![]() |
Азиз Даг и Майкъл Кирш от "Уестингхаус" обявиха, че цената на седмия блок на АЕЦ ще бъде около 7.7 млрд. долара, но така и не стана ясно кой ще я плати. |
Увеличение на цената на тока от 1 юли с 6.98% предложи вчера компанията, която обслужва Югоизточна България - ЕВН. Срокът, в който дружествата и държавната НЕК трябва да внесат в енергийния регулатор своите заявления за новите цени на тока от 1 юли, е до края на март.
От ЕВН обясниха, че исканото поскъпване е възможният минимум. Прогнозата е направена при сега действащите цени на НЕК и на производителите. Така, при едно и също потребление, ако даден клиент в момента плаща 49.35 лв. за месец, след увеличението сметката му би била 52.80 лв. с ДДС. "Това увеличение ще даде възможност за инвестиции в мрежата и за намаляването броя на авариите", обясни Илина Стефанова от компанията. При очакваната либерализация на пазара на електроенергия от ЕВН прогнозират, че 25% от малкия бизнес, който работи с ток ниско напрежение, ще предпочете да излезе на свободния пазар през следващата година. "При съществуващите параметри за технологични разходи, норма на възвращаемост, амортизации, признати разходи на дружеството, ЕВН има нужда от 275 млн. лв. приходи, за да може да доставя близо 8 тераватчаса енергия до клиентите", добави Гочо Чемширов от управата на ЕВН.
От ЧЕЗ също съобщиха, че ще внесат своето заявление за промени в цените през следващия месец. В момента обаче не е ясно точно какво увеличение ще поиска дружеството. Единствено е отбелязано, че ценовото заявление ще цели "покриване на присъщите разходи за изпълнение на лицензионната дейност".
Цената на тока бе тема и на вчерашната среща, на която "Уестингхаус" представи своя икономически анализ за евентуалното изграждане на нов блок в Козлодуй. Вицепрезидентът на компанията за Европа, Близкия изток и Африка Азиз Даг обяви, че токът, произведен от 7-ия блок на АЕЦ, би струвал между 75 и 84 долара на мегаватчас. А колегата му Майкъл Кирш заяви, че в момента пазарите предлагат най-добри условия за финансиране и подкани правителството да го има предвид.
Проектът за новия блок, според "Уестингхаус", би струвал общо 7.7 млрд. долара, или 13.3 млрд. лв. по сегашния курс. Това поставя под въпрос възможностите за неговото финансиране. На среща с американската търговска камара по-рано този месец премиерът Бойко Борисов заяви, че страната ни няма пари за изграждането на новия блок на Първа атомна. "Уестингхаус" ще ги посрещна с хляб и сол, ако са истински инвеститори, а не търговци. Да даде банкова гаранция американското правителство - нищо не е за него, ние имаме инженери, имаме площадка, готова инфраструктура, но нямаме пари", заяви той.
Според американците централата може да заработи най-рано през 2025 г., но идните 3 г. били ключови за изготвянето на документите. "За 20 г. работа 7-и блок на АЕЦ Козлодуй ще успее да генерира приходи от над 11 млрд. долара, а ако се построи и втори блок от типа AP 1000 сумата съответно ще е двойна", заяви Азиз Даг.