Критерият "най-ниска" цена при обществените поръчки не работи не само у нас, но и в Европа. Защо го залагаме отново при санирането и инвестирането на 1 млрд. лева. Това попитаха архитекти и неправителствени организации по време на дискусия вчера, когато беше първият ден за подаване на заявления за участие в националната програма за обновяване на многофамилните домове.
Общините вече могат да приемат заявления за интерес от сдруженията на собствениците, които трябва да са постигнали 100% съгласие за участие. В София някои кметства имат информационни табла за програмата, на сайтовете на районните администрации също може да се прочетат подробности, показа проверка на "Сега".
Според арх. Николай Гълъбов "обществото няма интерес от постигане на най-евтиния продукт, защото има опасност санирането да се изпълни с ниско качество и ниски цели на енергийна ефективност". От регионалното министерство обаче обясниха, че първо ще бъдат направени енергийните одити, след които за всяка сграда ще се разпишат изисквания за конкретните мерки. Така във всеки пакет за обществена поръчка ще има параметри в зависимост от състоянието на блока и ще бъдат записани съответните материали и дейности. Поръчките ще са отделни - за проектиране и за строително-ремонтните работи. Само някои обекти, при които една фирма ще изпълнява и проектирането, и санирането - т.нар. инженеринг, ще се изпълняват по т.нар. икономически най-изгодна цена. Това са по-сложните обекти в по-лошо състояние.
От бранша предупредиха, че държат на публичност в договорите, защото в много общини "едни и същи архитекти правят всички публични поръчки". От коалиция "Достоен дом" пък предложиха да се дава приоритет на най-старите сгради, на тези с много собственици с ниски доходи или където се харчи най-много енергия. Не бил предвиден и механизъм за това как ще се генерира възвръщаемост на финансирането.
Още за санирането - на 9-а, 12 - а и 13 - стр.
|
|