През последната една година в България е станало още по-трудно да се прави бизнес. В класацията Doing Business за 2015 г. ("Правене на бизнес") на Световната банка от 189 наблюдавани страни нашата е на 38-о място. Това сочи докладът на финансовата институция за последните 12 месеца, обявен вчера.
През тази година методиката на класацията е променена, подчертават от Световната банка. Ако тя бъде приложена спрямо миналата година, България би се наредила на 36-о място. Тоест реално сме отстъпили с две позиции назад. В периода 1 юни 2013 - 1 юни 2014 г. 85% от икономиките в Европа и Централна Азия са осъществили поне една регулаторна реформа за по-лесен бизнес за местните предприемачи. Според анализаторите България има напредък само в една от категориите - по-лесно се започва нов бизнес, защото са намалени регистрационните такси. Въпреки че кабинетът "Орешарски" отчете намаляването на административната тежест като голям успех, други държави са направили далеч по-съществени реформи и са ни изместили.
В доклада се посочва, че българската икономика се е доближила с много малко до най-добрите световни примери. Това се дължи на промяната в 3 критерия - трансгранична търговия, започване на бизнес и уреждане на несъстоятелност. Сериозен проблем у нас остава свързването на обекти към електрическата мрежа - процедурите и сроковете от години мъчат всеки инвеститор дори и за най-малкия обект, който трябва да се пусне в експлоатация. По този показател страната ни слиза от 122-ро на 125-о място, защото докарването на електричество до нова сграда или производство отнема над 4 месеца. За сравнение: в Южна Корея, където става най-бързо, този срок е 18 календарни дни. В Европа лидер е Германия - 28 дни. При получаването на разрешение за строителство България също отстъпва с едно място надолу - от 100-тна на 101-ва позиция.
ЗА ПРИМЕР
Таджикистан води световната класация за реформатор - там има най-голямо подобрение на бизнес регулациите. Азербайджан е също сред 10-те най-успешно реформиращи се икономики в света. Най-голям брой реформи е извършила Грузия - 36, следвана от Македония с 34 реформи. Румъния има напредък в категорията "плащане на данъци", а Косово - в "изпълнение на договори". Световен лидер като добро място за правене на бизнес за пореден път е Сингапур, следван от Нова Зеландия, Хонконг, Дания, Южна Корея, Норвегия, САЩ, Великобритания и Финландия. На дъното са страни като Либия, Южен Судан, Чад, Конго, Афганистан, Венецуела, Ангола, а на последно място е Еритрея. В Югоизточна Европа лидер е Македония - на 30-о място в класацията. Втората най-добра дестинация за бизнес в региона е Черна Гора (на 36-о място), следвана от България (38-а позиция).
Все по-трудно се бил правел бизнес ... Затова пък бизнес с преводи се прави от лесно по-лесно. Няма никакви изисквания. Всеки може да регистрира фирма за преводи. Само трябва да отиде във Външно и да подпише с министерството рекетьорски договор, че Външно уж му възлага да извършва официални преводи. Договорът минава за лиценз / оторизация. Той, разбира се, не е. Целта на сключването му е съвсем прозаична - агенциите привличат клиентите с "лиценза" и делят печалбите с контрагента си. *
И така, регистрираш фирма, сключваш договор с Външно, наемаш офис в центъра, слагаш табелата „Преводи и легализации" и - пей сърце! Имаш ЛИЦЕНЗ да извършваш преводи от и на всички езици, за които се сетиш. Ама че не знаеш нито един чужд език, ама че нямаш нито един преводач в офиса, няма значение. Правиш сайт, че РАЗПОЛАГАШ с най-добрите преводачи от и на 30-50 езика, пишеш, че си ЛИЦЕНЗИРАН от Външно и бизнесът тръгва.
* От известно време Външно е спряло да "лицензира / оторизира" агенции; очаква се в скоро време да прекрати и вече сключените - 653 на брой, по официални данни.