:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 128
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

България е на дъното в световна анти класация за корупция

Анализатори препоръчват премахване на 4 вида данък и на минималната заплата
Зорница Славова
Страната ни е на дъното на европейската класация по възприятие за корупция, а дългоочакваното догонване на развитите държави в ЕС не се случва. Това показва изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), обобщаващо 7 проучвания през последните години по показатели като право на собственост, икономическа свобода, правене на бизнес, усещане за корупция и др.

По т.нар индекс за възприятие на корупцията, изследван от "Трансперънси интернешънъл", страната ни получава индекс 41, който ни праща на 77-о място в света заедно с Тунис и Сенегал (от 177 държави). С точка по-нагоре са Босна и Херцеговина, Бразилия, Сърбия и Южна Африка, а с точка по-малко - Румъния и Китай. Средно индексът за страните от ЕС е 59, което ни дава преднина единствено спрямо Гърция, Косово, Албания, Беларус и Украйна.

Най-високо е нивото на корупция в съдебната ни система. Оценката по този показател е 4.4 точки при максимални 5, което характеризира системата като "изключително корумпирана". Нормативната ни уредба за преследване на корупционни практики се оценява като ефективна, но не и прилагането й, тъй като липсват осъдителни присъди. Следващите най-корумпирани области са здравеопазването и политическите партии.

По показател конкурентоспособност, изследван през 2013 г.- юли 2014 г. от Световния икономически форум, резултатите ни са посредствени - тук сме във 2-та половина на класацията между Италия и Кипър, което е леко подобрение спрямо предходната година. По икономическа свобода положението е подобно - класирани сме на 40-о място от 152 държави, докато миналата година сме били на 49-о. Тук обаче напредването се дължи на изоставане на други държави. По отношение на условията за правене на бизнес тази година България заема 58-о място от 189 страни, което е влошаване с едно място спрямо м.г. Така се нареждаме до Ботсвана и Тонга, а в европейски план сме в средата на класацията, изпреварвайки Италия, Румъния и Гърция. Най-голямо влошаване има при издаването на разрешителни за строеж и достъпа до електричество. По индекс образование (международни класации PISA) България е под средния резултат за европейските държави в математиката, в четенето с разбиране и в науките.

Основните причини за буксуването са корупцията - главно в съдебната система, неработещите институции, политическата нестабилност и липсващите реформи, посочи Зорница Славова от ИПИ. По думите й всичко това води до невъзможност за бизнеса да планира дългосрочно и съответно до забавяне на икономическия растеж. От института са разработили 90 мерки, които според тях ще извадят страната ни от летаргията. Сред тях са премахване на минималната заплата и минималния осигурителен доход, облекчаване на колективното трудово договаряне, премахване на т.нар клас прослужено време при изчисляване на възнагражденията в частния сектор и на ограниченията пред свободните професии и др. По отношение на бизнес средата се предлага намаляване на данъка върху ЕТ от 15% на 10%, както и премахване на редица налози - данък дивидент (сега е 5%), данък наследство (0.4-6,6%), както и данъците върху застрахователните премии (2%) и върху дохода от лихви по срочни банкови депозити (8%). Положително според експертите биха се отразили още прехвърлянето на някои преки данъци като приход към общините, уеднаквяването на всички такси на местно и държавно ниво и др. Ключови според ИПИ са реформите в съдебната система, които да гарантират нейната независимост и подобряване на специализацията й, както и подобряването на работата на администрацията.

9
2787
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Ноември 2014 20:17
Не им ли омръзна на журналистите да ни навират в очите "анализите" на Каролев или на платените от чужбина служители на Сорос или на неясни фондации. Има професори-икономисти с авторитет и ИМЕ, които кой знае защо не ги интервюират. Толкова ли е страшно ако някой изкаже лично мнение, различно от това на "някои анализатори"?
26 Ноември 2014 09:33
Поредният неолиберастки и фондационерски бълвоч. Кой плати и защо плати за това "изследване" на ФОНДАЦИЯ ИПИ, което, както разбираме е обобщение на 7 (седем) изследвания, по всяка вероятност чужди ?
След разни класации, без позоваване на източници, данни, методология и т.н., се внушават вредните за държавата и обществото и добре познати "идеи" на "икономистите" от ФОНДАЦИИ ИПИ, ИОО и ЦЛС:
Сред тях са премахване на минималната заплата и минималния осигурителен доход, облекчаване на колективното трудово договаряне, премахване на т.нар клас прослужено време при изчисляване на възнагражденията в частния сектор и на ограниченията пред свободните професии и др. По отношение на бизнес средата се предлага намаляване на данъка върху ЕТ от 15% на 10%, както и премахване на редица налози - данък дивидент (сега е 5%), данък наследство (0.4-6,6%), както и данъците върху застрахователните премии (2%) и върху дохода от лихви по срочни банкови депозити (8%). Положително според експертите биха се отразили още прехвърлянето на някои преки данъци като приход към общините, уеднаквяването на всички такси на местно и държавно ниво и др.

Отврат !!!
26 Ноември 2014 12:38
Журналята са железни в знанията относно българския език. Думата "анти класация" в заглавието ме убива, а пък и кобинацията с думата "на дъното" на тази "антикласация" е страхотна. На много хора им липсват първите 8 години в училище, ама поне не се пънат да са журналисти. Ако не знае някои думи, има тълковен речник ...
26 Ноември 2014 18:11
Сред тях са премахване на минималната заплата и минималния осигурителен доход, облекчаване на колективното трудово договаряне, премахване на т.нар клас прослужено време при изчисляване на възнагражденията в частния сектор и на ограниченията пред свободните професии и др. По отношение на бизнес средата се предлага намаляване на данъка върху ЕТ от 15% на 10%, както и премахване на редица налози - данък дивидент (сега е 5%), данък наследство (0.4-6,6%), както и данъците върху застрахователните премии (2%) и върху дохода от лихви по срочни банкови депозити (8%). Положително според експертите биха се отразили още прехвърлянето на някои преки данъци като приход към общините, уеднаквяването на всички такси на местно и държавно ниво и др. Ключови според ИПИ са реформите в съдебната система, които да гарантират нейната независимост и подобряване на специализацията й, както и подобряването на работата на администрацията.



Извинявам се, че повтарям цитата, ама това се казва тотално антисоциална програма.
Наистина ли някой си мисли, че ще достигнем една хиперсоциална и свръхпросперираща държава като Норвегия с тотално антисоциални мерки?
Всъщност, те и тези от ИПИ едва ли го вярват, ама просто говорят това, за което им се плаща.
А кой им плаща?
Този, който има пари да им плаща и полза от това, което повтарят - големите акули. Да, да, именно тези, които не искат да плащат данък дивидент, данък наследство, "високи" заплати от 340 лева, данък въру лихви по депозитите, данък върху застрохователните премии и т.н.
26 Ноември 2014 18:12
Извинявайте, ама щом на ,развитието на нашата икономика му пречи минимална заплата от 340 лева, то в каква посока се предполага да се развива тя - към заплати от 200 лева?
26 Ноември 2014 18:22
Натисни тук

Модерни математически симулации показват, че когато едно общество се остави без регулация, включително ако икономическите отношения не се регулират, задължително се появява много висока бедност. Това е заложено в генетичния код на свободните пазарни отношения. Ако някой иска да нарича тази бедност естествена, нека я нарича. При симулации на абсолютно свободни пазари се достига огромно неравенство с коефициент на Джини над 40% (показател за неравенство, приемащ стойности от 1 до 100, като 1 е абсолютно равенство, бел.ред.). Подобно в момента е неравенството само в някои много слабо развити страни, където практически няма държава, има военни конфликти, няма никакви социални системи и преразпределение.

При високи нива на неравенството част от популацията задължително изпада в крайна бедност и измира от недоимък. Това е неестествено в едно цивилизовано общество. Бедността трябва да бъде премахната и има политики това да стане.


Боян Захариевq директор на програмите „Образователни политики“ и „Управление и публични политики“ в „Институт Отворено общество“,
26 Ноември 2014 18:23
Още от същото място:

Как се променя коефициентът на неравенство у нас през годините?

- В България коефициентът на Джини е над 30%. През последното десетилетие на социализма, за което има сравними данни, коефициентът е бил много по-нисък – малко над 20%. Той е бил такъв във всички социалистически страни, но някои успяват да запазят и след това ниските нива на неравенство. С това бих контрирал твърдението, че процесът на нарастване на неравенството в посттоталитарните общества е неизбежен. В Чехия и Словакия равенството е съизмеримо със скандинавските страни, също и нивата на бедност там са много ниски. Докато България и някои други страни преминават към много високи стойности на Джини.
26 Ноември 2014 18:24
Каква е цената на неравенството в България?

- Считам неравенството за фундаментален проблем. Проблем, който обяснява много други проблеми, а не такъв, който се обяснява с други проблеми. Специално акцентирам на неравенството, защото според мен дълбоката бедност е свойствена за много неравните общества. Всички други различия – влошаването на образователния статус и липсата на достъп до всякакви услуги още повече задълбочават проблема.
26 Ноември 2014 18:25
В България механизмите за преразпределение, които се използват обичайно в модерните държави, в голямата си част са блокирани.

Казахте, че има политики, които може да решат този въпрос. Кои са те в български контекст?

- Много важно е да разберем, че политиката за намаляване на неравенствата не е само социалната – да даваш някакви помощи на определени хора, макар и това да е важно. В България механизмите за преразпределение, които се използват обичайно в модерните държави, в голямата си част са блокирани. Първо, данъчната ни система не работи по този начин, осигурителната ни система също – има таван за осигуряването, а при данък общ доход има пропорционално облагане, което няма никакъв принос за намаляване на неравенството, а напротив. Основните постъпления идват от данъци, свързани с потреблението, което генерира допълнителни неравенства. Защото за един потреблението са всичките му пари, за друг потреблението е 1-2% от дохода. Това е все едно на мен да разрешат 90% от дохода ми да бъдат необлагаеми, а на вас да кажат, че целият ви доход ще бъде облагаем. Става така, че аз, богатият, имам данъчни облекчения, а вие, бедните, нямате никакви облекчения – това го произвеждат именно непреките данъци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД