:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,706,465
Активни 221
Страници 13,727
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Преддиабет: какво е добре да знаем

Инсулиновата резистентност се задълбочава с възрастта
Броят на хората с т.нар. инсулинова резистентност непрекъснато расте - състояние още известно като преддиабет, тъй като драстично увеличава риска за настъпване на диабет тип 2. И въпреки опасностите, които крие то, все още малцина са добре запознати с неговите особености.

Според Международната федерация по диабет около 344 милиона хора в световен мащаб страдат от преддиабет - число, което ще достигне 472 милиона до 2030 г., ако се запази сегашната тенденция.

За съжаление по-голямата част от хората нямат и представа, че имат преддиабет, а междувременно състоянието се развива постепенно без каквато и да е характерна симптоматика. Симптомите на диабет тип 2 - често уриниране, прекомерна жажда, повишен апетит, загуба на тегло, замъглено зрение и умора - рядко са налице при хора в преддиабетно състояние.

Липсата на характерна симптоматика обаче не означава, че инсулиновата резистентност не крие опасност за здравето. Скорошни проучвания показват, че дори и ранният преддиабет има неблагоприятно влияние върху състоянието най-вече на сърдечносъдовата система.



Какво точно е преддиабет



Преддиабетът (или инсулиновата резистентност) е състояние, при което тялото произвежда достатъчно инсулин, но не може да го използва по предназначение. Инсулинът - хормон, изработен в панкреаса, помага за усвояване на глюкозата в кръвта. Глюкозата, от своя страна, е вид проста захар - основен източник на енергия за организма.

Храносмилателната система разгражда въглехидратната съставка на храната до глюкоза, която пътува чрез кръвообращението и осигурява енергия на клетките в тялото. Глюкозата в кръвта често се нарича още "кръвна захар" или "кръвна глюкоза". Когато нейното ниво се повиши (след хранене), панкреасът освобождава определено количество инсулин, който е отговорен за поемането и усвояването на кръвната захар в клетките.

Когато човек страда от инсулинова резистентност, неговите мускули, мазнини и черен дроб не могат да отговорят адекватно на инсулиновата стимулация. В резултат на това тялото има нужда от повече инсулин - за да пренесе глюкозата до клетките.

Тази нужда първоначално се компенсира чрез повишеното производство на инсулин в панкреаса. При задълбочаване на инсулиновата резистентност той не успява да смогне на нарастващите нужди на тялото от инсулин, което предизвиква покачване на глюкозата в кръвта. Много хора с преддиабет имат високи стойности както на глюкоза, така и на инсулин.



Каква може да е причината



Най-новите изследвания в областта установиха наличието на специфични генни локуси, които се свързват с развитието на инсулинова резистентност и диабет. Но за развитието на заболяването основна роля играе нездравословният начин на живот - затлъстяването и липсата на физическа активност несъмнено допринасят за развитието на преддиабет.

Много хора с инсулинова резистентност и висока кръвна захар страдат и от други проблеми, които увеличават риска за развитие на диабет тип 2 и сърдечносъдово заболяване - натрупване на мазнини в коремната област, високо кръвно налягане и високи нива на холестерол и триглицериди в кръвта. Наличието на някои от тези проблеми се нарича "метаболитен синдром" (наричан още "синдром Х").



Кой е с повишен риск



Няколко групи хора влизат в класа на рисковите:

- хора с близък родственик с диабет тип 2,

- жени, които са имали гестационен диабет или са родили бебе по-тежко от 4 кг,

- жени с поликистоза на яйчника,

- хора с наднормено тегло или затлъстяване (особено на средна възраст),

- хора с висок холестерол, триглицериди или диспропорционално нисък HDL "добър" холестерол,

- неактивни физически хора,

- по-възрастните хора - по правило инсулиновата резистентност се задълбочава с възрастта.



Как се диагностицира преддиабет



Преддиабетът се диагностицира с измерване на кръвната захар "на гладно" и два часа след нахранване (на гладно означава, че изследването се провежда поне 8 часа след последното нахранване, т.е. рано сутрин!).

При абсолютно здрав човек кръвната захар на гладно е под 6.1 ммол/л. При стойности по-високи от 7 ммол/л вече се говори за диабет. Граничните стойности между 6.1 и 6.9 ммол/л показват нарушен глюкозен толеранс.

Измерването на кръвната захар на 2-рия час след нахранването диагностично се осъществява с обременяване със 75 г глюкоза, при което на втория час нормално кръвната захар не надвишава 7.8 ммол/л. При стойности над тази, до 11 ммол/л, се наблюдава нарушен глюкозен толеранс и инсулинова резистентност. Именно тези две състояния се означават като преддиабет.



Обратимо състояние ли е преддиабетът



Добрата новина е, че все пак има възможност процесът да бъде спрян и дори обърнат. Данните показват, че при навременни профилактични мерки срещу преддиабета, може и никога да не се развие диабет. Не се изисква много - най-добрата профилактика се състои в:

- сваляне на излишните килограми,

- здравословно хранене,

- намаляване на стреса,

- повече физическа активност,

- редовни профилактични прегледи и консултации при личния лекар.

---

Страницата е подготвена със съдействието на здраве.bg
7173
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД