Рано или късно по една или друга причина всеки се сблъсква с болките в гърба или кръста. Те могат да бъдат различни, но обикновено се появяват като симптом на различни невралгии. Всъщност погрешно е, ако човек смята невралгията за болест. Тя е ясно изразен симптом на възпален нерв, изразяващ се в силна болка в областта на засегнатия нерв. По наблюдения на специалистите от засягане на този вид нерви най-често страда възрастното поколение. Според вида на невралгията обаче от болка могат да се оплачат и деца.
Когато човек получи болки в гръдния кош, обикновено се опасява, че ще бъде настигнат от инфаркт. Това обаче може да няма нищо общо със сърцето му, а просто да е засегнат нерв в същата област. Междуребрената невралгия се характеризира със силна, режеща болка в областта на гръдния кош. Възможно е да се усети болка и в областта на лопатките и долната част на гърба. Обикновено тя се усилва, когато човек кашля или си поема по-дълбоко въздух. Тогава е възможно да се усети и болка в гърба, под лопатката и кръста. Причините, заради които се появява междуребрената невралгия, са много както на брой, така и по вид. Една от тях е свързана именно с ребрата - когато ставните части на ребрата, по които минават междуребренни нерви боледуват от артроза и артрит. Друга причина, която е по-често срещана при жените, е изменение на гръбначния стълб вследствие на хормонални нарушения по време на менопауза. Сред останалите причини са: преживяни физически травми, преохлаждане, болести на сърдечносъдовата система, херпес зостер, множествена склероза и заболявания, при които снабдяването на нервите с кислород е недостатъчно.
По презумпция невралгията може да достигне всеки с нисък имунитет, с установена инфекция или прекаляващ с чашката. Според някои невролози към рисковия контингент спадат и хората с диабет. Лечението на междуребренната невралгия може да бъде медикаментозно, най-често придружено от физиотерапия, извършваща се от специалист, или масажи с противовъзпалителен болкоуспокояващ крем - в домашни условия. Този вид лекуване на нервите обаче невинаги помага, тъй като при някои от пациентите се наблюдава само
временно отшумяване на болката,
без да има излекуван нерв. В такъв случай единственият начин да се преборят с проблема е да се направи операция.
При невралгия на седалищния нерв оплакванията са от болка в кръста, която преминава в задната част на крака и стига до стъпалото. Ако не се лекува, е възможно да дойде момент, в който тялото не може да си намери подходяща позиция без болка. Тогава проблемът става хроничен и мускулите на засегнатия крак атрофират и кракът видимо отслабва, докато се стигне до пареза. Пациентите с невралгия на седалищния нерв споделят, че болките им се засилват през нощта. Невралгията на седалищния нерв е често срещана. Появява се заради образуване на костни шипове на гръбначните прешлени в областта на кръста, които притискат седалищния нерв, както и вследствие на травми и тежки физически усилия. Лечението става бавно - в рамките на месец, като през това време невролозите препоръчват на пациентите си да си почиват повече и да бъдат търпеливи.
Болката при тригеминалната невралгия е най-силната, която може да изпита човек, споделят засегнати от нея. Обикновено това са хора, минали петдесетте. Този вид невралгия носи името на нерва, който отговаря за чувствителността по цялото лице и най-често засяга очите, челото, бузите, устата - венци, устни, челюст на възрастното поколение. Характерното за тази невралгия е, че се появява спонтанно, най-често след лечение на зъби или силна травма в областта на лицето. Болката може да е остра и силна при докосване на лицето, миене на зъбите, консумация на студени и топли напитки или дори говорене, а може да се появи и от
шум, силна светлина,
дъвчене по време на хранене. В някои случаи болката е толкова непоносима, че мускулатурата на лицето се сгърчва. Лечението на тригеминалния нерв е изключително трудно. Както всяко лечение, то може да започне с терапия от лекарства и да премине в хирургична интервенция. В някои случаи обаче операцията освен отворена, може да бъде и перкутанна - през кожата, когато е доказано, че направена открита, не е показала нужния ефект.
Болките в областта на раменете може да са причинени от плексит. Заболяването представлява възпаление на раменния сплит, който е съвкупност от нерви, чиято роля е да изпращат сигнали от мозъка до раменете и ръцете. При плексит оплакванията обикновено са чувство на скованост на врата, рамото и ръката от едната страна на тялото. Един от най-разпространените плексити е този на брахиалния сплит. Плекситът може да се прояви по няколко начина. Когато е засегната горната част на брахиалния сплит, потърпевши са мускулите на раменния пояс и мишницата. В такива случаи човек изпитва затруднения, когато му се налага да отдалечи засегнатата си ръка или да сгъне предмишницата си. Обикновено рамото видимо пада, а лопатката - изпъква. Когато е засегната долната част на сплита, се наблюдава и невъзможност на сгъването на пръстите или цялата китката. При положение че е засегнат целият сплит, болезнена става цялата ръка и раменният пояс.
Според някои специалисти за предотвратяване появата на плексит
от особено значение е храната
Те препоръчват храната и напитките, които човек приема ежедневно, да съдържат достатъчни количества витамин С, селен, цинк и антиоксиданти. Консумацията на риба трябва да е поне един път в седмицата. Около 100 грама мед също се оказва полезен в борбата с неприятното схващане. Добре е обаче приемът му да става между различните хранения през деня. Нискомаслените млечни продукти, плодовете и зеленчуците също са от изключителна важност. Препоръчва се прием на витамини В1, В6 и В12.
|
|