:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 159
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Държавата ще изкупува малки горски парцели от частници

Мораториумът за износ на дървесина вече е в сила
Снимка: МЗХ
На кръгла маса вчера бяха представени мерките, с които земеделското министерство смята да ограничи незаконната сеч у нас. Едно от предложенията е държавата да изкупува малки горски територии от частни собственици, за да ги защити от бракониерски набези.
Държавата има намерение да изкупува малки парцели частни гори, за да осигури по-лесно стопанисване на горския фонд. Това е една от целите на земеделското министерство в борбата с незаконната сеч у нас, представени вчера на кръгла маса за обсъждането на нормативни промени в горския сектор. От вчера е в сила и мораториумът за износ на дървесина, след като земеделският министър Десислава Танева е издала съответната заповед.

Според заместник-министъра на земеделието Георги Костов най-често се сече незаконно в частни гори, тъй като опазването им е по-трудно. Намеренията на министерството са да започне да изкупува горски имоти под 20 декара. Това засяга над 1.5 млн. собственици и над 2 млн. парцела. В момента горските парцели се търгуват от 200 до няколко хиляди лева за декар. По думите на Костов освен изкупуване, държавата ще предлага и възможност за сключване на договор за стопанисване от държавно горско предприятие. В този случай собствениците на парцели ще получават рента за използването на терена им.

Земеделското министерство смята да въведе и GPS устройства за проследяване на движението на камионите с дървесина. Предложението за онлайн контрол вече беше представено в края на миналата година от депутати от БСП. Те настояха във всеки момент контролните органи да имат информация за превозите. Идеята ще бъде реализирана с промени в наредбата за контрол и опазване на горските територии.

От Министерството на земеделието настояват и за промени в Наказателния кодекс и в Закона за административните нарушения и наказания, за да може да се наказват и социално слабите крадци на дървесина. В момента се събират едва 12% от глобите за незаконна сеч, защото част от нарушителите са с нисък социален статус и нямат законни доходи или имущество. От години Агенцията по горите настоява нарушителите без доходи да полагат общественополезен труд.

От земеделската администрация предлагат собствениците на обектите, в които се преработва дървесина, да осигурят постоянно видеонаблюдение. Министерството настоява още за повишаване на нивото и квалификацията на лесовъдите, които издават разрешенията за сеч в горите. Освен това те трябва да преминават и изпит за квалификация на всеки две години. Тези, които не издържат теста, няма да могат да продължат да работят.
2327
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД