![]() |
Дисциплиниращите мерки, които предлага Георги Кючуков, ще предизвикат сериозна полемика сред депутатите и болниците. |
"Всички си знаят правата, но да си изпълняват и задълженията. Ако не искат да работят по спешност или по всички клинични пътеки, които се включват в лиценза им, няма да ползват обществените фондове на НЗОК, а само допълнителните здравни фондове. Те избират", коментира докторът пред "Сега". Кючуков даде пример с ортопедична клиника, която е избрала да се занимава само със смяната на стави, но избягва спешната травматология. Към негативните примери Кючуков прибавя и масовото нежелание на хирургичните отделения в страната да поемат сложните и належащите случаи, като за сметка на това се набляга на плановите операции. А те са далеч по-чисти, леки и евтини. По думите му така тежките интервенции се стоварват върху университетските и областните болници, като ги вкарват в дългове.
Идеята на Кючуков е да бъдат намалени контрагентите на здравната каса, което пък ще спре кранчето за източването на здравните вноски. Текстовете, които предлага неврохирургът от АБВ, все още не са готови, но той твърди, че при предварителни разговори е получил принципна подкрепа от колегите си от ГЕРБ, БСП и БДЦ в здравната комисия.
Другият зам.-шеф на парламентарната комисия д-р Даниела Дариткова обаче научи от "Сега" за готвените поправки. "Да, категорично има подбор на пациенти, защото тежките случаи изискват повече средства от страна на болниците", съгласи се докторката от ГЕРБ. Тя подкрепя замисъла да се накарат лечебниците да поемат и неотложните случаи, но смята, че и в момента законът ги задължава да осигуряват 24-часова спешна помощ. Това задължение обаче не се спазва. Според нея проблемът е, че текстът не работи, защото лечебниците не го спазват. При това става въпрос не само за частни, а за всички останали видове лечебни заведения.
"Най-големият проблем са клиничните пътеки. Плащането по клинични пътеки доведе до тези изкривявания. Само промяна на начина на плащането и на въвеждането на диагностично-свързаните групи ще промени сегашното положение", категорична е Дариткова. Самата тя изрази надежда в здравното министерство да работят вече в тази посока, но призна, че е в неведение кога ще се случи нововъведението, тъй като правителството е коалиционно.
От ДПС бяха уклончиви с уточнението, че първо искат да видят текстовете, за да коментират. Членът на здравната комисия д-р Джевдет Чакъров обясни, че подобни идеи провокират мнения както "за", така и "против".