тъй като е част от тълкуването на закона и може да доведе до нови подобни решения и разширяването на обхвата на тайните.
Казусът е стигнал до ВАС по жалба на Паско Запрянов от Хасково, съобщи "Правен свят". По Закона за достъп до обществена информация мъжът е поискал от Окръжния съд в града да му отговори кои са съдиите там по три имена, тъй като на сайта на институцията те са представени само с име и фамилия. Законът за гражданската регистрация обаче казва, че името се състои от три части - собствено, бащино и фамилно.
От съда му отказали и Запрянов обжалвал. Спечелил на първа инстанция в Административния съд в Хасково, който се мотивирал, че съдиите са публични личности, изпълняващи публична държавна длъжност, и няма как имената им да са тайна. Делото обаче стигнало до ВАС и върховните магистрати, подкрепени и от прокуратурата, дали друго мнение. Те решили, че имената на съдиите не са обществена, а лична информация.
Решението на ВАС е подписано с особено мнение от третия член на състава - Соня Янкулова. Според нея в правовата държава няма анонимно правораздаване - с инициали. "Правораздавателната функция на държавата е публична по конституция. Съдията е оправомощен да правораздава от името на народа, а народът не дава мандат на инициали или на неидентифицирани с оглед на законовите изисквания лица. Съдията застава с името и подписа си под своя акт, за което държавата му гарантира наказателна и гражданска неотговорност", пише Янкулова. Тя е съгласна, че имената са лични данни, но не и че тези на съдиите са защитени по закон, и припомня, че съдиите са с три имена в актовете на Висшия съдебен съвет, регистъра на Сметната палата и декларациите за конфликт на интереси.
РЕГРЕС
"С това решение сериозно са нарушени правни принципи, които произтичат от конституцията, от Европейската конвенция за правата на човека и изобщо основните начала на демократичното общество. Нарушено е развитието на практиката на ВАС и е накърнен авторитетът на правосъдието у нас като средство за утвърждаване на основните правила в демократичното общество", коментира още Кашъмов, който ръководи правния екип на Програма "Достъп до информация". Според него тази опасна тенденция връща общественото развитие с много години назад. "При такъв подход може да очакваме и да бъдат заличени и имената на президента, на народните представители и на всички, които упражняват публична държавна власт", прогнозира той.