:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 222
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Въвеждането на тол такси ще оскъпи пътуването

Проектират магистрала, а не скоростен път от Русе до Велико Търново
АПИ
Шефът на АПИ Лазар Лазаров и Тони Томсън от Световната банка подписаха договора за тол таксите под зоркия поглед на министър Лиляна Павлова.
Електронната тол система, която ще бъде въведена най-рано през 2017 г., ще е по-скъпа от сегашните винетки. Предвижда се през следващите години тя да замени винетните такси, които шофьорите плащат за ползването на републиканската пътна мрежа.

"Очакваме приходите от пътни такси при действието на новата система да се увеличат двойно", каза вчера регионалният министър Лиляна Павлова при отчета на 100-те дни от работата на ведомството. Основното повишение в цената на пътната такса логично щяло да се поеме от тежкотоварния трафик, защото той най-сериозно руши инфраструктурата. Експерти от екипа на Павлова обаче прогнозираха, че тол системата неминуемо ще оскъпи таксите и за масовия потребител. Според тях ще се приложи по-справедливата практика - който пътува повече, и да плаща повече.

"Тол системата е най-справедливата форма за таксуване, защото плащаш за реално изминати километри, а не за период от време - седмица, месец или година", каза и шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров. Вчера той подписа от името на държавата споразумение със Световната банка (СБ) за консултантски услуги по въвеждането на електронния модел.

Споразумението е първата крачка към въвеждането на тол таксите в България, каза министър Павлова. Договорът е за разработване на цялостна визия за въвеждането на електронна система за електронно събиране на пътни такси. До края на годината финансовата институция ще направи анализ за възможностите и вариантите за въвеждането й. Споразумението със СБ е по проект "Техническа помощ за подобряване на ефективността на пътния сектор в Република България", финансиран по програма "Транспорт" 2007 - 2013 г. От управлението на проекта са спестени близо 1.4 млн. лв., които отиват именно за проучването на СБ.

Междувременно вчера министър Павлова обяви, че правителството има нова идея за решаване на проблема с натоварения трафик по пътя Русе - Велико Търново - да се построи 110-километрова магистрала вместо скоростен път. Новината дойде в отговор на депутатско питане в парламента. Промяната в намеренията е заради тежкотоварните автомобили от Дунав мост. Част от трасето е и т. нар. Беленски баир край град Бяла, където дори след изграждането на кръгово движение продължават да стават тежки катастрофи. За проучване за бъдещата автомагистрала са предвидени 4 млн. лв. в бюджета на пътната агенция, а прогнозната стойност засега е 870 млн. лв. Предвижда се строителство на виадукти, пътни възли и обход на Беленския баир, каза Лиляна Павлова. Проектът е сред подадените за финансиране по плана "Юнкер", но ще се преговаря за заем и с Европейската инвестиционна банка.
2
2540
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
13 Февруари 2015 20:41
ТОЛ таксата е голяма простотия и голяма далавера за фирмата която ще ги отчита. Половината пари сигурно ще отиват за "отчитане".

Какъв е проблема да се изпозлва електронна винетка?

Ето тук съм писал нещо по въпроса: http://mickideas.blogspot.com/2014/12/blog-post.html

Накратко: Не може толкова скъпа инфраструктура да се поддържа само с парите на тия които пътуват. Щото самата услуга която дават пътищата не се измерва само в изминати километри. Има и друга по-важна компонента - да използвате пътищата във всеки един момент когато ви потрябват. А това не се измерва само в изминати километри. Това е все едно да имате телефон и да плащате само на минута разговор. Няма такъв вариант - обикновено има или абонамент или предплатени карти , при които плащате еди колко си лева с включени еди колко си минути. След определен период от време, независимо дали сте ги изхрачили, трябва наново да си купите предплатена карта. И това е за телефоните където инфраструктурата не е толкова скъпа.

Та ако следваме Лазар Лазаров: Очаквам след година, две - да започнем да плащаме за здравеопазване, само това което потребяваме - т.е. когато сме болни. Нищо, че държавата трябва да поддържа постоянно болници, лекари и т.н. После очаквам - на пожарникарите да започнем да плащаме само на изгасен пожар - щото така е най-точно. Същото може да стане и с образованието - да плаща само този който учи, а другите да не плащат - щото така е най-точно. И накрая - полицията, и при нея можем да започнем да и плащаме на хванати престъпници.

Вече така сме направили при доставката на ел. ток, на вода. Нищо, че и тези услуги не се измерват само с консумирания ел. ток или вода. Само, че се чудим защо цените постоянно се вдигат, а качеството намалява ли намалява...

Направо да закрием държавата и всеки да започне да се спасява поединично.
14 Февруари 2015 02:32
Направо да закрием държавата и всеки да започне да се спасява поединично.

- А не е ли ясно, че в голяма степен самият смисъл на приватизирането налагано повсеместно, а не където е уместно, има тази цел?

mick -

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД