Министерството на младежта и спорта (ММС) е изготвило "Национална стратегия за борба с допинга в спорта" и до две седмици тя трябва да влезе за разглеждане в Министерския съвет. Това съобщи спортният министър Красен Кралев като част от реакциите си след гръмналия в петък пореден допинг скандал в Българската федерация по вдигане на тежести (БФВЩ).
Тогава стана ясно, че 11 състезатели от националния отбор на България - 8 мъже и 3 жени, са дали положителни проби за забранения анаболен стероид станозолол. За трима от щангистите - Ивайло Филев (кат. 62 кг), Демир Демирев (77 кг) и Иван Марков (85 кг), това е второ провинение след 2008 г., затова те ще бъдат дисквалифицирани доживот. Останалите осмина - Асен Мурадов и Ферди Назиф (56 кг), Владимир Урумов и Стоян Енев (62 кг), Деян Минчев (69 кг), Надежда Мей (48 кг), Мая Иванова (53 кг) и Милка Манева (63 кг), ще бъдат наказани за по 4 г., а федерацията ни ще бъде глобена солено заради рецидива.
От ММС веднага подчертаха, че спират финансирането на БФВЩ до пълното изясняване на случая. А вчера министър Кралев коментира, че поредният скандал носи огромна морална щета върху българския спорт.
"Във вторник или сряда допинг лабораторията ще установи дали дадената от федерацията смес е хомогенна - тоест правена в лаборатория, или е бъркана в тенджера. В този спорт още от времето на Иван Абаджиев е практика треньорите да решават какви медикаменти и добавки да се вземат, а не лекарите. Тази схема очевадно е грешна, след като през няколко години ги хващат с допинг. Ще излезем от кризата, когато си казваме истината в очите", натърти Кралев.
По думите му обаче проблемът се корени много по-надълбоко, а именно в липсата на спортно-медицинска култура у българина като цяло. "България е на първо място в Европа по употреба на забранени и вредни вещества при практикуване на спорт в свободното време, основно във фитнес центровете", заяви министърът пред Би Ти Ви.
Той се позова на проучване "Фитнес срещу допинга" по проект на Европейската асоциация за здраве и фитнес от 2012 г., в който участие са взели над 10 000 души. Резултатите сочат, че 12,6% от анкетираните в България заявяват, че използват забранени субстанции с цел постигане на по-добър външен вид. Челната тройка след нашата страна допълват Унгария (9,13%) и Португалия (4,2%).
"Отдавна алармираме, че трябва да се внимава с хранителните добавки, които, за съжаление, се намират свободно на пазара и се взимат от млади хора. За да се регламентира използването на забранени вещества във фитнес центровете, вече имаме готова "Национална стратегия за борба с допинга в спорта". До две седмици тя влиза в Министерския съвет и ще се създадат правила, които да регламентират предлагането на хранителни добавки с нерегламентиран състав", обясни Кралев.