:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 121
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Бюрокрацията е най-голямата пречка за земеделието у нас

Снимка: Михаела Катеринска
Над една трета от земеделците смятат да се снабдят с нова селскостопанска техника през следващата година.
Всеки пети земеделски производител посочва бюрокрацията у нас като основна пречка пред работата му. Това заяви вчера Николай Вълканов от Института за пазарна икономика (ИПИ) при представянето на проучване за информираността на земеделците за новия програмен период. Запитани кой е най-големият проблем пред техния бизнес, на първо място фермерите посочили държавната намеса. Само преди година и половина като най-голям проблем те са определяли по-високите субсидии в другите страни - членки на ЕС, а ролята на държавата е била на 5-о място.

Достъпът до земеделска земя също е сред посочените проблеми пред земеделците. "Това е проблем, който тепърва ще набира сила", категоричен е Николай Вълканов. От ИПИ очакват и раздвижване на пазара на земеделска земя не само като брой сделки, но и като цена. "Някои големи играчи имат намерение да окрупнят своите парцели. Очакванията са да станем свидетели на "охлаждане" и на цената на земята, и на рентата", каза Вълканов.

Въпреки пречките 3/4 от земеделските стопани смятат да инвестират още средства през следващата година. Най-голям процент от запитаните - 37.4 на сто, смятат да си купят нова селскостопанска техника, 35.5% имат желание да строят или ремонтират съществуващата база. Около 35% са отговорили, че ще инвестират в покупка на земя. Най-голяма част от фермерите - 47%, ще финансират инвестициите си със собствени средства. Субсидиите по Програмата за развитие на селските райони са вторият най-използван начин за покриване на инвестициите - 33.6% от фермерите ще разчитат на пари от ЕС. На трето място за земеделците остава тегленето на банков заем.

ИНФОРМИРАНОСТ

Едва 43% от анкетираните фермери оценяват информираността си за субсидиите през новия програмен период като достатъчна. Близо 44% имат ограничена информация, а 13% нямат никаква информация. Според експертите от ИПИ причините са както в закъснялото приемане на основните параметри от страна на Министерството на земеделието и храните, така и в слабата информационна кампания и вялата активност на асоциациите от сектора.
2
1863
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Ноември 2014 04:56
Та коги, бе, чоджум, бюрокрацията е била нещо друго освен пречка, при това - винаги най-голямата, при това - за всичко и навсякъде? Безпределното нарастване на чиновническото съсловие си е начин за решаване на проблемите с безработицата - създаване на каста от високоплатени безработни некадърници, набирани с условие: а) да имат вродена склонност към корупция и б) да са роднини или познати на някого, или поне да са активисти на някоя от многото - чиновнически до една, партии...
07 Ноември 2014 14:46
Бюрокрацията е евростандартна. Проблемът на фермерите в България е, че нямат достъп до пазара на еврозоната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД