Програмата за безплатното саниране отне вчера 2 часа парламентарно време на народните избраници в разисквания, шеги и закачки. Дебатът, поискан от опозицията, вървеше от политически вицове през битова драма до черни сценарии за отнети имоти. Програмата все пак беше приета след гласуване на проект за решение на депутатите от ГЕРБ.
С виц започна изказването си една от инициаторките на дебата - Мая Манолова от БСП, която заедно с Дора Янкова внесе през седмицата предложението за това програмата да бъде одобрена от парламента с някои промени и допълнения. "На събрание на собствениците от 4 блока един човек попитал премиера Бойко Борисов все пак от кой блок ще започне санирането, а отговорът бил - от Реформаторския." Дора Янкова се ангажира по-експертно с темата и представи сметки, че програмата не може да се нарече "национална", защото ще покрие едва 20% от жилищния фонд в нужда. Според нея от 18 900 блока средствата от 1 млрд. лв. ще са достатъчни за 3000 блока при средна цена от 300 хил. лв. на сграда. Янкова предупреди, че щом управляващите не приемат идеята за граждански комитети по контрола на изпълнението, опозицията ще ги подложи на парламентарен контрол и ще следи изкъсо всяка стъпка. И посъветва: "Вие трябва да вземете политическо решение, като кажете: Състезавайте се! Трябва да прецените кои 3000 блока да изберете и да имате смелостта да откажете на останалите хора".
Най-страшния сценарий очерта Маргарита Ташева. Тя предупреди, че "юридическата основа е гнила", и призова хората да не се сдружават, за да не им "откраднат жилищата".
В защита веднага се включиха депутати от управляващите. Мартин Димитров от Реформаторския блок припомни, че в България има хиляди панелни жилища, защото БКП е управлявала. А ако партията наследница БСП е искала, е можела да санира половината от тези блокове, вместо да развива проекти като АЕЦ "Белене" и седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Той категорично заяви, че е за публичност на договорите и резултатите от програмата. "Дори и да ви изглеждат малко тези 20%, все отнякъде трябва да се започне. Ако не се укрепят конструктивно тези жилища, хиляди ще останат на улицата", отсече Димитров.
Бившият енергиен министър от първото правителство на ГЕРБ и депутат от управляващата партия Делян Добрев заяви, че не вижда смисъл от дебата, защото било ясно, че опозицията е в паника. "За пръв път някое правителство ще направи нещо за хората. След година ще се види ефектът в променения облик и спестените пари от енергия. И от БСП ще се питат защо те не са вложили по-рано пари в санирането", каза Добрев. Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт също призова да се остави евтиният популизъм, когато става дума за нещо полезно и добро. Той подкрепи Делян Добрев в думите, че опозицията е против, защото "не е тяхна идеята".
Михо Михов от АБВ напомни, че има опасност да тръгнем по инерцията на "чешмичките и асфалтирането". Той похвали инициаторите на програмата за вече създадения алгоритъм, но поиска независима конструктивна оценка на всяка сграда.
"Темата е от 2004 г. Има приети и програми, и стратегии за енергийната ефективност, но никой не ги е придвижил, нито финансирал. Програмата е публична и достъпна", заяви регионалният министър Лиляна Павлова в отговор на искането на опозицията програмата да се внесе в парламента. Тя отказа да влиза в тона на политическите закачки, но категорично отхвърли провокациите за опасностите и заяви: "Никой не може да ви отнеме апартаментите. Сдруженията на собствениците не са стопански оператор, създават се целево само за получаване на финансирането за саниране".
Вицепремиерът Томислав Дончев реши да защити правителствената програма и в тона на Мая Манолова: "Това е драматизация в стил 10 аргумента за и 10 лъжи против санирането". В отговор на упреците, че всичко е купуване на гласове за предстоящите местни избори, той заяви: "Не можем да тънем в бездейно съзерцание и да не правим нищо цяла година, щом една трета от българите живеят в такива жилища. И има ден за размисъл, а не година за размисъл". Дончев призова да не се вдига политическа истерия, защото това било лишено от стил също както разказването на тъпи вицове.
|
|