България е на едно от последните места в Европейския съюз по ефективност на пощенската мрежа.Това се казва в представен неотдавна анализ на Института за пазарна икономика по данни на Евростат. Той е изготвен във връзка с обявената наскоро политика на държавата за развитие на сектора на пощенските услуги за периода до 2017 г.
Според анализаторите парадоксът е именно в това, че у нас почти във всяко кътче има пощенски клон, но той е безполезен за хората, особено в по-отдалечените населени места. По ефективност на пощенската мрежа, разгледана като "брой на населението, обслужвано от една пощенска станция", България е на 20-о място от класация с общо 24 страни, сочат данните на Евростат. У нас една пощенска станция обслужва едва 2400 души. За сравнение на първо място е Белгия със 7800 души, следвана от Холандия - със 7500. След България са само Исландия, Швеция, Люксембург и Чехия. В някои от тези страни обаче, като Чехия и Швеция, голяма част от пощенските станции са мобилни, докато у нас говорим за стационарни. Така че на практика страната е почти на последно място.
В момента пощенски станции имаме в 2616 от общо 5177 селища, които обслужват "Български пощи". В останалите 2561 населени места има агентства, гишета или междуселищни пощальони. Процесът на обезлюдяване на малките населени места изисква намаляването на броя на пощенските станции и въвеждането на алтернативни методи за обслужване на населението, категорични са от ИПИ.
Според анализа в начертаната секторна стратегия липсват ясни и категорични мерки. Например не е ясно как при дигитализацията, която върви в момента, пощите ще успеят да оправдаят съществуването си из цяла България. Няма план за развитието и това какво предстои за "Български пощи". Делът на държавното дружество на пазара на универсалните пощенски услуги намалява и се очаква тенденцията да продължи. Прогнозите са песимистични, базирани на данните за приходите. При пощенските пратки и услуги за периода 2011-2013 г. спадът е с 16% - толкова държавните пощи губят от позициите си спрямо конкурентните куриери (от 89% през 2012 г. делът им спада на 73% през 2013 г.). При колетите до 20 кг позициите на "Български пощи" също драстично отслабват - от 73 до 25% от общия дял на пазара.
Затова от ИПИ препоръчват структурни реформи в държавните пощи с конкретни мерки и срокове за изпълнение. Заедно с това трябва план за преструктуриране на пощенската мрежа според натовареността и териториалното разположение на станциите в малките населени места.
Ами в Европа съществуващата пощенска мрежа се ползва рационално - изпълнява още ред функции потребни за държавата. Така и така е изградена с държавни пари.
Тука - искаме да развалим всичко, че после да го правим наново, за да вземем комисионни...