:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,117
Активни 531
Страници 22,047
За един ден 1,302,066
Истинската история

Ялтенската конференция влияе върху световните дела до днес

Въпросите, отнасящи се до България, са сред съпътстващите на основните теми в последните два дни на конференцията
Последното съгласуване на документите на Ялтенската конференция ръководителите на правителствата на СССР, Великобритания и САЩ и министрите на външните работи на страните участнички правят на заседание, което започва в двореца "Ливадия" в 12.15 ч. на 11 февруари 1945 г. От ляво на дясно: Й. Сталин, Ив. Майски, А. Громико, У. Леги, Ф. Матюс, Е. Стетиниъс, Х. Хопкинс, Ф. Рузвелт, Ч. Болен, Д. Бърнс, А. Хариман, А. Кадоган, А. Идън, У. Чърчил, А. Бирс, Е. Бриджис, А. Кларк-Кер, Ф. Гусев, А. Вишински, В. Молотов.
Никак не са многобройни ония исторически събития, които стават определящи за развитието на света или на големи части от него за дълъг времеви отрязък. Без никакво съмнение Ялтенската конференция между правителствените ръководители на СССР, САЩ и Великобритания от 4 до 11 февруари 1945 г. е сред тези съдбоносни срещи, чието влияние върху световните дела продължава и днес.

Изглежда сякаш край Малта през 1989 г. бе завършено преразглеждането на решенията на Ялтенската конференция (вж. Свързани текстове), бе окончателно променена из основи следвоенната архитектура на Европа и на света и като че бе сложен край на Студената война. Сега, четвърт век по-късно, се вижда ясно - нищо от това не бе окончателно. Студената война на Запада срещу държавите от Източна Европа, Русия и страните от постсъветското пространство продължи, макар и видоизменена. Вече година Европа и светът се намират в нов исторически период, нарекохме го "По-студената война". Макар и съвсем отскоро, това ново стъпало в човешката история има сякаш твърде отчетливи характеристики, и всички те са свързани по същество със заличаването на договореностите от Малта, доколкото подробностите от тази среща са ни известни днес, и с възстановяването на ново равнище на състоянието на следвоенните световни отношения.

Главен белег на първия етап от Студената война (1946-1989) бе ярката двусредищност на света и произтичащото от това противопоставяне между света на социализма и страните от капиталистическия лагер. Може и е странно за някого, но основите на тази двусредищна архитектура на света бяха поставени не чрез прословутата реч на Уинстън Чърчил във Фултън (5 март 1946 г.), а именно на Ялтенската конференция (вж. продължението на този текст следващия четвъртък), Чърчил само спусна Желязна завеса между две вече обособени части на света и поради това броенето на времето на Студената война формално започва от 1946 г. Тази война обаче бе заложена в решенията на Ялтенската конференция всъщност.

По-студената война като нов етап от историческото развитие бе започната от Русия миналата година в отговор на организирания от Запада преврат срещу законното правителство в Украйна. Няколко месеца след това По-студената война можеше вече да се отчете като опит за преразглеждане на световното устройство през втория етап от Студената война, договорен край Малта. Всъщност днес трябва да признаем, че превръщането на света в едносредищен през втория етап на Студената война (1989-2014) винаги ни е изглеждало нетрайно, временно, противоестествено. Времето на По-студената война би трябвало да се превърне в опит за завръщането на световните дела в тяхното равновесно състояние.

Встъпването на света в очевидно ново историческо време бе белязано и със злобното засилване на опитите за преразглеждане на резултатите от Втората световна война. Начело на този процес Западът постави Полша, която трябваше да организира поредица от годишнини, свързани с исторически събития. Случайно или не, в рупор на този процес се превърна полският външен министър Гжегож Схетина, с което се доказа, че полската политическа класа е втора по продажност в Европа, никой не може да отнеме палмата на първенството в тази категория от нашите продажници.



* * *



При така създадените обстоятелства особено важно става разглеждането на събитията от времето на Втората световна война до днес колкото е възможно по-безпристрастно, на основата единствено на безспорни исторически извори. Поредицата от текстове тук за времето от преди точно 70 години имат единствено тази цел.

Сред обсъжданите на Ялтенската конференция въпроси за нас, разбира се, най-съдбоносни са тези, които се отнасят до България. Внимателно вглеждане в документите от конференцията обаче ще ни убеди, че точно въпросите, отнасящи се до България, са само сред съпътстващите на основните теми в разговорите между делегациите на СССР, Великобритания и САЩ, при това практически само на заседанията на министрите на външните работи.

За първи път България е спомената чак на 10 февруари 1945 г., в предпоследния ден от работата на конференцията, на заседанието на министрите на външните работи (вж. Извори) на СССР, Великобритания и САЩ, при това повече във връзка с околните балкански държави. Обсъжданите "български" теми са няколко.

На първо място е сключването на съюзен договор между България и Югославия. В крайна сметка се решава този въпрос да изчака. Прави впечатление, че по въпроса за предвижданата Балканска федерация между България и Югославия министърът на външните работи на Великобритания Антъни Идън заема рязко отрицателна позиция.

Втори по ред е въпросът за гръцките искания към България, предадени от главния личен секретар на министъра на външните работи на Великобритания Диксън на председателя на Правната комисия към Съвета на народните комисари на СССР Андрей Вишински в ранната утрин на 10 февруари. В документа Великобритания "е обезпокоена" от съветския отказ да се причисли гръцки представител към Съюзната контролна комисия в България. Описани са също стоките, които са нужни на гръцкото стопанство и които Гърция желае да й бъдат доставени "в най-близко бъдеще" - хранителни стоки, локомотиви, селскостопански съоръжения, домашен добитък, включително впрегатен. Поставя се въпросът за изплащаенто в шестгодишен период на определена сума пари като компенсация за "българската окупация", но не само на Гърция, а и на Югославия. Стоките и парите трябвало да се доставят "незабавно". Понеже още на 23 януари 1945 г. същите искания са връчени на съветското ръководство от гръцкото правителство с посредничеството на посолството на Великобритания в Москва, английското правителство подчертава, че изминалите две седмици са достатъчни за да започне потичането на блага към Гърция едва ли не веднага. Както е известно, този въпрос също бе оставен за разрешаване в бъдеще.

Последната тема е повече техническа и се отнася до Съюзната контролна комисия в България. Официален документ по този въпрос е връчен на Андрей Вишински пак от Диксън и пак на 10 февруари. Английските искания са две - британските представители в комисията да се ползват с разумна свобода на придвижване в България и право на собствени технически средства за връзка, както и същите тези представители да не се свързват с решения, които не са обсъждани с тях. В цялата тема се набива на очи предварителното съгласуване между САЩ и Великобритания на всички въпроси, които се отнасят до България.

Решенията на Ялтенската конференция, отнасящи се до България, нямат кой знае какъв отзвук у нас. Всички те остават за доразрешаване в бъдеще, та не остава много място за обсъждане. В своя дневник Г. Димитров кратко обобщава под датата 16 февруари 1945 г. (при все, че общото комюнике за конференцията е оповестено официално и едновременно в страните-участнички още на 12 февруари късно вечерта). "Говорих с Молотов за Кримската конференция . . . Общо нищо съществено не се променя. Ще има някои трудности по отношение на съюза [съюзния договор] между България и Югославия. Англичаните и амер[иканците] са явно против . . ."



(следва)



Извори



"[Антъни] Идън казва, че се радва да чуе, че въпросът за федерацията [между България и Югославия] не е актуален. Въпросът за [съюзен] договор [между България и Югославия] има сериозно значение. България е бивша вражеска страна и още няма мирен договор със съюзниците, а Югославия е съюзническа страна. България трябва да плати репарации на Гърция. Идън обеща да представи меморандум по този въпрос. [Вячеслав] Молотов заявява, че английското правителство по-рано не е възразявало против сключване на договори между бивши вражески и съюзнически страни . . . Идън заявява, че не смята, че бивши вражески страни, подписали примирие със съюзниците, могат да сключват договори без разрешението на съюзниците [СССР, Великобритания и САЩ]. Идън пита не могат ли българите и югославяните малко да почакат. Молотов отбелязва, че не може да отговаря вместо българите и югославяните. Идън заявява, че британското правителство би възразило срещу сключването на такова споразумение сега. (По предложение на Молотов обсъждането на въпроса беше отложено до 11 февруари.)"

Из запис на заседанието на министрите на външните работи от 10 февруари 1945 г.; начало в 12, 05 ч.; Воронцовски дворец



"Х. ЮГОСЛАВСКО-БЪЛГАРСКИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ. Състоя се размяна на мнения по въпроса за желателността на югославско-българския съюзен договор. Въпросът бе може ли да се разреши на държава, която все още се намира в режим на примирие [България], да сключи договор с друга държава. Г-н Идън предложи българското и югославското правителство да бъдат осведомени, че това не може да бъде одобрено. Г-н [Едуард] Стетиниъс предложи британският и американският посланик да продължат обсъждането на този въпрос с г-н В. М. Молотов в Москва. В. М. Молотов се съгласи с предложението на г-н Стетиниъс.

ХI. ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА. Британската делегация предложи на колегите си да обсъдят ноти по следните въпроси:

а) Контролната комисия в България;

б) Гръцките претенции към България, по-конкретно относно репарациите;

с) Нефтените съоръжения в Румъния"

Из Протокол за работата на Ялтенската конференция, подписан от министрите на външните работи Е. Р. Стетиниъс, В. Молотов и А. Идън; 11 февруари 1945 г.







Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=456877

(Ялтенската конференция изгради следвоеннната архитектура на Европа)

http://www.segabg.com/article.php?id=733013

(Краят на Студената война)

http://www.segabg.com/article.php?id=734140

(Последното настъпление на Хитлер)

28
18301
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
04 Февруари 2015 20:14
полската политическа класа е втора по продажност в Европа, никой не може да отнеме палмата на първенството в тази категория от нашите продажници.



04 Февруари 2015 20:18
Котка -
---------------------
Сайтът на Генек
04 Февруари 2015 20:40
противопоставяне между света на социализма и страните от капиталистическия лагер
04 Февруари 2015 21:05
Ммм даа,
Върти се едно книжле в библиотеката , с кафява кожа мисля че беше. Мисля че беше точно за тази конференция. Смътно си спомням, че авторите изказваха предположението , че Русия е получила повече от колкото и се полага , само защото, Сталин е билв силата си,аония старчета са билиболняви. Нещо таковами се въртеше.
А иначе нещата си вървят както си пише по старите книги. Земи се сменят на 50 години.Но като се има предвид , че съзнанието се сменя по-бавно, поцесите си вървят попредварително начертания план.Просто се получава една иунерция т около тези 25 години.Договорите просто трябва да се спазват. Като не се спазват , се стига до война. Жалко за невинните жертви.
04 Февруари 2015 23:55
Без никакво съмнение Ялтенската конференция между правителствените ръководители на СССР, САЩ и Великобритания от 4 до 11 февруари 1945 г. е сред тези съдбоносни срещи, чието влияние върху световните дела продължава и днес.

Тия тримата - Рузвелт, Сталин и Чърчил - за какви са се мислили?
Питали ли са българския народ в коя зона иска да живее? Имало ли е в България референдум по този въпрос? Или решение на парламента? На правителството? България е загубила десетилетия от развитието си поради унищожаване на качествени хора в армията, бизнеса, във всички области, лошо държавно управление в продължение на четири десетилетия.
И на всичкото отгоре, американци и англичани още ни сочат с пръст, че сме били комунистическа държава, след като те са ни натирили на изток от "желязната завеса"?!
05 Февруари 2015 00:53
Имало ли е в България референдум по този въпрос?
Тва неква ирония ли ? Ноо несръчна. Колега, съвременният стремеж за зачитане на интересите на малките държави е заслуга на СССР и на никой друг.
05 Февруари 2015 01:56

"....Тия тримата - Рузвелт, Сталин и Чърчил - за какви са се мислили?
Питали ли са българския народ в коя зона иска да живее?....'

Не знам на каква възраст сте, но щом сте буден по това време, вероятно сте голямо момче. През голямото междучасие по-големите гаменчета, преджобвайки ви, питаха ли :"Тези парички трябват ли ви?" и казваха ли: "Съжалявам!", когато ви запалваха вратлетата? Ако сте учили в някой лъскав лицей и този тип отношения "малки - големи" са ви непознати, моля да ме извините.
05 Февруари 2015 03:31
Не се казва "преджобване", а "демократизиране".
Освен това проверката на джобовете е била само с превантивна цел - да се отнемат от злонамерения заподозрян ОМП, които "както знае цялата демократична общност", той крие там.
05 Февруари 2015 05:06
Къв "втори етап на студената война" между 1989 и 2014, ква "по-студена война". Тва са някакви поредни приноси към ненаучната фантастика.

Края на 1989 г. СССР е пред пълен фалит. Магазините са напълно празни, страната е обхваната от стачки, републиките искат суверинитет. Горбачов иска спешна среща с Буш за да проси помощи и заеми и тя се провежда край Малта. Буш му отказва пряка американска помощ (заради американското законодателство), но му урежда няколко милиарда долара заем от Саудитска арабия и стани от Залива. Изпаднал в положението на просек Горбачов прави жест, като предава на САЩ Източна Европа, разрешава обединението на Германия, при оставането й в НАТО. Поема ангажимент да изтегли съветските войски от Източна Европа.

Буш е приятно сюрпризиран, но всъщност СССР не предава нещо, което вече месец по-рано не е загубил, а няма нито сили, нито средства да запази. Това е официалната капитулация на СССР в студената война, с едно условие - комунистическата родова номенклатура да бъде оставена на приватизира собствеността и да бъде интегрирана в световното капиталистическо семейство. С това и Студената война не само свършва, но в САЩ бива изработен и медал "За победата в Студената война" с който са наградени много хора.

През 1990-те руската комунистическа номенклатура извършва приватизацията, става официално капиталистическа и се интегрира успешно в Отвореното общество.

Особености на руското общество, обаче и наднационалните връзки на част от него, водят до състояние на предстоящ пълен разпад на Русия и като формална държава. Това кара Путин да се опита да възвърне в руски ръце, част от националното богатство, като спре процеса на разпад. Удря амбициите на някои компании свързани с категория хора с влияние в САЩ, което предизвиква ответна реакция. Започва плюенето по Путин, но това не е все още студена война. Следва нападението на Грузия над Осетия и руската реакция. Това за пръв път предизвиква сериозно отношение към Русия и опити за съобразяване и с нея.

Високите цени на петрола, стабилизирането на Русия, нарастването на икономическата и интеграция с Европа и т.н. заплашват интересите на САЩ. Практически единно търговско пространство между ЕС и Русия, съчетаващо европейски технологии и руски суровини е опасно за интересите на САЩ. Не толкова заради Русия, колкото заради ЕС. ЕС трябва да бъде ударен и това трябва да стане, като бъде въвлечен в конфликт с Русия. През 2013 г. изведнъж Вашингтон дава зелена светлина на Брюксел да стъпи в Украйна. Нещо на което преди категорично се е противопоставял. Подготвят се споразумения за асоциация на ЕС с редица страни, сред които и Украйна, като това с Украйна е напълно неприемливо икономически за нея, защото ще й коства над половин трилион евро преки загуби.

Следва организирането на цветна революция от САЩ в която са въвлечени и европейски страни и пряка заплаха за Русия. Русия реагира с анексията на Крим и подкрепата за федерализация на Украйна, която трябва да отнеме възможността тази страна да стане враждебен плацдарм. Тогава и започва Втората студена война, която има малко общо с първата. Най-малкото защото е сведена идеологически до противопоставяне на държави, а не на идеологии и системи.
05 Февруари 2015 05:20
И друго - защо в статията липсва най-главното от Ялта - прословутата салфетка с процентите на разпределението на сферите на влияние ? 90 към 10 за СССР в Румъния, 80 към 20 да СССР в България, 50 към 50 в Югославия, 90 към 10 в Гърция за англоамериканците (накарало Сталин за изостави гръцките комунисти, а Тито да ги примами и избие).

Ялта приключва с Малта, а с това и преките резултати от Втората световна война. След това вече е съвсем отделен етап. Най-най-новата история от последните 25 години.
05 Февруари 2015 06:08
70-летие Ялтинской конференции
4 февраля 2015 14
http://zavtra.ru/content/view/yalta-/

СИЛА – способность проявления какой-либо деятельности, какого-либо состояния, отличающаяся определенной степенью напряженности, устремленности; источник чего-либо, какой-либо деятельности, какого-либо явления; влияние, авторитет, власть, могущество.Современный толковый словарь русского языка Ефремовой
Ровно 70 лет назад в Крыму открылась Ялтинская конфнренция союзных держав - вторая по счёту встреча лидеров стран антигитлеровской коалиции Иосифа Сталина, Франклина Рузвельта и Уинстона Черчилля. Конференция проходила в Ливадийском (Белом) дворце в Ялте, в Крыму и стала последней конференцией лидеров антигитлеровской коалиции «большой тройки» в доядерную эпоху.
05 Февруари 2015 06:11
Крымская конференция
Валерий Шамбаров
4 февраля 2015 0
http://zavtra.ru/content/view/yaltinskaya-konferentsiya-i-bitva-za-flangi/
05 Февруари 2015 06:55
Тва неква ирония ли ? Ноо несръчна. Колега, съвременният стремеж за зачитане на интересите на малките държави е заслуга на СССР и на никой друг.


А, виж това вече е сръчна ирония.
05 Февруари 2015 07:59
Тези дни в Русия с голям апломб се честват 70-години от Ялтенската конференция.




https://www.youtube.com/watch?v=27_SCHJjKhU
https://www.youtube.com/watch?v=R2azMaOpXbY



05 Февруари 2015 08:38
България е загубила десетилетия от развитието си поради унищожаване на качествени хора в армията, бизнеса, във всички области, лошо държавно управление в продължение на четири десетилетия.
Айде, айде ,не си съчинявайте. Какви са тия толкова "качествени хора" унищожени след ВСВ ... Народният съд е изтрепал 2900 човека. Поне десет пъти по толкова са избити във ...Франция ! Какво качество е загубила България ? Какво качество е загубила Франция ? Как са се развили двете страни след Войната ? ... "Бизнес" Какъв "бизнес" има в България 1945 ? Та България е икономическо джудже , едно примитивно селско стопанство, малка преработвателна промишленост , всичко се подарява на Райха... Истината , колкото да се усуква днес , е тази , че 1945 комунягите у нас имат широка народна подкрепа. А старите партии са се провалили и компрометирали. И подема идеологически и икономически през следващите десетилетия не е измислица , а факт. Шестдесетте години България например има година след година ръст на БВП - 7-8 %.Темпове на развитие подобни на Китайските днес. Комунягите построяват един държавен капитализъм под шапката на "комунистическата идеология" , и тази система съществуваше стабилно и прилично до средата на 80-те... България наистина загуби десетилетия от развитието си. След 1990. Поради изчезването на качествените хора /в чужбина/ ,лошо държавно управление , скапване на всички области , пръкването на ташак-бизнес.
05 Февруари 2015 09:05
ЦекоШенгеня

През последните 25 години се създадоха цял кош митове за просперитета на България между двете световни войни, една такава идилия, ти да видиш. А се прави опит да се омаловажи построеното след 1945 г. Истината вече си пробива път.
05 Февруари 2015 09:11
ЦекоШенгеня,
05 Февруари 2015 09:31
Цеко , я па ти !
За Петрински обикновена , Котка !
05 Февруари 2015 09:33
Народният съд е издал толкова присъди, но комунистите изтрепаха десет пъти повече хора през 1944-45 година.
Франция от друга страна има десет пъти повече население от България...

Тов. Петрински , рублата се стабилизира.
05 Февруари 2015 09:36
Шестдесетте години България например има година след година ръст на БВП - 7-8 %.Темпове на развитие подобни на Китайските днес.

Да знаеха навремето другарите, щяха да докарат до 15-20 процента ръст, за да скрият шапката на другарите китайци.
С лекота можеха да го докарат... на хартия.
05 Февруари 2015 09:37
и тази система съществуваше стабилно и прилично до средата на 80-те...

Всъщност тая система съществува и до днес, тъй като не се появи ни един по-голям нов проект /промишлен, енергиен, инфра/
поддържат се некои от съществуващите активи плюс няколко нови малки предприятия - да са живи и здрави.
05 Февруари 2015 11:39
И друго - защо в статията липсва най-главното от Ялта - прословутата салфетка с процентите на разпределението на сферите на влияние ? 90 към 10 за СССР в Румъния, 80 към 20 да СССР в България, 50 към 50 в Югославия, 90 към 10 в Гърция за англоамериканците
Защото не се случва в Ялта, а на съвсем отделна среща между Чърчил и Сталин в Москва. Чърчил подема инициативата, защото го е страх, че Рузвелт се разбира със Сталин и понеже не е достатъчно интелигентен да разсъждава отвъд понятията за съюзи, територии и противопоставяне, плод на имперското му мислене (Рузвелт всъщност иска да се демонтира Британската империя след войната и конкретно заявява това на Чърчил). Салфетките всъщност не се взимат много насериозно от съветското ръководство в този момент, но реалностите впоследствие показват колко важни всъщност са били за английското ръководство и прокарваната политика.
*
Айде, айде ,не си съчинявайте. Какви са тия толкова "качествени хора" унищожени след ВСВ ... Народният съд е изтрепал 2900 човека.
Народният съд издава малко повече от 2000 смъртни присъди - но никой не знае колко са изпълнени - най-вероятно по-малко от 1000 (имаше интересна дискусия по този въпрос в Историята по БНТ). А и голяма част от тези присъди са задочни. Без съд и присъда също загиват много хора, но пак никой не знае колко. Тези събития са функция на външен натиск и желанието за дефашизация преди окончателния мир със Съюзниците, както и на вътрешни отмъщения за убийствата и издевателствата преди 9ти септември. Насилието поражда насилие - въпреки че насилието никога не може да се оправдае.

05 Февруари 2015 11:56
Истината , колкото да се усуква днес , е тази , че 1945 комунягите у нас имат широка народна подкрепа. А старите партии са се провалили и компрометирали.

Колко широка? На изборите за 26 ОНС през 1945 г., в условията на терор, съветска окупация, след ликвидация и затвор на старите политически лидери, Комунистическата партия получава едва 1/3 от гласовете.
За справка 1 година по-късно на изборите за 6 Велико НС, комунистическата партия получава вече близо 53% от мандатите.
Що се отнася до темповете на развитие през социализма и промяната на стандарта на живот - те са безспорни. Но този процес обхваща целия европейски континент.
05 Февруари 2015 11:58
защо в статията липсва най-главното от Ялта - прословутата салфетка с процентите на разпределението на сферите на влияние ?

Защото салфетката не е от Ялта, а от Москва, и не от 1945, а от 1944 г.
05 Февруари 2015 12:12
... и не е салфетка, а кутия от папироси Херцеговина Флëр, любимите на Сталин.
05 Февруари 2015 13:10
Що се отнася до темповете на развитие през социализма и промяната на стандарта на живот - те са безспорни. Но този процес обхваща целия европейски континент.
Не със същите темпове. България се развива с много по-голям % растеж от богатите западни страни, почвайки буквално от нулата. И има много по-голям растеж на агрегатна база от развитието на Царство България. Този растеж е още по-впечатляващ на фона на липсата на търговски и пазарни връзки с развитите западни държави (основно САЩ), което всъщност е стимулирало развитието на Западна Европа - нашите съюзници и търговски партньори са по-слабо развити и допълнително разрушени от война. Затова има такава носталгия по социализма - хората живели по това време реално са виждали ежегодно подобряване на качеството на живота, без никакви сътресения на този праволинеен растеж.
08 Февруари 2015 22:19
Не със същите темпове. България се развива с много по-голям % растеж от богатите западни страни, почвайки буквално от нулата. И има много по-голям растеж на агрегатна база от развитието на Царство България. Този растеж е още по-впечатляващ на фона на липсата на търговски и пазарни връзки с развитите западни държави (основно САЩ), което всъщност е стимулирало развитието на Западна Европа - нашите съюзници и търговски партньори са по-слабо развити и допълнително разрушени от война. Затова има такава носталгия по социализма - хората живели по това време реално са виждали ежегодно подобряване на качеството на живота, без никакви сътресения на този праволинеен растеж.

Говориш наизуст.
С колко по-голям темп от една Гърция или една Дания, да не говорим за Швеция и Финландия - това са страни, които по стандарт на живота шреди войната са съизмерими с България?
Що се отнася до това, че България не развивала търговия със САЩ, ми как да развива, като България сама (под влиянието на СССР) се отказа от участието в Плана "Маршал". Не, че наложената от СССР автархия нямаше и своите бонуси - на няколко пъти дълговете на България (вкл. този по АЕЦ "Козлодуй са опрощавани.
Впрочем разликата между двете системи се видя най-добре в Германия - ГДР, витрината на СИВ, се оказа на светлинни години зад Бундес републиката,
29 Април 2015 23:12
С "Украйна", англосаксите нарушиха базова договореност от Ялта - Русия да не граничи с Европа по суша ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД