:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,608
Активни 681
Страници 21,538
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Само 3 български университета са с върхови постижения в науката

Основната дейност в 15 висши училища е да се четат лекции на студентите
СНИМКА: БГНЕС
Роботи, разработени от учени от Русенския университет, се използват от въоръжените сили на НАТО при спасителни операции.
Науката в България се прави не с помощта на държавата, а въпреки нея. Вместо да стимулира изследователската дейност в БАН и държавните университети, властта (независимо коя е или може би тъкмо поради честите промени в управлението) почти е абдикирала от предоставянето на публични средства за научна и изследователска дейност - основното задължение се пада на самите институции.

Едва 12-13 са изследователските университети, въпреки че акредитираните вузове в България са общо 51. От тези университети едва три - Софийският, столичният Медицински и Химикотехнологичният и металургичен, са напълно конкурентни и на световно ниво. Това показват данните от новото издание на рейтинга на висшите училища. Други 15 вуза или присъстват с нулев индекс в международните бази данни по цитируемост (основен индикатор, с който се измерва качеството на научните изследвания), или изобщо не са споменати. Това означава, че в последните 5 години не са произвели нито една научна публикация, която е цитирана в международните бази данни Scopus и Web of Knowledge. Така основната дейност в тези университети се съсредоточава основно в четенето на лекции от преподаватели, в масовия случай приходящи. В тези структури трудно може да се говори за развитие на науката и качество на предлаганото обучение - най-често завършилите вземат хартия, на която пише "диплома", и започват работа като продавачи. На практика качествената изследователска дейност държи миноритарен дял (около 30%) от общия пазар на висшето образование.



Българската Бръшлянова лига



представлява съвсем незначителен дял от общия брой легитимни вузове в страната, е един от основните изводи от рейтинга.

Безспорен лидер сред висшите училища по всички научни показатели е Софийският университет, който създава около 45% от научната продукция на всички висши училища в страната и е втори по дял на научните изследвания след БАН. Данните за академията обаче не са включени в рейтинга. СУ е първи сред българските университети в класациите SCImago Institutions Rankings и University Ranking by Academic Performance (URAP) и е единственият български университет, намерил място в престижната международна класация QS Topuniversities (651-700 място в света). Качеството на научната продукция е водещ критерий в тези международни рейтингови класации, уточняват от Алма матер.

Университетът е лидер и по друг показател - ползваемост на научните продукти от работодателите. Над 36% от анкетираните за нуждите на рейтинга работодатели са декларирали, че са ползвали научни продукти и услуги на Алма матер. С какви средства се прави науката в Софийския университет? Според данните от рейтинга за календарната 2013 г. за научноизследователска дейност са отделени общо 20.159 млн. лв. От тях държавната субсидия за научноизследователска дейност, която СУ получава, е в размер на 904 352 лв. На фона на нулевите инвестиции, които някои вузове "отделят" за участието на своите възпитаници в научноизследователска дейност, СУ отчита, че през м.г. за участието на един студент в научна и изследователска дейност са отделени 1009 лв. и, забележете, от тях държавната субсидия е... 39 лв. годишно.

Втори, но далеч след лидера, е Медицинският университет в София. Индексът на цитируемост е 31 в Scopus и 34 Web of Knowledge. Общият размер на средствата, отделени за изследователска дейност през 2013 г., е едва 736 000 лв. Общата сума, отчетена за участието на един студент в научни проекти, възлиза на 99.16 лв., от които привлечените от университета са... 1.41 лв. Все пак МУ отчита висок процент на работодателите - 26.55 на сто, които декларират, че в последните 5 години са ползвали научната продукция на университета. Химикотехнологичният и металургичен университет също заслужава внимание. Малкият на пръв поглед ХТМУ също прави голяма наука. Въпреки че бюджетът му за научноизследователска дейност е 1.072 млн. лв., индексът на цитируемост и в двете използвани за рейтинга бази данни е 20. Общата сума за студент е 444 лв., но от тях привлечените от вуза са 377 лв., показват данните от рейтинга.

Частният Американски университет в България (лидер в обучението по две професионални направления) е отделил 1.668 млн. лв. за изследователска дейност през 2013 г. В същото време привлечените средства за участието на един студент в научни проекти се изчисляват на 1259.82 лв. Индексът на цитиране е 4 в Scopus и 3 в Web of Knowledge.

15 висши училища не са "произвели" за последните 5 години нито една научна публикация, цитирана от международните изследователи. За част от тях - например Академията за музикално и танцово изкуство и Националната музикална академия, това вероятно е логично. Специално внимание следва да се обърне и на няколко колежа, за които



науката все още е тера инкогнита



Сред тях са Европейският колеж по икономика и управление в Пловдив, където преподава бившият премиер Жан Виденов, Колежът по администрация и управление в Пловдив, Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София и Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (бившият Земеделски колеж в Пловдив). В групата с нулеви индикатори за брой цитирания е и Висшето училище по застраховане и финанси, където преподава бившият служебен вицепремиер Йордан Христосков.

Сред частните висши училища, които отчитат прилични показатели на научната продукция, са Нов български университет и Международният колеж в "Албена". В НБУ отчитат, че през последните 5 години са регистрирани 12 цитирания в Scopus и 11 в Web of Knowledge. Средствата, които университетът е успял да набави за изследователска дейност (като частен НБУ няма право на държавна субсидия) през 2013 г., се изчисляват на 2.329 млн. лв. За участието на един студент в научни проекти са привлечени 238 лв. Международният колеж в "Албена" също се радва на добри резултати по показателя цитируемост - 7 в Scopus и 6 в Web of Knowledge. Средствата, отделени за изследователска дейност, са 899 хил. лв., а за един студент - 979.69 лв. Следва обаче да се отбележи, че рейтингът не прави разлика дали публикациите са на преподаватели, които работят на основен или на втори трудов договор в съответната институция. Така може да се окаже, че едно висше училище си приписва научни постижения на свой преподавател на втори договор, направени в основната институция.

Въпреки че някои от индикаторите трябва да се коментират с известна условност, резултатите от рейтинга дават относително обективна картина за нивото на научните изследвания в страната. Скромната или нулева научна продукция на около една трета от висшите училища в страната показва, че правенето на наука не е печеливше занимание. И отразява безхаберното отношение към изследователската дейност в последните години. На практика науката бе обезкръвена заради драстичното орязване на парите и заради продължаващата тенденция за чужбина да заминават най-перспективните български учени. Въпросът е дали управляващите ще изпълнят обещанието си, записано в стратегията за висше образование, която вече беше одобрена от ресорната комисия в парламента. А именно - приоритетно да се финансират изследователските университети, а останалите, в които се водят само лекции, да не получават субсидия за наука от държавата, както е сега. Това ще бъде първата истинска крачка към реформа във висшето образование и наистина ще даде гаранции за повишаване на качеството на предлаганото обучение за студентите.
20
5475
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
07 Декември 2014 19:57
Глас в пустиня!
07 Декември 2014 20:13
Наука се прави с пари. Където отиват парите, там са върховите постижения.
07 Декември 2014 20:51
Ааа, за Академията за музикално и танцово изкуство и Националната музикална академия било логично да нямат научни публикации ли? НСА как има? Я да вземат да изобретят веднага нов начин за държане на тромпета или за подход към брега на лебедовото езеро! А и докога тия ще държат монопол, карането на кола, примерно, е и изкуство, и спорт, и наука. Крайно време е да се появи една Академия на Гого Шенкела и Киро Моргата, да речем.
07 Декември 2014 23:48
А в областта на икономическите и управленски науки?
07 Декември 2014 23:58
Тия световни класации (може би не точно тази, тя изглежда обективна, по-измерима), обобщените класации имам предвид, са подозрително пристрастни към американските и английски университети, просто не е възможно и реално първите 50 да са само американски и английски. Допускам, че високата цена на учебните такси е причината. Те са толкова по-скъпи от всички останали университети по света (държавните), че ако не са в първите 50 (до 100) - просто никой няма да иде да учи там.
08 Декември 2014 01:06
До Leo:
Като че ли си прав. В Германия, Франция, Швейцария и Швеция има много университети на тяхното ниво.
До 2-та Световна Война с най-много Нобелови Награди са именно Германия и Франция, след 1980 почти всички Нобелови лауреати работят в САЩ.
08 Декември 2014 03:46
България е една бедна страна, с постоянно изтичащи мозъци, с неработеща промишленост и селско стопанство. За какво й е наука? Фундаментална наука не може да прави, понеже тази наука е много скъпа. Е, някаква колаборация в ЕС може да стане. Но тогава колабориращите от българска страна се питат: "Какво правя в България, защо не ида в бяла страна да правя същата работа за 10 пъти повече пари?"
Приложна наука - къде ще я прилагат?
Безнадеждие.
Но аз предвиждам, че скоро няма да имате не само учени, ами и кадърни преподаватели за четене на лекции. Нивото на висшето образование (не говоря за наука) ще спада до албанското.
08 Декември 2014 04:16
И защо за БАНяджиите няма нито една дума? Оправиха ли им заплатите или пак са мизерни? Пускат ли им парното?
08 Декември 2014 04:24
babavijaga
08 Дек 2014 04:16
Мнения: 1,785
От: Bulgaria

В БАН няма конкуренция, аз съм ти писал как 80 годишни професори на запад идват в университета и всеки ден е борба и доказване за тях.
Иначе, в страна където се казва "склероза" на една сериозна болест като Алцхаймер, няма смисъл за коментар.
08 Декември 2014 06:04
"В БАН няма конкуренция"
Аз не си спомням в БАН някога да е имало конкуренция. Имаме с тебе впредвид конкуренция на научния фронт. А конкуренцията за далавери и постове е имало винаги, и жестока.
Но поне оправиха ли им горе-долу заплатите?
А относно склерозата: по мое време дефиницията за академик беше "напикаващ се професор".
08 Декември 2014 08:31
Първо в топ 50 има няколко не-англоговорящи университета, но истната е, че се броят на пръсти. Причината е наистина в езика, английският е лесен и достъпен, както за преподаватели, така и за изследователи и студенти. Почти всички специализирани списания са на английски, което е допълнително предимство. Така предлагащите образование и работа на английски университети имат значително по-голям достъп до качествени студенти и научни работници. Това комбинирана с добро финансиране обяснява класациите. Не са много американците, сингапурците и японците учещи и работеши в университети в Германия и Франция, но за сметка на това са доста немците и французите (а също и японците, и руснаците, и сингапурците, и китайците) работещи в САЩ и Англия. Всеки образован човек днес говори английски независимо къде е роден, но млцина говорят японски, френски, немски, руски.
08 Декември 2014 08:55
Един изтъкнат български соицолог Г.Фотев изобщо смята че емпирическите изследвания не са му нужни да прави своите теоретически изводи. А икономически изследвания? Тук водещо звено е ИПИ и на него не са му нужни самостоятелни изследвания, ползва "чуждия опит" и го пренася тук . Както беше преди така и сега не се знае нищо за самото българско общество Стигат гадания и пророчества ..на същите университети
08 Декември 2014 09:17
Не с върхови, а с някакви.
08 Декември 2014 09:29
При всичките ми резерви към САЩ, именно политиката им по научно-развойната работа в национален и световен мащаб е еталон за всяка развита страна !
Най-просто казано, като ти трябва зеленчук , отиваш на зеленчуковия пазар , а не се запряташ да садиш собствена градина.
Трябва ти научна разработка за да решиш някакъв проблем, обявяваш конкурс и финансираш най-добрия колектив, който обикновено е от някой ВУЗ.
По татово време бяха наложени т.нар. "Научни институти", където тълпи от лежпери и тунеядци вземаха някакви заплати. И добре, че сред тях съвсем естествено попадаха и някои надарени учени, та се свършваше и нещо полезно.
Мисля , че е ясно на всеки, какъв е пътят !
08 Декември 2014 09:53
А добро утро. Това си го говорим от години. Университетска наука в България се прави само на няколко места, всичко друго е мижи да те лажем.
Ауу НБУ, моля да ме светнат колегите това са брой цитирания на целия университет ?! 5-6 за година ?! Леле боже.

Крайно време е разни забавачници, в които се печат дипломи, раздават степени и акд. длъжности по пиянско приятелска линия и се прави наукообразие да бъдат отбити от нац. финасиране. ‌Същото важи и за БАН, където феодализмът царува и е пълно с небъдници.

Прави се международен одит и се финасира всичко кадърно, другото вън.
08 Декември 2014 10:55
Вие давате ли си сметка колко елементарно нещо всъщност казва тази класация? Има едни университети, на които държавата плаща за научна дейност, а те не извършват такава.
Ако платите на някой бояджия да ви боядиса стените, а той изобщо не дойде, какво правите? Догодина му плащате още веднъж?
Това са залудо хвърлени пари и случаят демонстрира колко често наистина проблемът не е в липсата на средства, а в безхаберното им управление. Насочете тези пари към изследователските университети, тези, които работят, за да могат да работят и повече.
08 Декември 2014 13:28
Руританец, 08 Декември 2014 10:55:
Има едни университети, на които държавата плаща за научна дейност, а те не извършват такава


08 Декември 2014 17:09
Други 15 вуза или присъстват с нулев индекс в международните бази данни по цитируемост (основен индикатор, с който се измерва качеството на научните изследвания), или изобщо не са споменати. Това означава, че в последните 5 години не са произвели нито една научна публикация, която е цитирана в международните бази данни Scopus и Web of Knowledge.
Айде бе, аз само тази година имам 10 статии, половината от които са в реномирани списания с висок импакт фактор и не съм между тези университети. Едната статия е в списание с импакт фактор - 6 и нещо. Щом Химикотехнологичния университет го броят за добър, много е зле нашата наука. Аз им знам там нивото.
08 Декември 2014 17:14
В НБУ отчитат, че през последните 5 години са регистрирани 12 цитирания в Scopus и 11 в Web of Knowledge.
Оле Боже, повече не може. Какви са тези данни, които господжа авторката ни предоставя. Че аз само имам много повече цитирания от целия НБУ.
08 Декември 2014 18:59
Има едни университети, на които държавата плаща за научна дейност, а те не извършват такава
Значи във Франция имаше в катедрата двама. Аз пристигнах през февруари, а им видях муцуните чак през септември, когато разпределяха часовете. Не се вестяваха в катедрата, направо отиваха да си изпеят лекциите. И разбира се никаква наука не правеха. Професорът само пуфтеше, че няма хора за наука, а аз му виках, а тези двамата. "А, не мога да се разправям с профсъюзите", ми отговаряше той. Един ден един докторант от Иран ми показа фиша на единия. Имаше 5000 франка за правене на наука.
Междувпрочем и тук трябва да се раздели заплащането за наука и за преподаване.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД