Палестинци държат снимка на зверски убития йордански пилот Муаз ал Касасби по време на демонстрация за солидарност край посолството на Йордания в Рамала на Западния бряг. |
Аман отвърна с две екзекуции на показното убийство на пленения пилот, което бе показано в разпространен по интернет запис. Вчера сутринта бе обесена осъдената на смърт иракчанка Саджида ал Ришауи, която "Ислямска държава" искаше да размени за пленения Муад ал Касасби, пише в. "Гардиън". Властите екзекутираха и висшия член на "Ал Кайда" Зияд Карболи, също осъден на смърт за планиране на нападения срещу кралството. Очаква се да бъдат екзекутирани и четирима други осъдени на смърт терористи. Те вече са преместени в затвора "Ал Сувака", в който обикновено се изпълняват смъртните присъди, предаде "Ал Джазира".
"Варварството на екстремистите доказва, че те нямат никакво отношение към исляма. На тяхното злодейство йорданският народ ще реагира със солидарност и единство", каза говорителят на правителството Мохамед ал Мумани.
През последната седмица Йордания преговаряше с джихадистите за освобождаването на Ришауи в замяна на живота на Касасби и на японския заложник Кенджи Гото, който също бе показно убит преди дни. Властите в Аман обаче настояваха да получат доказателства, че йорданецът е жив, преди да пристъпят към действия. Преди смъртта си Касасби е разкрил имената и работните места на много други пилоти в авиацията. Имената и снимките им се появиха на края на 23-минутния видеозапис, а джихадистите обявиха награда от около 20 000 долара за убийството на всеки от тях.
Йордания е част от коалицията срещу "Ислямска държава" и сега вероятно ще засили въздушните нападения над ислямистите, отбелязват експерти, цитирани от в. "Гардиън". Видеозаписът с убийството на Касасби бе разпространен по време на посещението на крал Абдула във Вашингтон. Междувременно САЩ потвърдиха намерението си да дадат на Йордания 3 млрд. долара помощ за отбрана в следващите три години.
ПРОИЗХОД
Възходът на "Ислямска държава" се дължи на пренебрегването на човешките права, гласи доклад на "Хюман райтс уоч". "Нарушенията на човешките права играят главна роля в началото на много от днешните кризи", заяви изпълнителният директор на организацията Кенет Рот. "Ислямска държава" не се е случила от само себе си, пише в доклада. Инвазията на САЩ в Ирак през 2003 г. и нарушенията на правата на малцинствата, извършени от иракските и сирийските власти, са изиграли много важна роля в разпространяването на идеологията на екстремистите, смятат от организацията.