Изключително спорна мярка, според която Фондът за гарантиране на влоговете (ФГВБ) ще може да предоставя заеми на банки в беда, бе одобрена от управляващото мнозинство в парламента. Според приетия вчера нов Закон за гарантиране на влоговете, внесен от правителството, фондът ще може да подпомага - съгласувано с БНБ - банки, за да предотврати изпадането им в неплатежоспособност. Мерките включват предоставяне на гаранции и заеми, както и на "друг вид ликвидна помощ". Кредитирането на банки ще става в съответствие с ясно определена рамка, като се следват правилата за държавната помощ, се посочва в мотивите на кабинета. В момента само БНБ има право да помага на закъсали банки, но при много строги изисквания.
Твърде вероятно е обаче промяната да отпадне на второ четене, тъй като срещу нея се обяви не само опозицията в лицето на БСП, но и Реформаторският блок. "Правите паралелна централна банка. Даваме възможност този гаранционен фонд да изпълнява функциите на банка с празен чек - винаги, когато някоя частна банки закъса, да може да тегли, а българите да плащат", обвини Румен Гечев от БСП. "Предвижда се фондът да изпълнява квазикредитна дейност при определени условия. Това противоречи на неговата същност и може на практика да обезсмисли неговото съществуване", критикува и Петър Славов от РБ. Реформаторите все пак подкрепиха закона, но с условие за второто четене спорните текстове да отпаднат.
Проектът предвижда изплащането на гарантираните влогове да става в 7-дневен срок от деня, в който банка по някаква причина спре да обслужва задълженията си. По принцип евродирективата за гарантиране на депозитите позволява плавно свиване на сроковете до 7 дни - чак до 2024 г., но България иска веднага да въведе късия срок.
Предвижда се също така да отпаднат встъпителните вноски на банките във фонда, а годишните премийни вноски ще се определят според размера на гарантираните депозити и от степента на риска за съответната банка. Законът дава възможност фондът да събира и извънредни вноски при нужда. Запазва се размерът на гарантираните депозити до 196 хил. лева. Средствата на професионалните инвеститори, държавните институции и общините ще останат извън защита, както досега.
Не получи подкрепа проект за промени в същия закон на БСП, който предвижда БНБ със средства от управление "Банково" да може да покрива недостиг във фонд. Според управляващите така се нарушават Договорът за функциониране на ЕС и препоръките на Европейската централна банка. Преди месеци, когато БСП предложи промяната, БНБ поиска мнение от Европейската централна банка за проекта на БСП. ЕЦБ даде отрицателно становище.
РЕАКЦИЯ
Шефовете на Асоциацията на банките у нас вчера се срещнаха с премиера Бойко Борисов, разтревожени, че няма избран титуляр за подуправител на БНБ с ресор "Банков надзор". Постът остана вакантен след отстраняването на Цветан Гунев заради КТБ и повдигането на обвинения срещу него. Сега с банковия надзор е натоварена шефката на едноименното управление Нели Кордовска. От пресслужбата на правителството съобщиха след срещата, че по общо мнение новият подуправител, който ще поеме важния ресор, трябва да е достатъчно авторитетен и подготвен специалист, който да възстанови доверието в БНБ и в банковата система. Преди седмици управителят на БНБ Иван Искров предложи за поста Димитър Костов - въпреки критиките, че и двамата са отговорни за кризата КТБ. Бойко Борисов разпореди на депутатите от ГЕРБ да не подкрепят предложението, защото няма консенсус по въпроса в управляващата коалиция. Най-вероятно попълването на поста ще остане за есента, когато трябва да бъде избран и нов шеф на БНБ поради изтичане на мандата на Искров.