Общо 438,770,686
Активни 308
Страници 18,309

Стамболова победи на турнир в Истанбул

Световен рекорд и 4 резултата №1 в леката атлетика този сезон бяха подобрени в Стокхолм
Ваня Стамболова спечели първото международно състезание, в което участва през настоящия зимен сезон - бягането на 400 м на лекоатлетическия турнир в Истанбул (Тур). Европейската шампионка в тази дисциплина на открито от 2006 г. финишира за 54.36 сек. и коригира най-добрия си резултат за годината. Той бе 54.91 от държавния шампионат в Добрич миналата седмица.

Това обаче не й стигна да покрие норматива, установен от българската федерация за участие на европейското първенство в Прага (Чех, 5-8 март). Той е 52.37 сек. Стамболова ще опита да стори това на балканиадата, която е отново в Истанбул - през уикенда.

Мирела Демирева, която няма проблем с евронорматива (тя вече има изискуемите 192 см), пък завърши на 4-о място в скока на височина на силния турнир в Стокхолм (Шв). Тя преодоля скромните 189 см. С по толкова приключиха също втората и третата в състезанието - Барбара Сабо (Унг) и Оксана Окунева (Укр), но те имаха по-добри серии на предишните височини. Победителка е европейската шампионка и на открито, и в зала - Рут Бейтия (Исп), със 193 см.

Фокусът в Стокхолм обаче падна върху 24-годишната етиопка Гензебе Дибаба, която постави нов световен рекорд в бягането на 5000 м. Тя победи с време 14:18.86 мин. и подобри с повече от 5 секунди старото върхово постижение на сънародничката си Месерет Дефар (14:24,37), постигнато в същата зала през 2009-а. Така Дибаба вече държи три световни рекорда в зала, тъй като миналия сезон подобри постиженията на 1500 и на 3000 м.

В Стокхолм бяха постигнати и 4 най-добри резултата в света за сезона. Катарецът Мусаеб Бала (Катар) бе най-бърз на 800 м с 1:45.48 мин., а в скока на дължина при жените канадката Кристабел Нити преодоля 6.99 м. На 1500 м и при мъжете, и при жените също бяха коригирани най-добрите времена тази зима. Германецът Хомию Тесфайе финишира за 3:34.13 мин., а холандката Сифан Хасан - за 4:00.46.