Над една трета от земеделците смятат да се снабдят с нова селскостопанска техника през следващата година. |
Достъпът до земеделска земя също е сред посочените проблеми пред земеделците. "Това е проблем, който тепърва ще набира сила", категоричен е Николай Вълканов. От ИПИ очакват и раздвижване на пазара на земеделска земя не само като брой сделки, но и като цена. "Някои големи играчи имат намерение да окрупнят своите парцели. Очакванията са да станем свидетели на "охлаждане" и на цената на земята, и на рентата", каза Вълканов.
Въпреки пречките 3/4 от земеделските стопани смятат да инвестират още средства през следващата година. Най-голям процент от запитаните - 37.4 на сто, смятат да си купят нова селскостопанска техника, 35.5% имат желание да строят или ремонтират съществуващата база. Около 35% са отговорили, че ще инвестират в покупка на земя. Най-голяма част от фермерите - 47%, ще финансират инвестициите си със собствени средства. Субсидиите по Програмата за развитие на селските райони са вторият най-използван начин за покриване на инвестициите - 33.6% от фермерите ще разчитат на пари от ЕС. На трето място за земеделците остава тегленето на банков заем.
ИНФОРМИРАНОСТ
Едва 43% от анкетираните фермери оценяват информираността си за субсидиите през новия програмен период като достатъчна. Близо 44% имат ограничена информация, а 13% нямат никаква информация. Според експертите от ИПИ причините са както в закъснялото приемане на основните параметри от страна на Министерството на земеделието и храните, така и в слабата информационна кампания и вялата активност на асоциациите от сектора.