![]() |
Мария Киркова преминава през врата по трасето на гигантския слалом от световното първенство във Вейл и Бийвър Крийк (САЩ). |
Затова миналата вечер по време на гигантския слалом всички погледи бяха вперени именно в 31-годишната Мазе. Свръхочакванията обаче само попречиха на олимпийската шампионка в дисциплината и под огромно напрежение тя се нареди 5-а в крайното класиране с изоставане от 1,74 сек след двата манша.
Световна шампионка стана Анна Фенингер (Ав) с комбинирано време 2:19,16 мин, следвана на 1,40 сек от Виктория Ребенсбург (Гер) и на 1,49 сек от Джесика Линдел-Викарби (Шв). Пред Мазе завърши и Тина Вайратер (Лихт) с пасив от 1,55 сек. Титлата на Фенингер продължи почти тоталната доминация на Австрия от началото на първенството - това бе четвърто злато от седем проведени индивидуални дисциплини за вундертима, който спечели титлата и в отборното състезание.
Българската участничка Мария Киркова се нареди 41-ва от 56 състезателки, стигнали до финала във II манш на гигантския слалом. Националката ни събра общо време от двете преминавания по трасето 2:28,21 мин и остана на 9,05 сек от световната шампионка.
Късно снощи трябваше да се проведе мъжкият старт в дисциплината с участието на Стефан Присадов и Алберт Попов. Онзи ден нашите се пробваха в квалификационния гигантски слалом, който бе валиден и за ранглистата на международната федерация (FIS). Присадов зае 12-о място с резултат 1:59,41 мин, а Попов бе 22-ри с 2:00,17 мин. Най-бърз бе Клемен Коси (Слвн) с 1:56,66 мин.