Споразумението за изпращане на български работници в Германия за работа в хотели и ресторанти и в домакинства с лица, нуждаещи се от грижи, беше публикувано вчера в "Държавен вестник".
Наемането на българи за работа в немски семейства обаче не може да стане, докато в Германия не се приеме новият емиграционен закон, в който е регламентиран този вид труд на граждани от страни, с които Берлин има подобно споразумение. Законът беше върнат от Конституционния съд на Германия в края на 2002 г. и се очаква да влезе в сила най-рано от юли.
Спогодбата предвижда домашните помощници да се трудят в Германия до 3 г. За първата година те ще получават от 750 до 1150 евро, а през следващите възнаграждението им може да расте. Наемниците ще бъдат осигурявани за болест, пенсия, злополука и застраховка по германското законодателство. В споразумението няма възрастови ограничения и изискване за владеене на немски, но повечето семейства поставяли условие за познания по езика и искали помощници до 50 г. Предпочитали се жени.
Кандидати ще се набират от Агенцията по заетостта по заявки от Федералната служба по труда. Има възможност и за поименно наемане, т.е. ако някой има контакти в Германия, може да ги използва и да бъде извикан на работа там. Досегашната практика в други страни показва, че само 1/10 от хората са наемани анонимно, а всички останали - поименно.
Изпращането на българи за работа по хотели и ресторанти за 3 месеца по това споразумение ще продължи. Последните 2 г. обаче германците поставят изискването кандидатите да са били вече в Германия по спогодбата за повишаване на професионалната и езиковата квалификация за 18 месеца. Те също не печелят зле - например от миене на съдове в ресторант се изкарват около 1200 евро, от които около 200 отиват за специално уредените от работодателя храна и квартира.
Заявките от Германия за сервитьори, готвачи и медсестри, които се трудят и обучават там, за тази година още не са постъпили в Агенцията по заетостта. Очаква се това да стане до 2 месеца. Изискванията към тези хора са да са до 35 г., да имат професионално образование и стаж по специалността си и да са работили без прекъсване последните 18 месеца.
Агенцията целогодишно набира медицински сестри за Швейцария. Условието там е кандидатите преди това да са работили в Германия. Медсестрите в Швейцария печелят по 4-5 хил. франка месечно.
|
|