Базираната в ЕС компания за производство на автомобили "Фолксваген" е начело в световната класация за инвестициите на промишлеността в научноизследователска дейност и иновации, тя заема тази позиция за втора поредна година. Това сочат данните от изготвяния всяка година от Европейската комисия сравнителен анализ за инвестициите в иновации в индустрията. Второ и трето място заемат южнокорейската "Самсунг" и "Майкрософт". Анализът обхваща 2500 световни компании.
Въпреки че базираната в ЕС компания е лидер за втора поредна година, изследването показва, че Европа продължава да изостава в инвестициите в научна и развойна дейност. За Европа през 2013 г. те са се увеличили с 2.6 процента въпреки неблагоприятните икономически условия. Този растеж обаче е по-слаб в сравнение с предходната година, когато тези инвестиции нараснаха с 6.8%. Той изостава от средното за света увеличение (4.9%), както и от нарастването на инвестициите на компаниите, базирани в САЩ (5%) и Япония (5.5%), съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия в края на миналата седмица. "Въпреки трудните икономически условия компаниите в ЕС продължават да инвестират в научноизследователска дейност. Това е добре, но е нужно да направим повече, за да не изоставаме от нашите конкуренти. Тъй като публичните средства са ограничени, привличането на частни инвестиции е още по-важно. Инвестиционният план на стойност 315 млрд. евро, представен от комисията и Европейската инвестиционна банка, ще помогне за набирането на повече частни инвестиции за по-рискови проекти, което ще бъде от полза за НИРД в цяла Европа", заяви еврокомисарят по изследвания, наука и иновации Карлуш Моедаш.
Данните в сравнителния анализ сочат, че базираните в ЕС 633 компании от наблюдаваните общо 2500 фирми са инвестирали 162.4 млрд. евро през 2013 г., докато базираните в САЩ компании (804 на брой) са инвестирали 193.7 млрд. евро, а 387 японски компании - 85.6 млрд. евро. Нито една българска компания не попада сред 633-те наблюдавани водещи европейски компании.
Една четвърт от общите инвестиции за иновации в индустрията са от автомобилни компании. Във високотехнологичните сектори, например фармацевтичната промишленост и секторите за производство на хардуер и технологично оборудване, се наблюдава по-слаб растеж - 0.9 на сто.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел призова правителствата на държавите в ЕС колкото се може по-скоро да се споразумеят за данъчните облекчения за IT фирмите, предаде ЮрАктив. Според Меркел подпомагането на IT индустрията ще спомогне за намаляването на младежката безработица и ще стимулира икономическия растеж. "Много повече работни места ще бъдат създадени, отколкото закрити, ако традиционната икономика се дигитализира", заяви Меркел и предупреди, че Европа сериозно изостава в някои сфери, измежду които "производството на електронни чипове и създаването на търсачки в мрежата". Меркел смята, че проектите за дигитализация на европейската икономика трябва да бъдат приоритет в 315-милиардния инвестиционен план на Жан-Клод Юнкер.
"Фолксваген" е начело в световната класация за инвестициите на промишлеността в научноизследователска дейност и иновации, тя заема тази позиция за втора поредна година. Второ и трето място заемат южнокорейската "Самсунг" и "Майкрософт".
Коли, телефончета, софтуеър ...
Спад при лекарства, строителство, енергия, храни и облекло. За култура няма смисъл дори да се споменава. Не върви към добро светът, определено не върви