Шефът на АПИ Лазар Лазаров и Тони Томсън от Световната банка подписаха договора за тол таксите под зоркия поглед на министър Лиляна Павлова. |
"Очакваме приходите от пътни такси при действието на новата система да се увеличат двойно", каза вчера регионалният министър Лиляна Павлова при отчета на 100-те дни от работата на ведомството. Основното повишение в цената на пътната такса логично щяло да се поеме от тежкотоварния трафик, защото той най-сериозно руши инфраструктурата. Експерти от екипа на Павлова обаче прогнозираха, че тол системата неминуемо ще оскъпи таксите и за масовия потребител. Според тях ще се приложи по-справедливата практика - който пътува повече, и да плаща повече.
"Тол системата е най-справедливата форма за таксуване, защото плащаш за реално изминати километри, а не за период от време - седмица, месец или година", каза и шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров. Вчера той подписа от името на държавата споразумение със Световната банка (СБ) за консултантски услуги по въвеждането на електронния модел.
Споразумението е първата крачка към въвеждането на тол таксите в България, каза министър Павлова. Договорът е за разработване на цялостна визия за въвеждането на електронна система за електронно събиране на пътни такси. До края на годината финансовата институция ще направи анализ за възможностите и вариантите за въвеждането й. Споразумението със СБ е по проект "Техническа помощ за подобряване на ефективността на пътния сектор в Република България", финансиран по програма "Транспорт" 2007 - 2013 г. От управлението на проекта са спестени близо 1.4 млн. лв., които отиват именно за проучването на СБ.
Междувременно вчера министър Павлова обяви, че правителството има нова идея за решаване на проблема с натоварения трафик по пътя Русе - Велико Търново - да се построи 110-километрова магистрала вместо скоростен път. Новината дойде в отговор на депутатско питане в парламента. Промяната в намеренията е заради тежкотоварните автомобили от Дунав мост. Част от трасето е и т. нар. Беленски баир край град Бяла, където дори след изграждането на кръгово движение продължават да стават тежки катастрофи. За проучване за бъдещата автомагистрала са предвидени 4 млн. лв. в бюджета на пътната агенция, а прогнозната стойност засега е 870 млн. лв. Предвижда се строителство на виадукти, пътни възли и обход на Беленския баир, каза Лиляна Павлова. Проектът е сред подадените за финансиране по плана "Юнкер", но ще се преговаря за заем и с Европейската инвестиционна банка.