:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,250
Активни 537
Страници 22,180
За един ден 1,302,066
Парадокс

Мюзикълът вече е бутиков жанр

Министерството на културата ще субсидира такива постановки само в два театъра в цялата страна
Снимка: БГНЕС
Миналата есен Пловдивската опера представи световноизвестния мюзикъл "Човекът от Ла Манча" от Дейл Васерман. Ролята на Дон Кихот се изпълнява от Орлин Горанов, а на Санчо Панса - от Мариан Бачев. Според новите правила за финансиране на сценичната дейност Пловдивската опера няма да получи субсидия, ако иска до постави друг мюзикъл.
Наскоро се въведе от Министерството на културата новата методика за финансиране на сценичните изкуства, според която, за да оцелеят театрите и оперите в България, ще трябва да си докарват от билети 40 % от предвидения бюджет. Това означава, че драматичните и оперните театри ще трябва да завишат цените на билетите си. Това, разбира се, ще доведе до отлив на зрители, особено в театрите в по-малките населени места. Защото не е далеч от ума да се разбере, че в някои области обезлюдяването и безработицата взимат такива размери, че е невъзможно да си позволят хляб, камо ли театър. Така, вместо всеки българин да има равно право на достъп до култура - той ще бъде лишен. И културата все повече ще се централизира само в големите градове. Разбира се, не смятам, че е нормално да има цена на билет под 5 лв., но с новата методика се лишават по-малките населени места от култура, тъй като на театрите не им е рентабилно да пътуват.

Но истината е, че методиката ще удари най-силно оперния театър. Освен завишаването на процентите собствено финансиране, операта трябва да подготвя и разпространява само симфонични и камерни концерти и спектакли в областта на оперното, симфоничното и балетното изкуство, както и детски представления. Но не и мюзикъли! Независимо дали те са на базата на симфоничната музика! Това е отредено само на специализирани театри, като Държавния музикален и балетен център - известен като Музикалния театър в София (със статут на институт от "национално значение") със субсидия от 61 лв./продаден билет и Музикално-драматичния театър във Велико Търново със субсидия от 40 лв./продаден билет. А ако една държавна опера реши да създаде такъв мюзикъл, според новоприетата методика той може да бъде създаден само и единствено със собствени средства и да не получи и 1 лв. субсидия за билет. Което, разбира се, е невъзможно! Защото няма такива меценати в България, които да са готови да инвестират ресурс. Дори "Америка за България" няма как да финансира такъв проект, тъй като не подкрепят държавни бюджетни структури. И кръгът се затваря!

Излиза, че никой извън Велико Търново и София не заслужава да види и чуе мюзикъл в пълната му форма - с оркестър, хор, балет и солисти. Тъй като разходите биха били огромни, ако някой от тези театри се осмели да тръгне на път. Освен това вместо музикантите и артистите - оперни и балетни, да развиват качествата си и да имат нови творчески хоризонти и предизвикателства, те биват капсулирани. И са абсолютно лишени дори от градивна творческа конкуренция.

И не на последно място! Не е за подценяване и фактът, че операта изисква особен вид култура и подготовка, и класическият мюзикъл е прекрасно и удобно стъпало за възпитаване на младата публика. Ако не научиш младия зрител - детето и ученика - да влиза в оперната зала сега, как ще влезе, когато той стане на възрастта да бъде зрител на "Травиата" или "Пръстенът на Нибелунгите"? Това е дълъг процес, който не се случва за година, две или три!

И само след 10 години ще берем плодовете от тази реформа, както със здравеопазването и образованието!
8
2661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
12 Март 2015 20:42
Мой приятел - даскал пуснал на учениците "Парижката Света Богородица" - френски мюзикъл. Заснет в огромна зала, с балет и хор, над два часа... Зяпали... Наистина невидели...
Остана видеото - къде другаде ще видят мюзикъл. За оперета, опера, балет - не говорим. За тях трябва и по-голяма основа. Отде?
-----------------------
Сайтът на Генек
12 Март 2015 22:04
Всичко Мара втасала, до мюзикъла опряла. Който му се гледа мюзикъл може да се разходи до София, финансирането на подобна проява във В. Търново е излишно , едва ли има достатъчно педали наоколо.
13 Март 2015 00:09
Мара не е и никога няма да втаса, докато скодоумието на чиновници в институциите по култура споделят горното съждение!
13 Март 2015 11:27
Тук с мантрата "пазаря опрая всичко" не става - нужна е държавна политика. Както и в здравеопазването, в образованието. Ама за това се иска държавници, не политици.
13 Март 2015 12:06
Не пей ми се
не смей ми се
От утре почвам да блея.

Ботев
Пари нема действайте.
13 Март 2015 12:48
Е точно пък за мюзикъл едва ли някой ще заплаче! За мен не е някакъв кой знае какъв жанр,за разлика от класическа музика, опера и балет, че да има нужда от запазване и подкрепа. Нямаме и кой знае какви традиции в тоя жанр. А и не е верно че е стъпало към операта
13 Март 2015 14:46
Според мен нещата са свързани - за да достигнеш до операта, първо трябва да минеш през мюзикъла и оперетата. Демек, грубо казано караш на етапи - от по-лекото и развлекателното представление към по-сложното такова. Щото за посещение на опера се иска и нагласа, отвътре да ти идва, това се постига с годините. Трудно е от раз да харесаш едно оперно представление, особено ако е сложно, многопланово, с много действащи лица, с голям хор.
Никога няма да забравя първото си посещение на "Аида". Иначе започнах с "Луд гидия", после с "Трубадур", "Тоска" и чак след това "Аида".

13 Март 2015 19:06
Разбира се че има етапи. Първия е да напълниш корема, втория да имаш някакави дрехи на гърба си , третия сносно жилище, четвъртия ............., тридесет и петия е да се научиш да четеш и пишеш. тридесет и шестия да не си бъркаш в носа, .................................................някъде към хилядо триста петдесет и петия е ходенето на мюзикъл. като се вземе предвид че България в момента е някаде между етеп 1 и 2 сметни кога ще се появи потребноста от мюзикъл.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД