Почти идилична обществено-политическа картина очертава в последното си проучване "Галъп". Намалява обществената тревожност, плахо се повишава оптимизмът, никой не иска предсрочни избори, феновете на партиите в управлението продължават да ги подкрепят въпреки множеството гафове. Това са част от изводите от декемврийското изследване на агенцията. То е представително за пълнолетното население в България. Проведено е сред 1007 респонденти чрез пряко интервю по домовете и е независимо във финансирането си.
Изборите и създаването на правителство са донесли обществено облекчение и са намалили градуса на обществената тревожност. В масовото съзнание е доминиращо желанието за стабилизация, а не за резки промени, констатират от "Галъп". Според интерпретацията на социолозите партиите на власт запазват подкрепата си, докато тези в опозиция се сриват с изключение на ДПС. Сравнени с резултатите от последния парламентарен вот, данните обаче показват срив както на едните, така и на другите, тъй като са изчислени въз основа на всички имащи право на глас. Така например при избори сега БСП би спечелила 13%, което е с три процента по-малко в сравнение с резултата й от близо 16% на последния парламентарен вот. По същата логика ДПС също се е сринало наполовина - от 15 на сто през ноември до 7.9 процента сега. Реформаторският блок пък е на бариерата с 4.4% при получени 9% на изборите. Спад има и при ГЕРБ - от 32% на 26%. Най-съществено - с 5%, е нараснал броят на хората, които заявяват, че не биха гласували. Противно на очакванията, ПФ и АБВ не търпят електорални поражения от допира си до властта. Вътрешните конфликти и сложните коалиционни отношения не са се отразили и върху подкрепата за РБ, смятат от "Галъп"
Правителството започва с крехко доверие от 26%, но според социолозите това не е необичайно. Подобно било доверието и в предишни компромисни кабинети като този на тройната коалиция или правителството на Пламен Орешарски (28%). Този резултат според социолозите дори е окуражителен, тъй като преди месец, когато все още се водеха преговори за съставяне на правителство, доверието е било с 10 пункта по-ниско. "След изборите доверието в парламента също леко се покачва, за да достигне на нива от 16% към началото на декември, а недоверието чувствително спада", отбелязват от "Галъп".
Сравнително плахият кредит на доверие към новия кабинет се дължи и на това, че не всички привърженици на РБ, ПФ и АБВ го подкрепят.
--------- АПАТИЯ
Само 12% от пълнолетните граждани смятат, че на страната са нужни предсрочни избори, сочи изследването на "Галъп". За сравнение: при Орешарски този процент е бил 40. Нови избори не желаят дори опозиционните избиратели. Сравнително нисък е и потенциалът за протести на всички електорати. Едва 11% твърдят, че биха участвали в протест срещу това правителство при нива между 20% и 30% през лятото и есента на 2013 г.
|
|