В Министерството на правосъдието ще работи кризисен щаб за детското правосъдие. Неправителствени организации, преподаватели и адвокати вече са подготвили задължителните мерки за реформата в областта. Ще бъде написан и закон за детско правосъдие, който да събере добрите модели - като например тези на Нова Зеландия, Южна Африка, Черна гора. Това съобщи зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева, която участва в конференция по проекта "Адвокати в защита правата на детето". Тя подчерта, че без адвокатите и обучението им няма как да бъде извършена реформата в детското правосъдие, тъй като те са най-близо до децата по време на процесите.
В рамките на проекта са анализирани средата и законодателството и са дадени препоръки - за специализация на адвокатите, за повишаване на информираността на служителите, предоставящи услуги на деца, за достъпа до правна помощ, за специална грижа за пострадалите от престъпления деца, за правна помощ в производствата за настаняване в институции и за правна помощ на децата, настанени в институции.
По проекта са реализирани три обучения на адвокати - в Пловдив, Варна и Враца, като във всеки град са обучени между 20 и 24 адвокати, разказа Ели Христова, научен секретар на Центъра за обучение на адвокати "Кръстю Цончев".
Данните на НСИ за 2013 г. сочат, че децата, извършили престъпления, са 6007, а пострадалите са 1937. Възпитателни мерки за противообществени прояви са наложени на 1157 деца, като част от тях са настанени във възпитателни училища интернати. Рядко са случаите, при които в такива производства техните интереси и права са защитени ефективно.
|
|