:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,484
Активни 553
Страници 22,414
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Народът, който имаше всичко, което е пожелавал”

Народностното ни име продължава да е с неясен първоначален произход, макар още през Средните векове да са налице множество предположения
Най-ранният надпис около Мадарския конник се отнася до българската помощ за възстановяването на Юстиниан II като византийски император през 705 г. Лошото състояние на началото на надписа позволява сега там да се прочете само изразът "на българите" (ограден с плътна черта на снимката). Заедно с печата на патриция Мавър това са двата най-ранни епиграфски паметника, които съдържат народностното ни име.
(продължение от миналия четвъртък)

Противно на вековните старателни усилия тайната на нашето народностно име остава засега неразгадана. Нещо повече, не само отсъства едно-единствено общоприето схващане за произхода и значението на думата "българи", но даже напротив, предположенията се увеличават с бясна скорост и в геометрична прогресия, кое от кое по-невероятни. Това ще да е причината да се налага една малка техническа уговорка в началото. Дори най-общ преглед на съществуващите схващания за произхода на народностното ни име е невъзможен в толкова кратък текст, поради което изборът тук е отражение на субективни предпочитания. Въпреки това е направен опит да бъдат посочени поне тези от предположенията, които се възприемат сравнително най-масово от специалистите. Не бе напразно последното уточнение, основната маса от съвременни обяснения за произхода на народностното ни име принадлежи на любители, тези версии се изключват тук напълно.
Важно е изглежда да се отбележи, че съвременното състояние на проблема с възникването на етнонима "българи" не е някакво изключение. За не малка част от най-старите етноними в Евразия също няма общоприет възглед за възникването им и това е напълно разбираемо. Засега голямата част от научните изследвания се занимават, ако не друго, поне с класифициране и типологизиране на съществуващите схващания за произхода на едно или друго от тези най-стари народностни имена. С времето е възможно да се стигне до общоприето схващане и за възникването на етнонима "българи", това обаче днес изглежда напълно невъзможно за обозримото бъдеще.
* * *
Прабългарите*, или "народът, който имаше всичко, което е пожелавал", както пише Магнус Феликс Енодий през 507 г. (вж. Извори в Свързани текстове), се появяват в домашните ни извори най-напред в официални надписи. Печат на патриция Мавър от колекцията на Георгиос Закос, днес в Музейната сбирка на Центъра по византинистика в Дъмбъртън Оукс, гласи: "† Патриций Мавър, княз на сирмисианците и на българите".
Двата сигурни най-ранни епиграфски паметника, които съдържат народностното име "българи" ни принуждават да твърдим, че поне в края на VII в. това народностно име използват за себе си самите прабългари. Прастарият спор за самоназванието на прабългарите в ранните векове от съществуването им засега няма да може да бъде разрешен - изглежда еднакво вероятно етнонимът "българи" да е самоназвание на прабългарите или да е названието, с което ги наричат околните народи, включително и във Византия. И ако патриция Мавър с лекота би възприел названието, наложено му от византийската традиция, то надписът пред главата на коня в Мадарския скален релеф от 705-706 г. е абсолютно недвусмислен, макар и фрагментиран. Така знаем със сигурност, че най-късно в самото начало на VIII в. самият Тервел и поданиците му се самоопределят като "българи".
Можеше да се започне с поредица от несигурни или малко вероятни изворови сведения, сред които и Фаюмския папирус от началото на VII в., в който се чете или етнонима "български" или личното име "Булгарик" (определяно като германско от Д. Дечев, 1950). Впрочем днес все повече се роят именно схващанията за старогермански произход (или поне старогерманска съставляваща) на българското народностно име (вж. и Асен Чилингиров, 2014). За това обаче е още рано, трябват още много проучвания за да се повиши сигурността на тези твърдения.
Извежда се народностното ни име и от лат. burgarii - "стражи, пазачи на кули" (Georgios Babiniotis, 1998); от burgus - "кула, малка крепост". Извежда се и от персийски и сходните му съседни езици. Извеждат го и от старотюркското bulgar - "със смесен произход" (Max Vasmer, 1950-1958; същото и в БЕР, 1971). Тук обаче се налагат самоограничения, ще се спираме единствено на схващания, които днес се определят като по-сигурни.
* * *
Първите обяснения за възникването на народностното име могат да се срещнат у средновизантийските автори. Йосиф Генезий през първата половина на Х в. твърди категорично, че княз Борис-Михаил, бил "по род произхождащ от аварите и хазарите и водещ името си от господаря Булгар". Византийското схващане за произхода на народностното ни име от някакъв митичен господар Булгар подкрепя малко по-сетне и Лъв Дякон, който през втората половина на все същия Х в. ни осведомява, че "мизите се отделили от северните котраги [кутригурите], хазарите и куманите и напуснали бащините си жилища . . . [като] заселили тази страна [днешна Североизточна България] . . . и по името на своя племенен началник Булгар я нарекли България". Същото разказва по-късно и Михаил Сирийски (ХII в.).
През ХIV в. сред византийските автори е прието съвсем различно схващане за произхода на народностното ни име. Никифор Григора (1295-1360) ни убеждава, че "от името на тая река Булга [= Волга] те [живеещите по бреговете на реката] получили името си българи, макар че по начало били скити". Лесно може да се забележи, че Григора единствен сигурно отмества назад във времето не просто възникването на етнонима "българи", а и изказва мнението си за произхода на прабългарите изобщо, защото описанието му очевидно се отнася до времето, което (значително) предшества образуването на Старата Велика България.
Впрочем точно към това време трябва наистина да се отнесе възникването на народностното ни име, многобройните схващания по този въпрос вече са класифицирани (Х. Тодоров-Бемберски, Linguistique balcanique, 1988). Тази класификация, при отсъствието на общоприето мнение, създава поне ред в мислите и е отлична основа за бъдещето постигане на всеобщо съгласие.
На първо място се поставят епонимните етимологии, които свързват произхода на народностното ни име, и на прабългарите изобщо, от библейско или митично историческо лице. Първите обяснения на византийските автори за "господаря Булгар" несъмнено също попадат в тази група. Сведението на Анонимния хронограф от 354 г. - също (вж. Извори в Свързани текстове). Арабски автори от IХ-Х в. споменават българите като потомци на друг Ноев син -Яфет и сина му Тогарма (Тагария). Впрочем твърденията на Йосиф Генезий, Лъв Дякон и Михаил Сирийски може да са заимствани от едно хазарско предание за Булгар (Бурджан).
Топонимните етимологии на народностното ни име се свързват преди всичко с река Волга, както вече стана дума. Същото предлагат Дуклянската летопис (ХII в.) и полски автори от ХIII-ХIV в., от където това схващане се разпрожстранява сред западноевропейските автори. От там, чрез Цезар Бароний същата теза се "връща" у Паисий и у други наши възрожденски автори.
Позиционно-локалните етимологии свързват народностното ни име с географската среда - "област", "край", "високи планини, "живеещи в подножието на планините", "господстващо племе", "водни хора", "речни хора" и пр.
Други етимологии обясняват името ни като качество, състояние или основно занимание - "борец", "войнствен", "разбойник".
Други обясняват произхода от названието на животно -тотем, т. е. прародител. Така народностното ни име можело да произлиза от названието на самура (монголски), на бика (китайски), на вълка (тюркски).
Има и хибридни етимологии, тук попада и мнението на езиковедите за произход от bulgar - "смесено население". Тези възгледи като че днес са преобладаващи.

* * *

Крайната точка в процеса на създаването на българската народност отдавна е ясна, към края на IХ в. или в самото начало на Х в. българите са славяни, говорят на една от разновидностите на славянските езици, но и себе си, и езика си назовават "българи", "български". Така е и до днес.
Това прераждане на стария етонним "българи", каквито са предимно поданиците на господаря Кубрат, е процес дълъг, той се извършва плавно през целия IХ в. Новият етноним "българи" възниква по името на държавата ни (Димитър Ангелов, 1971), създадена преди точно 1334 години. Тя пък, от своя страна, е назовавана по името на Старата Велика България. Сложният и продължителен процес на тези преобразувания се забелязва у византийските автори, които са и остават най-важния извор за ранната ни история, през втората половина на IХ в. В тези съчинения постепенно изчезват народностните имена "българи" и "славяни", описващи етническото състояние на България от преди началото на IХ в. Двата етнонима окончателно към края на IХ в. са заменени от единното народностно име "българи", така писмените исторически извори отразяват възникването на една нова единна народност - българската. Тази народност е съвсем различна от народността на поданиците на господаря Кубрат, но е едноименна с нея.
Създаването на съвременната българска народност е резултат от усилията на всички ранни български владетели, но решителен тласък на този процес дава възприемането на нова имперска по своята същност държавна доктрина при великия господар Крум и бурното навлизане, като резултат от приложението й, на славянската аристокрация в управлението на държавата. Няма съмнение, че през втората половина на IХ в. тласък за народностното спояване на българите дава налагането на християнството при княз Борис-Михаил. Трябва да се признае обаче, че в средата на 70-те години на IХ в. етногенетичните процеси по създаването на новата българска народност изглежда вече са твърде напреднали, поне ако съдим по археологическите проучвания.
____
* В съответствие с категоричните резултати, получени в анкетата на в. "Сега", се връщаме към класическото изписване на народностното име на прабългарите.


Свързани текстове:
http://www.segabg.com/article.php?id=735296
(Страшните по целия свят българи")
23
17777
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
28 Януари 2015 19:45
Котка -
----------------------
Сайтът на Генек
28 Януари 2015 20:22
И праКотка също
28 Януари 2015 20:31
Да добавим още два любителски топо/омоними - Бактрия и река Балк /пак там/, в долината край Памир и Хиндокуш.
Нашествията на перси и македонци съвпадат с екзита на прабългарите оттам към Кавказ и Волга, където се появяват /и до днес/ Кабардино-Балкария и Велики Болгар.
28 Януари 2015 20:34
Истинска история. Прадядо ми макар и пра, беше българин.
28 Януари 2015 22:14
в самото начало на Х в. българите са славяни, говорят на една от разновидностите на славянските езици, но и себе си, и езика си назовават "българи", "български". Така е и до днес.
Това не го разбрах: Значи, през IX век българите са българи; през XI век българите пак са си българи, но само през Х век учат чужди езици ... за да се назоват българи.
Не е ли по-логично твърдението, че славяните (ако изобщо има такива) са едно от българските/скитските племена?
И досега не мога да го проумея как така се срещат две племена, българи и славяни. Говорещи на различни езици, имащи различен манталитет и светоглед, и хоп се организират да дадат отпор на най-великата империя по това време. Не само отпор, ами откъсват "златно парче" от територията. Строят крепости, създават държава. Нещо, което и Атила, въпреки десетки пъти по-многобройната войска, не го е направил.
А когато г-н Петрински заговори за "море от славяни", си представям как морето от индианци посреща испанските конници в Америка. Как тоя блатен народ, славяните, криещ се как плъхове в землянки би възприел един конен народ (неслизащи от конете)? По скоро съюз между тракийски племена и българи би възникнал в онуй време, VII век, отколкото някакви славяни да се съюзят с някого. А култът към коня е толкова силен, че въпреки "покръстванията" и до ден днешен се чества Тодоров ден.
Ей на, XIX век, след петвековна османско потисничество, балканските народи, търсещи независимост, не се обръщат към морската империя Британия, а все съюзи със "себеподобни". Въпреки развитата, силно развитата информационна среда в сравнение с десет века по-рано.

П.П. Липсата на логика в преподаваната "официална" история, е причината да не се разбира и да не се научава.
28 Януари 2015 22:51
Значи, през IX век българите са българи; през XI век българите пак са си българи, но само през Х век учат чужди езици ... за да се назоват българи.


Лека нощ , друзя. Обърках се в кой век живея. Вярно животът е сън, а сънищата събуждат от него.

Котка , Петрински )))
28 Януари 2015 23:01
Азъ
28 Яну 2015 20:31Мнения: 1,727
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Да добавим още два любителски топо/омоними - Бактрия и река Балк /пак там/, в долината край Памир и Хиндокуш.

И още топоними .. градчето Шоп - край Кайзерслаутерн ... многозначително, а ??????

А край Китай има местност Булх-хух .... всичко е ясно напълно !
Да влезнат прабългарите !
28 Януари 2015 23:49
ПРАбългарите не са ли кръстени на ПРАволга, а нормалните българи на Волга, а?!
29 Януари 2015 00:02
Прабългарите*, или "народът, който имаше всичко, което е пожелавал",

* В съответствие с категоричните резултати, получени в анкетата на в. "Сега", се връщаме към класическото изписване на народностното име на прабългарите.

Цялата тази драсканица е лъжа и долна манипулация. Никъде в никакви исторически источници няма изписано "прабългари". Това че някаква си анкета, която не е и дори научна, а напълно провокативна и проведена през XXI век не може и не трябва да пренаписва това което е писано в древността - българи. Официалната историческа позиция е наложила тежки заблуди в нашата история. Няма нужда от допълнителни подсилвания. Това е отродно и обезбългаряващо. Това е позиция застъпваща се само от българомразци.
29 Януари 2015 00:12
Котка !
29 Януари 2015 00:35
И още топоними .. градчето Шоп - край Кайзерслаутерн ... многозначително, а ??????

Да не забравяме и градчето Лом в Норвегия.
29 Януари 2015 00:38
че княз Борис-Михаил, бил "по род произхождащ от аварите и хазарите

Де късмет де... Белким и ние се офайдосаме покрай братовчедите
29 Януари 2015 01:35
че княз Борис-Михаил, бил "по род произхождащ от аварите и хазарите

Преди изличаването на Хазарският каганат от Киевска Рус и Московското княжество (Х век), от създаването му насетне, част от българите по ония крайща са били вкарани в границите му. От тогава и с разширяването му, българите са били изтласкани на запад. Вероятно от там идва и въпросното твърдение от цитата. Но то не може да се взима за чиста монета!

Винаги се чудя на педантичната историчарска бяс да се игнорира историка Ганчо Цанов! Все още той е под тотална възбрана от съзаклятното историчарско "братство". Контрахентът на проф. Златарски - ратуващият за наличието на славяни из тези земи, а и въобще, е низвергнат за вечни времена. Но Ганчо Цанов е написал към 50 книги. Една малка част се намират като фотокопия и няма официално преиздадени! Случайно? Ако не за друго, от тях би могло да се ползват посочените извори за сведения, но тези извори обичайно се пренебрегват от историчарите на "новото време". Дали защото тогава изводите им по основни спорни неща ще имат друга еднозначност?!

А какво да кажем за състоянието на "тракологията" понастоящем и "безписмените" траки?...

Докато се робува на политическите чакали, не може да се изясни каквото и да е било, още по-малко е възможно, дадени изводи да се признаят от някакво представително мнозинство!
29 Януари 2015 01:38
Kotka
29 Януари 2015 05:01
Бе то е ясно - Бог е българин... освен ако не е маке де.
Хахахахахахахахахахахахаха
29 Януари 2015 06:09
Според Schlomo Sand Професор от Университета в Тел Авив българите са Еврейската секта Караити от Шимбал-Украина и в Крим.
29 Януари 2015 10:05
...и още топоним: България = Бавария
29 Януари 2015 10:10
По BBC има толкова популярни документални филми за произхода на населението на Британските острови: то са пикти, скоти, сакси, англи, викинги, нормани....пакистанци.
На този фон такива статии ми напомнят произведението на Хилендарския монах.

1.В горната статия отсъства анализ на езика който говорим. Българският език е много близък с полски, руски, чешки.......Е как става това?
2. Отсъства и генетически анализ. Никой не е тръгнал да прави натривки по територията.
29 Януари 2015 11:44
Да се изследва и връзката "булгур - булгар". Булгурът е храна питателна и здравословна.
29 Януари 2015 18:00
Защо никъде в посочените извори не е дадено, макар и в скоби, оргиналното звучене на "българи" в тях. Дали щото статията би се разпаднала до това което е.
30 Януари 2015 08:01
хе-хе,
вчера поредния пасквил беше изпаднал от най-четени и най-коментирани днес - в класацията!!! как стана тая?
моля администраторите да осигурят на читателите достъп една седмица до нещо стойностно! а не да им натрисат служебни теми.
30 Януари 2015 11:25
В най-четени и най-коментирани статиите стоят по една седмица, след което отпадат автоматично като на тяхно място влизат по-нови.
31 Януари 2015 09:45
Извежда се народностното ни име и от лат. ...burgus - "кула, малка крепост".

От това следва че прабългарите са всъщност бургазлии и прародината им е град Бургас, откъдето са се разселили по Балканите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД