Корупцията в България е намаляла през тази година, но продължава да е най-голяма сред страните - членки на Европейския съюз. Това става ясно от представения вчера в Берлин годишен доклад на международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл". В индекса "Възприятие на корупцията" за 2014 г. страната ни поделя 69-о място с Италия, Гърция, Румъния, Бразилия, Сенегал и Свазиленд. Миналата година България заемаше 77-а позиция в подреждането. Изследването обхваща 175 държави в света.
Индексът е създаден на базата на 12 изследвания, проведени от независими международни институции, като всяка държава се оценява от 0 до 100 единици според възприятието за корупцията на жителите й. 100 единици са максимално възможните и означават, че в дадена страна няма корупция, а 0 единици са показател за изключително висока корупция. Стойността на индекса за България през 2014 г. се увеличава спрямо 2013 г. с едва 2 единици и вече е 43 единици. За сериозен напредък се смята скок с повече от 4 единици.
Най-некорумпираната държава в света според "Трансперънси интернешънъл" е Дания, чийто индекс е 92, следвана от Нова Зеландия, Финландия, Швеция, Норвегия, Швейцария, Сингапур, Холандия, Люксембург и Канада. В дъното на класацията са Сомалия, чийто индекс е 8, Северна Корея - също с индекс 8, Судан - с индекс 11 и Афганистан - с индекс 12.
"Трансперънси" припомня в доклада си, че през 2014 г. са избухнали доста корупционни скандали в стара Европа, отбелязва "ИЮ Обзървър". Във Франция, Испания и Италия в подобни скандали се оказаха замесени бивш президент, настоящ регионален лидер и членове на кралска фамилия, политици и влиятелни бизнесмени. Проведоха се и много протести срещу корупцията - в Испания, Румъния, България, Унгария, Чехия и Словакия. Турция, която бе разтърсена от грандиозни корупционни скандали, е посочена като пример за рязко влошаване на ситуацията. Индексът на страната е паднал от 50 на 45 единици, но въпреки това заема в класацията по-добра позиция от България - 64-то място.
Междувременно Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) представи вчера доклад за корупцията в международния бизнес, като са анализирани над 400 случая в 41 държави по света, подписали Конвенцията за борба с корупцията. Според данните от изследването средният размер на подкупите е 10.9% от стойността на сделката и 34.5% от приходите - рушветът се равнява на около 13.8 млн. долара. По-често подкупи се плащат, за да се печелят договори от държавни компании в страни с развити икономики, отколкото в развиващите се държави. Подкупвани са били най-често държавни служители -27%, митничари - 11%, зад тях се нареждат служителите в здравеопазването - 7%, и служители в сектора на сигурността - 6%. Разкриването на корупция най-често става след вътрешен одит, а средният срок за разследване се е увеличил от 2 г. през 1999 г. до 7 г. през 2013 г.
Горещи новини:
България остава сред най-корумпираните от ЕС в индекса на "Трансперънси"
Sir_Lanselot03 Декември 2014 16:25
Transparency International се представя като "организация на световното гражданско общество, възглавяваща борбата с коррупцията”. С друти думи, нейната цел е откриването на нови пазари за транснационалните компании чрез обвиняване в коррупция на правителствата които им се съпротивляват.
Първа страница
- същата тема,
България остава сред най-корумпираните от ЕС в индекса на "Трансперънси"
но без коментари.