Миналата седмица Агенция "Митници" стана главен герой в две събития - похвали се със старта на мащабна разяснителна кампания за вредите от черния пазар на цигари и без шум започна тотална проверка във фабрики и складове за цигари в страната. За внезапната акция в бази на "Булгартабак" и други компании от бранша съобщи Фрог нюз. "Над 120 души участват в операцията. Тя започна едновременно в цялата страна, във всички бази", потвърди пред изданието шефът на митниците ген. Ваньо Танов. Първата задача на митничарите във фабриките на "Булгартабак" била да засекат заявените и наличните количества цигари, тютюн, хартия, влизащи и излизащи камиони и товари, а после - да проверят документацията.
"От 4 години никой не е стъпвал във фабриките за производство на цигари, за да се види какво се случва там", коментира по Нова тв по повод "десанта" в "Булгартабак" депутатът от ПФ Емил Димитров, който е бивш шеф на митниците.
"В момента у нас няма контрабанда. Български производители са тези, които пълнят пазара за нелегални цигари", твърди анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов пред Фрог нюз. ЦИД е партньор на митниците и МВР в инициативата "Срещу незаконната търговия", която стартира през 2010 г. с участието на петте големи играча у нас - "Булгартабак Холдинг" и българските филиали на "Бритиш Американ Табако", "Джапан Табако", "Импириъл Табако" и "Филип Морис". Сега точно акцизните складове на тези компании са в обхвата на мащабната операция на митниците, която тече от миналата седмица.
По поръчка на инициативата независимата агенция за пазарни проучвания AC Nielsen редовно изследва пазара на цигари у нас и според най-новия й анализ потреблението на цигари с неплатени данъци от 2012 г. неотклонно расте, като за второто тримесечие на 2014 г. е достигнало средно 20%. Нелегалната търговия е превзела високи дялове и в Свиленград (65.4%), Сандански (48.5%), Пазарджик (45.5%) и Пловдив (43%), а черният рекорд е на Сливен, където 70% от пушачите пазаруват на черно, сочи проучването на AC Nielsen.
По данни на Центъра за изследване на демокрацията при 20% нелегална търговия бюджетът губи по 400-500 млн. лева годишно. Освен това този незаконен бизнес създава постоянна заетост на много хора - близо 15 000 души. Те всяка година продават около 140 млн. кутии цигари на черно на около 400 000 български пушачи, които на практика се превръщат в съучастници на укриването на данъци и в спонсори на престъпни групировки. Цигарите обикновено са съпътстващ бизнес на мафиоти, които се занимават и с незаконен трафик на наркотици, оръжия, "бели робини". Точно това ще обяснява на българите информационната кампания на МВР и митниците "Срещу незаконната търговия".
ИЗВЪН КОНТРОЛ
Неотдавна на заседание на бюджетната комисия шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов поиска законова поправка за задължително монтиране на електронни броячи на всяка машина за цигари. Но депутатите отложиха приемането на тази мярка - защото според ДПС трябвало да се пита Брюксел допустим ли е такъв контрол. Единствено от Реформаторския блок подкрепиха идеята на ген. Танов. Мартин Димитров и негови колеги преди дни внесоха нов законопроект, в който предлагат монтирането на въпросните броячи да стане задължително. Шефът на митниците твърди, че всички съвременни машини за цигари се произвеждат с вградена електроника за броене на късовете, но после у нас устройствата се демонтират.
ОТВЕТЕН УДАР
"Протестна мрежа" готви сигнал до главния прокурор за връзките на Делян Пеевски с "Булгартабак", стана ясно от медийни публикации. Известният депутат от ДПС побърза да обяви, че няма и не е имал нещо общо с цигарения холдинг, а близки до Пеевски издания обвиниха "Протестна мрежа", че обслужва интересите на банкера Цветан Василев.