Таксите, които банките начисляват на търговците при плащане от клиент с дебитни и кредитни карти, ще бъдат ограничени за целия ЕС, реши вчера Европейският парламент (ЕП). Според мотивите за решението транзакциите са прекалено скъпи за търговците на дребно, които плащат такси всеки път, когато някой използва карта.
Данни на Европейската комисия (ЕК) сочат, че търговците харчат по около 10 млрд. евро годишно заради таксите за картовите разплащания. В крайна сметка обаче тези разходи се прехвърлят на потребителя. Според оценката на въздействието новите регулации ще доведат до намаляване на оперативните разходи на търговците с поне 6 млрд. евро. Новите правила трябва да бъдат официално одобрени от Съвета на ЕС. Те ще заработят шест месеца след влизането в сила на законодателството.
За трансграничните транзакции с дебитни карти договореното ограничение е 0.2% от стойността на сделката. Същият таван ще важи и за вътрешни разплащания след преходен период от 5 години, в рамките на който държавите членки могат да ограничават средната претеглена цена на всички вътрешни транзакции в рамките на дадена картова схема до 0.2%. За по-малки национални транзакции с дебитна карта страните от ЕС могат също така да определят максимална фиксирана такса от 0.05 евро на сделка след петгодишен преходен период. За покупки с кредитни карти таксите ще бъдат ограничени до 0.3% от стойността на сделката, като всяка страна може да определи и по-ниска такса за вътрешните разплащания с кредитни карти.
Новите правила няма да се прилагат за т.нар. тристранни картови схеми като например Diners и American Express. Изключение ще правят и търговските карти, използвани само за плащане на бизнес разходи. След три години правилата ще се прилагат и за тристранните картови схеми, които лицензират други оператори да издават карти и по този начин заобикалят закона.
|
|