Наскоро се въведе от Министерството на културата новата методика за финансиране на сценичните изкуства, според която, за да оцелеят театрите и оперите в България, ще трябва да си докарват от билети 40 % от предвидения бюджет. Това означава, че драматичните и оперните театри ще трябва да завишат цените на билетите си. Това, разбира се, ще доведе до отлив на зрители, особено в театрите в по-малките населени места. Защото не е далеч от ума да се разбере, че в някои области обезлюдяването и безработицата взимат такива размери, че е невъзможно да си позволят хляб, камо ли театър. Така, вместо всеки българин да има равно право на достъп до култура - той ще бъде лишен. И културата все повече ще се централизира само в големите градове. Разбира се, не смятам, че е нормално да има цена на билет под 5 лв., но с новата методика се лишават по-малките населени места от култура, тъй като на театрите не им е рентабилно да пътуват.
Но истината е, че методиката ще удари най-силно оперния театър. Освен завишаването на процентите собствено финансиране, операта трябва да подготвя и разпространява само симфонични и камерни концерти и спектакли в областта на оперното, симфоничното и балетното изкуство, както и детски представления. Но не и мюзикъли! Независимо дали те са на базата на симфоничната музика! Това е отредено само на специализирани театри, като Държавния музикален и балетен център - известен като Музикалния театър в София (със статут на институт от "национално значение") със субсидия от 61 лв./продаден билет и Музикално-драматичния театър във Велико Търново със субсидия от 40 лв./продаден билет. А ако една държавна опера реши да създаде такъв мюзикъл, според новоприетата методика той може да бъде създаден само и единствено със собствени средства и да не получи и 1 лв. субсидия за билет. Което, разбира се, е невъзможно! Защото няма такива меценати в България, които да са готови да инвестират ресурс. Дори "Америка за България" няма как да финансира такъв проект, тъй като не подкрепят държавни бюджетни структури. И кръгът се затваря!
Излиза, че никой извън Велико Търново и София не заслужава да види и чуе мюзикъл в пълната му форма - с оркестър, хор, балет и солисти. Тъй като разходите биха били огромни, ако някой от тези театри се осмели да тръгне на път. Освен това вместо музикантите и артистите - оперни и балетни, да развиват качествата си и да имат нови творчески хоризонти и предизвикателства, те биват капсулирани. И са абсолютно лишени дори от градивна творческа конкуренция.
И не на последно място! Не е за подценяване и фактът, че операта изисква особен вид култура и подготовка, и класическият мюзикъл е прекрасно и удобно стъпало за възпитаване на младата публика. Ако не научиш младия зрител - детето и ученика - да влиза в оперната зала сега, как ще влезе, когато той стане на възрастта да бъде зрител на "Травиата" или "Пръстенът на Нибелунгите"? Това е дълъг процес, който не се случва за година, две или три!
И само след 10 години ще берем плодовете от тази реформа, както със здравеопазването и образованието!