Това обявил директорът на Гранична полиция Милен Пенев по време на отчет-анализ на служба за миналата година, съобщи МВР. През 2014 г. бежанските и миграционните потоци по източно-средиземноморския маршрут се формираха и обуславяха в зависимост от политическата и хуманитарната криза в Близкия и Средния Изток и Африка. Въпреки липсата на индикации за намаляване на напрежението и подобряване на икономическата ситуация в страните на произход на мигрантите, обстановката на държавната ни граница се подобри в резултат на взетите мерки, обяви още Пенев.
На отчета на Гранична полиция са присъствали зам.-главният секретар на МВР Георги Костов, директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов и директорът на ГДНП Христо Терзийски.
По време на форумът е обявено, че миналата година най-динамична беше оперативната обстановка на вход на българо-турската граница, където са задържани общо 6 023 граждани на трети страни. Преобладават лицата от Сирия – 3 781, Афганистан – 1 370, Ирак – 355, Турция – 102, Мианмар – 87 и др.
На българо-турската зелена граница на вход са задържани 4 028 граждани на трети страни, което е намаление с 64% в сравнение с 2013 г. На ГКПП на вход са задържани общо 1 995 граждани на трети страни, което е увеличение с 5,5 пъти спрямо 2013 г. Значителното увеличение на укритите в товарни автомобили (предимно на ГКПП К. Андреево и ГКПП Лесово) и влакове (на ГКПП К. Андреево) се дължи на засилените мерки за охрана на зелената границау се казва още в отчета. През 2014 г. са установени 3 009 граждани на трети страни при опит за незаконно излизане през държавната граница. Най-много са направили опит за нарушаване на границата от Афганистан – 1 179, Сирия – 1 160, Ирак – 193, Пакистан – 93, Турция – 56 и др.
Увеличеният миграционен натиск по външните граници на България е довел до увеличаване на каналджийската дейност. През 2014 г. от ГДГП бяха взети допълнителни мерки за разкриване и пресичане дейността на лицата, подпомагащи незаконното преминаване на граждани на трети страни през държавната граница и територията на страната. В резултат на предприетите действия през годината са задържани общо 886 лица, установени като: организатори - 39 (на българска територия – 25, на чужда територия – 14); извършили физическото превеждане на мигранти през държавната граница – 518 (през зелена граница - 80, през ГКПП - 438); посрещачи – 29; превозвачи на имигранти – 269; подпомагащи незаконното пребиваване на имигранти на територията на страната – 31.
През 2014 г. ГДГП продължи дейността за противодействие на контрабандата, нарушенията и престъпленията, свързани с ДДС и вътрешно-общностно придобиване на стоки. Действията бяха провеждани съвместно със служители от ГДКП, ГДОП, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите. През 2014 г. служители от ГДГП са участвали в задържането на общо 21 879 089 къса цигари. Най-голямо количество контрабандни цигари са задържани на българо-гръцката граница.
За своевременно надграждане на възможностите за изпълнение на задачите по граничния контрол през 2014 г. Главна дирекция "Гранична полиция" е изпълнила 12 договора по проекти от Фонда за външните граници на обща стойност на 17 859 504 лева, по важните от които са:
- Продължаване на многогодишния проект за изграждането на Интегрирана система за наблюдение по българо-турската граница в участъка от ГКПП-Лесово до устието на р. Резовска – втори етап на стойност 10 754 681 лева; Изпълнение на втория етап от многогодишния проект за изграждане на авиобаза за нуждите на ГДГП – на стойност 5 324 784 лева; Изграждане на електронни гишета за автоматизиран граничен контрол на международните летища Бургас и Варна - първи етап, на стойност 1 223 307 лева; Повишаване на оперативния капацитет на ГДГП за извършване на наблюдение на външната морска граница в сътрудничество с експерти от Република Франция на стойност 195 580 лева;
- Повишаване квалификацията на служителите от ГДГП, чрез провеждане на чуждоезиково и специализирано обучение и обучение за разпознаване на фалшиви документи – на стойност 321 720 лева; Оптимизация в организацията на граничното наблюдение в РДГП Елхово в сътрудничество с експерти от Федералната полиция на Германия, на стойност 24 765 лева.
- В изпълнение на поетите от нашата страна ангажименти през 2014 г. ГДГП взе участие в различни фази на съвместните операции по външните сухоземни, въздушни и морски граници на ЕС, координирани от Агенция Фронтекс с общо 37 служители, 2 служебни кучета и 13 патрулни автомобила. За същия период от време на територията на България по сухоземните и морски външни граници бяха развърнати 353 чуждестранни експерти, 7 мобилни темовизионни системи, 27 патрулни автомобила, 15 служебни кучета, 16 мобилни камери и 4 газ-анализатора.