Вицепремиерът Ивайло Клафин и подчинените му не успяха да проведат обществените поръчки в края на миналата година, за да получат нуждаещите се пакетите с храна тази зима. |
В регламент на ЕС пише, че разходите по новата оперативна програма стават допустими от 2013 г., за да не се прави прекъсване в подпомагането на бедните хора. Според финансовия план за изпълнението на оперативната програма от общия й бюджет от над 123.3 млн. евро, около 15 млн. евро са предвидени именно за 2014 г. 15 на сто от бюджета на програмата е държавното финансиране, а останалата част - безвъзмездни средства от Европейския фонд за подпомагане.
Агенцията за социално подпомагане тепърва ще обяви обществената поръчка. Вицепремиерът Ивайло Калфин обяви, че се надява "условно" през май-юни да може да започне раздаването тези пакети. "Процедурите ще бъдат обявени в най-скоро време. Трябва да се избере най-напред партньорска организация, която ще ги доставя, и на второ място да се проведат поръчките за съответните пакети. Работим с най-бързи темпове, надяваме се, че сме се поучили от грешките в предишни години. За първа година ще е, затова настоях поръчките да са максимално краткосрочни - за една година, за да можем да направим корекции, ако е необходимо", коментира Калфин.
Около 270 хил. души ще получат пакети - това са хората, които имат право на енергийни помощи. Част от парите ще отидат за обществените трапезарии. У нас има 180 обществени трапезарии, които се финансират от фонд "Социална закрила" и работят само от ноември до април. "Сега ще можем да направим повече обществени трапезарии, които да са целогодишни, като фондът ще финансира закупуването на хранителни продукти, а общините ще финансират тяхната преработка и организацията на трапезариите", обясни вицепремиерът.
ПОДОБРЕНИЯ
Програмата беше съпътствана редовно от скандали заради некачествените храни, които се раздаваха. Сега се разглеждали възможности за увеличаване на броя на продуктите, които се дават на бедните. Според Калфин задължително в списъците за храна трябва да бъдат включени консерви и бисквити, например. "Ще ми се да насърчим доставките на стоки, които се произвеждат в България. Трудно може да се сложи такова изискване - по директивата трябва да бъдат произведени в ЕС, това със сигурност ще го има, но мисля ,че в България има достатъчно продукти, които са хранителни и могат да се използват за това нещо", коментира той.