Българският енергиен холдинг (БЕХ) може да бъде освободен от задължението си да изплаща дивидент на държавата, обяви вчера енергийният министър Теменужка Петкова. Тя направи това в отговор на въпрос дали министерството ще одобри желанието на АЕЦ "Козлодуй" да не превежда дължимия дивидент, за да спести пари за предстоящото удължаване на лиценза за работа на пети и шести блок.
През юни миналата година заради слабите приходи в бюджета правителството разпореди на държавните фирми спешно да преведат към хазната 70% от печалбата си. Така в срок от 4 дни фирмите с над 50% държавно участие трябваше да захранят бюджета. По закон плащането на дивидента трябва да стане до 15 юли, но през 2013 г. то бе отложено чак за ноември заради лошото финансово здраве на БЕХ.
Вчера Петкова обяви, че няма риск от забавяне в сроковете за обновяване на двата ядрени блока, но се застрахова, че всичко трябва да върви по график. "За съжаление по отношение на 5-и блок всички необходими процедури трябва да се случат максимално бързо. Нямаме резерв от време, тъй като лицензът му изтича през 2017 г.", обясни тя. За реновирането на мощностите ще се търси и външно финансиране. Сметките показват, че за тази дейност ще са нужни 270 млн. евро, като около 85 млн. евро от тях вече са платени.
Енергийният министър обяви като успех новите промени в енергийния закон, очаквания свободен пазар на ток от 2016 г., проучването на местни находища на газ, както и преговорите с двата американски теца - "Марица-изток" 1 и 3, които се водят от поредно правителство. Петкова разясни, че този път разговорите са на път да стигнат до успешен финал. "Постигната е договорка цената на двете централи да бъде намалена, а НЕК да гарантира, че ще разплати просрочените си задължения към тях", обясни тя. Става въпрос общо за около 600 млн. лева, които общественият доставчик дължи на централите. Засега обаче добрата воля е изразена единствено в меморандум между НЕК и двете дружества, а същинското предоговаряне се очаква евентуално да стане факт до края на март.
Петкова обаче не каза дали при намаляване на цената ще се удължи срокът на договорите. "Това са елементи на преговорите, търсим допирни точки", добави тя. Заради неуредените задължения на НЕК и двата американски теца те бавят плащанията си и към държавната "Мини Марица-изток". "Централите й дължат около 140-170 млн. лв. и мините имат сериозни затруднения както с изплащането на заплатите, така и с инвестициите", обясни министърът.
Приоритет на министерството ще бъде свободният пазар на ток от догодина. Това ще стане след като борсата за ток, която преди месеци получи лиценз от ДКЕВР, започне работа. Либерализацията на пазара на ток трябваше да стане факт още преди няколко години. Заради прекомерните регулации и нарушаването на общите правила в ЕС през 2013 г. ЕК заплаши страната ни със съд. И до момента обаче не е ясен точният модел за либерализация. Идеята е всеки потребител да може да решава и да избира кой да му доставя ток. Така ако даден потребител от Видин не е доволен, той би трябвало да може да се прехвърли без проблем към доставчика, който обслужва например Източна България, или към друг търговец на електроенергия.
ОТКАЗ
Компанията "Южен поток България" още не е решила с колко и дали изобщо ще намали заплатите на служителите си, които получават средно по 10 000 лв. месечно. Дружеството продължава да работи въпреки спирането на проекта, тъй като България все още не е получила официален отказ за прекратяването му от руската страна. В момента там работят около 30 души. Заради скандално високото заплащане от енергийното министерство са призовали дружеството да преразгледа възнагражденията. "Получихме отговор от изпълнителния директор от българска страна. Той ни съобщи, че предложението е разгледано, но няма решение на акционерите", обясни Теменужка Петкова.