:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 437,007,783
Активни 182
Страници 4,783
За един ден 1,302,066

Александър Дойнов е в ново амплоа – на гурбетчия

С „Емигранти” Диана Добрева бележи пореден режисьорски успех
Снимки: Иво Хаджимишев
Действието протича в навечерието на Нова година - време за преоценки.


лександър Дойнов и Милен Миланов на бутилка водка размишляват по шопенхауеровски за живота - това е една от запомнящите се сцени в спектакъла "Емигранти" от Славомир Мрожек. Премиерата се състоя преди дни на сцена "Миракъл" в театър "Българска армия", а режисьор е Диана Добрева.

Действието е изцяло съсредоточено в сиво мазе, което двама емигранти държат под наем. Кушетки, висяща от тавана гола крушка, стара радиоточка и оплелите се като черва тръби на парното отопление изчерпват интериора в скромната им квартирка (сценографията е дело на Нина Пашова). Въпреки че си съжителстват от доста време, мъжете нито веднъж не се обръщат по име един към друг. Неназована остава и родината им, както и мястото, където са се приютили. Така пиесата, макар да е вдъхновена от личните преживявания на драматурга, подвизавал се дълго като емигрант, придобива обобщаващо звучене, а посланията й са универсални. Героят на Александър Дойнов е обикновен гурбетчия, елементарен, с просташки маниери, или казано с думите на съквартиранта му: "Там си роб на държавата, тук - на собствената си алчност". За втория персонаж пък зрителите впоследствие узнават, че е враг на строя, "анархист". А предвид това с кого е принуден да си съжителства в чуждата страна признава, че се чувства като "гонокок в компанията на едноклетъчно". Мисията на живота му е да напише велик труд за свободата и тъкмо в това се корени трагедията му. Когато човек живее в робство - духовно или политическо, - той с всяка фибра на тялото и ума си съзнава каква ценност е свободата и е устремен към нея. Но в мига, в който като емигрант се оказва свободен, не само му става чужда психологията на роба, но вече и не изпитва потребност да пише за нея. Тъкмо това прозрение на героя интелектуалец бележи кулминацията на спектакъла. Следва неочаквано разкритие и още по-неочакван обрат. Още повече че първата сцена, в която мъжете се сдърпват заради една цигара, с нищо не подсказва в какви дълбоки води ще навлезе пиесата. Публиката се наслаждава на динамичния, пропит с горчив хумор диалог, на наситеното действие, в което емоциите градират.

Екипът, създал постановката, и ръководството на Армията заслужават адмирации за избора на това заглавие. Актуалната тема за емиграцията силно вълнува родния зрител, а и в представлението този проблем е разгледан в широк спектър. Визира се не само принудителното изгнаничество, но и драмата на човека, който се чувства емигрант в собствената си родина. И не на последно място - емиграцията като състояние на душата.



 ----
1
1591
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
30 Октомври 2014 13:39
Героят на Александър Дойнов е обикновен гурбетчия, елементарен, с просташки маниери

Не само героят! Е, не е гурбетчия, все пак!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД