:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,606,556
Активни 56
Страници 9,226
За един ден 1,302,066
Седмицата

Реалността уж каквато е: най-добрият град за живеене в България

Снимка: БГНЕС
Кметът на София Йорданка Фандъкова и президентът Росен Плевнелиев с готовност участват в подобни класации, колкото и бутафорни да са те.
Както всяка класация, и тая най-напред трябва да се приема с ирония, за да се издържи захаросаната патетика на успеха, тъй характерна за медиите, които я правят, както и за лицата, които на подобни мероприятия връчват чужди награди. Става дума за поредното допитване за читатели на в. "24 часа" и слушатели на радио "Дарик" по темата "Кой е най-добрият за живеене град в България?" Резултатите са следните:

Най-добър град за живеене за 2014 г. е София; наградата връчва президентът Росен Плевнелиев; столицата има още два приза - най-хайтек град на годината и наградата на НДК за най-ярък град в областта на културата. Най-добър за живеене на младите хора град е Варна; наградата връчва пак президентът. Пловдив е най-бизнесград; призът връчва министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. В класацията за исторически град призът е за Велико Търново; наградата връчва министърът на културата Вежди Рашидов. А за град на спорта - Бургас; награда връчва министърът на спорта Красен Кралев. Най-зелен град е Хисаря; наградата връчва министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Най-перспективен град е Стара Загора; наградата връчва Виолина Маринова, директор на Банка ДСК. Най-добър град за партита е Приморско; наградата връчва министърът на туризма Николина Ангелкова. Най-красив е Асеновград; наградата връчва генералният директор на БТА Максим Минчев. Има и приз за град герой; това е Харманли, защото успешно се справил с бежанската вълна.

Нормално е класацията да се приема по същия начин, по който човек разсеяно зяпа разни шоупрограми, за които иначе сериозно би се чудил



дали са по-нагли в претенциите си за реалност



уж каквато е, или са още по-нагли с анонса "България гласува". Тоя стил на "уж каквото е" е следван и тук. За това най-вече допринасят 31 критерия за класиране, разхвърляни в "икономика", "зелен живот", "баланс работа-свободно време", "семейство", "градски живот", "състояние на пътната мрежа", "здраве", "образование и култура", "престъпност". Те приличат на ония от знаменитата китайска енциклопедия, която си измисли Хорхе Луис Борхес, за да опише аналитичния език на Джон Уилкинс; тя подведе постмодерните умници да мислят, както си искат, когато се занимават с действителността. В нея животните са класифицирани в най-разнообразни категории: принадлежащи на императора, балсамирани, неизброими, опитомени, животни от басните, сирени и т.н. до такива, които отдалече приличат на мушици, уж каквито са.

По подобен начин ги разгръща и въпросната класация. Нейните критерии



гъмжат от идеологически клишета



и управленска решителност с нелеп прогресистки тренд откъм общото състояние на България, тънеща в първобитие, кал, свлачища, блъскани от падащи камъни влакове, сцепени магистрали, полуразложени след снеготопенето трупове на хора и животни и непрестанни мародерски набези. Какво друго да са на тоя фон критерии като инвестиции в инфраструктурни проекти, чужди инвестиции за 2014 г., намерения за 2015 г., наличие на добра техника за лечение и провеждане на конференции и събития? Към тях се прибавят географски, биологически и исторически дадености, чиято естественост прави още по-неестествено всяко смислено класиране: близост до море, река, планина, брой слънчеви дни в годината, продължителност на живота и т.н. Не са забравени сълзотворящи до лиготия позиции, които умиляват лоялния към традициите и прогреса гражданин, който търси и брани правата си на достоен за ХХI век живот: алеи за велосипеди, безплатен интернет, възможност за улично изкуство, приятни места за пиене на кафе, наличие на кувьози и дали има пострадали бебета поради влошеното им състояние, качество на въздуха, престой в задръстванията, летище. Има и пропуски: наред с важните критерии за кърменето в молове и метро до летището липсва доста по-маловажният "Най-добър живот - къде и за какъв доход в левове месечно?". Направо изненадващо е как без тях, както и без критерия "Наличие на отсечка президентство-Народно събрание-Орлов мост", по който активното българско гражданство брани морала в политиката, наградата печели столица с девиз "Расте, но не старее", тъй подходящ и за канцерогенните образувания, и за пластичната хирургия.

Ако следва политкоректния си компас, прогресивното гражданство е трябвало да се помотае западно от тая отсечка, преди да гласува за София.



Тогава ентусиазмът би секнал



още в прословутия столичен символ на толерантността между джамията, синагогата, католическата катедрала и румънската православна църква. Тук София се справя с бежанската вълна не по-зле от града герой Харманли; нещо повече, местното население се изселва с бързи темпове; само някои от питомците на класическата гимназия храбро държат с родителите си фронта срещу феновете на Модерно предградие. Отиде ли още по-нататък, примерно към Татарли, Факултето или покрай жп линията Надежда-Връбница-Обеля, гражданинът няма как да не се сети и за прочутото гето Столипиново в бизнесграда Пловдив. По важните за родната политикономия показатели, които класацията за жалост не отчита - "износ на проститутки, заложни къщи, пласиране на контрабанда цигари и наркотици, участие в избори" -



софийските бидон вили съперничат на пловдивските



Впрочем същото е положението и с "най-голямата перспективност", и с "най-добрия за младите", свърне ли към гетата на Стара Загора и Варна. Защо те да не са и "най-парти град"? Понеже някои красавци-колумнисти на любимия вестник имаме преки връзки, чак корени в Асеновград, няма да спорим дали наистина той е най-красив при наличието на толкова хубавици от Пловдив, Бургас и Стара Загора, покрай които се знаят красотите и на тия градове. Но нима Асеновград е по-красив около автогарата си примерно от Самоков? Турско-китайският внос наоколо някак подсъзнателно уеднаквява хубостите. А и както отбеляза зам.-кметицата на Асеновград, тя също очаквала



да го обявят за град герой заради "природните катаклизми".



По тоя критерий цяла България напоследък е героиня, най-вече селата й, които засега никой не класира по брой взломни кражби, убити старци и отвлечени животни. Дотолкова класацията е напълно условна в резултатите си, мерим ли ги с действителността.

Разбира се, да се правят подобни подреждания е естествено за медии, които помпат оптимизъм преди Великден по дългосрочен проект, както е и нормално да се дават най-различни награди, за да няма обидени. И по света, и у нас това е отдавнашна практика - от Холивуд, където под прикритие на филмова академия се раздават "Оскар"-и за правилно идеологическо възпитание, до годишните награди на нашенския символ за успешна културна индустрия "Пайнер", да не стигаме чак до Нобеловите награди и местните научни, литературни и театрални призове. Размножаването на категориите за наградени е неминуемо средство за рекламиране на реално или въображаемо влияние. Опасението, че така девалвира самата класация, отстъпва пред илюзията, че в това размножаване се увеличава авторитетът на подобни състезания, чиято годишна повторяемост се представя за природна неизбежност. Когато обаче тя влезе в политическа употреба и за да покаже важността си, кани управляващите, а те тълповидно връчват награди, нещата не са никак безобидни.



Не са безобидни, защото се представят за национален избор -



обявяването на класацията и връчването на призовете при такова мощно държавно представителство легитимира тая илюзия за реална значимост и на наградените, и на награждаващите. Също така не е безобидно, че подобно присъствие очевидно радва и съответните организатори така, както дебилно се радват героите в бутафориите, където отъждествяването на претенции и реалност твърде наподобява тъждеството между журналистически дълг по нашенски и организиране на събития около реалност, уж каквато е. Миналата година наградите връчваше не особено словоохотливият и бездруго притеснен от близката си оставка министър-председател Пламен Орешарски, при което разбираемо нямаше как да се появи и изяви президентът. Тази година Плевнелиев дръпна обичайната си реч, изпъстрена с "успешни заедно в клъстери", "иновации" и "да сме единни" особено в по-големите градове победители, случайно управлявани от кметове на ГЕРБ. Това не даде кой знае колко възможности за изява на купчина министри, не броим министърката на инфраструктурите, все повече приличаща при мъдрото отсъствие на Бойко Борисов на каещата се Мария Магдалена на Тициан, гримирана сякаш от Модиляни.

Затова всичко в тая класация дава повод за ирония и задевки, но откъм състоянието на българската територия, да не говорим за държава, е пошла. Пошла е, защото за много българи най-добрите градове за живеене отдавна не са в България не само по икономически причини, а и от житейска погнуса, предизвиквана от битово, медийно и политическо двуличие. Още по-пошло е, защото лица, които трябва да съобщават, изразяват и защитават интересите на т. нар. нация и т. нар. общество, сериозно се изтъпанват на сцената, за да каканижат имената на спечелили градове и да симулират оптимизъм, че догодина другите, ако положат усилия, ще настигнат заслужените победители. А най-пошло е, защото на сцената в НДК всички са в уюта на добре охраняваните и хранените държавни, общински и частни комплекси. Което още повече им помага да задълбочават комплекса на задължително загрижени и ангажирани с прогреса същества, рекламиращи нагласен успех, слепи за реалността в загниваща и загиваща територия, в която все повече хора безпомощно отпускат ръце и се надяват на пощада от Бог или Природа.

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Няма как да не се сетим и за прочутото гето Столипиново в бизнес-града Пловдив.
43
14385
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
03 Април 2015 20:44
Големи претенции, големо чудо. Нещо за бидон вилите на Париж нема ли...
03 Април 2015 20:44
True to the bone!
Прочетох със странно облекчение. Не от констатациите, а заради истината.
03 Април 2015 21:14
И е прав авторът, и не е прав.
Не ми хареса, обаче, иронията му по отношение на велоалеите. Не че към момента ги има де - опазил ме бог - но тяхното наличие е крайно необходимо.
03 Април 2015 21:23
Ето едно предложение до НСОРБ (националното сдружение на общините в РБ), ако случайно някой функционерин негов, влезе в този Форум и прочете горната дописка и нашите коментари под нея:
Хванете се с медията (в-к голям + БНР + БНТ) и заедно организирайте конкурс за най-доброто населено място за SPA-не в България! В две секции; SPA-не лете, и SPA-не зиме! Туристическият бранш също може да се включи с волни пожертвувания!

03 Април 2015 21:40
Най-доброто на тези гласувания е, че все още не се намерил някой експротестър или ръбист да внесе законопроект да станат задължителни.
03 Април 2015 21:49
То като Златния Орфей. Девендесе и девет награди, да няма обидени.
03 Април 2015 21:50
Верно, бе!
възможност за улично изкуство

Те това отепа коча!
Например сюита за гола цица и бял роял в съпровод на вувузела и тъпан и с ексклузивното участие на любителския хор на софийските лумпени.
Или пък парково изкуство - художествено себеизрязаване чрез освежаване на парковия ландшафт с визуални образи на герои от американски комикси.
Няма съмнение, че град №1 ще е София. Учительница няма да може да се наполучава на награди, а прецедендът няма да може да се нараздава на награди.
03 Април 2015 21:59
кани управляващите, а те тълповидно връчват награди

Джелезо! Колкото по-нататък чета, толкова по-готино става! Тази статия е един малък бисер.
"Тълповидно" е просто попадение. Но в отделно взетия град Пловдив е "талповидно".
03 Април 2015 22:25
Не ми хареса, обаче, иронията му по отношение на велоалеите. Не че към момента ги има де - опазил ме бог - но тяхното наличие е крайно необходимо.


Само дето излизат по скъпи от магистрали, то е знак до знак, та къде почвали , къде свършвали....а реална полза няма, не съм видял да ги ползва някой освен онези мургавите дето бъркат по боклуците и блъскат колички.
03 Април 2015 22:27
Класацията е пошла, но никак даже не е глупава - наесен има местни избори и ето - по нашето, герберско време, вие бяхте (примерно) най-тунингования град, а после... Повтаря се мантрата - "ти си красив, ти се развиваш, ти живееш добре". Хората в момента може и да не вярват, но когато се смени властта, изведнъж се сещат - абе как добре си живеехме ние навремето... Тоест, внушението подменя реалния спомен. Явно Бойко е понаучил това-онова от другаря Живков.
Но това с Харманли - град герой, си е направо за историята. Харманли и Сталинград - градове герои. Малоумна работа.
03 Април 2015 23:46
Само дето излизат по скъпи от магистрали, то е знак до знак, та къде почвали , къде свършвали....а реална полза няма

Сериозно? Няма нужда да обяснявам, че в Германия практически всеки тротоар е фифти-фифти за пешеходци и колоездачи. Но отделно от това има хиляди и хиляди километри ей такива нещица: Натисни тук. Специално този дори в по-голямата си част е разделен надлъжно на две - за велосипедисти и кънкьори. Как мислиш, дали ги правят просто за красота?
04 Април 2015 00:14
Е знам как е там, де, но виждам пред нас как съсипаха тротоара, стесниха улицата и сложиха 18 знака на едно кръстовище, с единствения резултат да не мога да си паркирам пред нас и да става локва.
04 Април 2015 00:17
Мисля, че обясних ясно, че у нас велоалеи няма (де факто, не на хартия), но са крайно необходими (в това се включва условието да бъдат направени както трябва).
04 Април 2015 00:27
Направиха на много места, но велосипедистите протестират!!! http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/velosipedisti-ne-iskat-poveche-veloalei-v-sofiya.html
04 Април 2015 00:32
Не манипулирай! Не са желани досегашните т. нар. велоалеи а.к.а. отбиване на номера, а не велоалеи изобщо. Налага ли се трети път да обяснявам, че у нас велоалеи няма?!
04 Април 2015 02:37
у нас велоалеи няма?!


Команч, у нас тротоари няма, как да има велоалеи?
04 Април 2015 03:02
у нас велоалеи няма

Къде е това " у вас" ? Щото точно пред нас има една и то много хубава. И се ползва масово по предназначение.
04 Април 2015 05:30
Статията е хубава. Като гражданка на Бургас, който преди беше най-добрия град уж, и аз искам да попитам много неща. Най-вече: Как въобще може да има добри градове за живеене в тая скапана държава, където 80% от населението мизерства???????? Кого се опитваме да измамим?! На нас вярно ни бяха дали приза, но какво като имаме летище, ама не го ползваме за нищо? Нито билетите ни са по силите, нито със самолет има къде да стигнем. А прехвалените велоалеи на кмета ни не ги ползва почти никой. Само се наливат пари и се правят дори там, където няма тротоари и свестни платна. Най-важното е, че в града няма условия за бизнес, има ужасна безработица и заплатите са от най-ниските в страната заради това. Това може ли да бъде най-добрия град, а????????? Почти ни унищожиха най-големия храм, а около него години е кочина. Да не говирим за блатото на Тройката / на пъпа на града/, където си развъждаме жаби и комари през целия преход. Повечето алеи в Морската не са виждали асфалт от времето на соц-а. А пък Александровска в горната част няма кой да асфалтира през целия мандат на кмета. Защо ли? За да може един ден там да се налеят милиони в нов проект. На кой му пука, че поне 10 години никой не подмени една плочка там или настилката е пълна гробница? Като свърши ремонта на канализацията защо не я оправиха, а?! Сдобиваме се с все по-екстравагантни и скъпи проекти, а с тези пари целия град можеше да заприлича на поддържан.
04 Април 2015 07:37
Как въобще може да има добри градове за живеене в тая скапана държава, където 80% от населението мизерства????????

Пак отвлечени нищонезначещи обобщения.
Ти кажи - ти мизерстваш ли? Едва ли, "мизерстват" "хората, другите, народа..." и прочие дрън-дрън-та пляс.
Каква е дефиницията за "мизерстване"? Че не преяждат с чер хайвер и не препиват с френско шампанско?
Бях лани в Бургас и ми се видя много прилично всичко. Ресторантите и кафетата пълни, по улиците кола до кола, все западни.
Изобщо не е скапана държавата ни. Даже живее с много по-висок стандарт от което икономическите показатели подсказват.
Аман от черногледци.
04 Април 2015 08:04
Къде е това " у вас" ? Щото точно пред нас има една и то много хубава. И се ползва масово по предназначение

Виж сега, напнаха се например и покрай надежденското метро бучнаха читава велоалея на Ломското, която води от една Била до ... НКЖИ на надлез Надежда. Е, а после (и в двете посоки)? Друг подобен пример е пребоядисаната срещу пет вагона пари стара алея покрай Княжевското шосе, която също води от никъде за никъде. Идеята на велоалеите в белия свят е не да имаме тук-там отсечки, в които може да се кара колело без риск да те убият, а да предлагат цялостно транспортно решение за онези, които не искат да се движат с помощта на ДВГ. Забележете, не пледирам за "глезотии" от типа на испанските шосейни ленти за велодипедисти с ширина 1,5 метра отстрани на стандартните автомобилни ленти по обичайните извънградски шосета.
04 Април 2015 08:09
Последно: има или няма?
Какви и колко - друг въпрос. Каквото ни сичкото друго, такива ни и вело-алеите.
А по-скромно
04 Април 2015 08:24
Команч, у нас тротоари няма, как да има велоалеи?

Виж, това е колкото проблем на общината, толкова и на народонаселението. Разбира се, общината сама дава морално-разложителен пример, като превръща безценни тротоарни площи в паркинги (справка Докторската градина). Но че Сульо, Пульо, Атанас и Спас искат да се придвижват с кола от тоалетната до офиса и от спалнята до връх Ком, не можем да отречем. Аз, бидейки глава на семейство с два автомобила, смятам, че такса Синя зона трябва да бъде амнайсестотин лева на час, че живущите в идеалния градски център трябва да плащат амнайсехиляди за притежание на втори автомобил, че по всички булеварди трябва да има бус-лента и за влизане в нея трябва да се отнема книжка, че трамвайните линии трябва да се направят недостъпни за джигити и че на някои ключови метростанции в междинната градска част (тип Константин Величков, Централна гара, Баучър), а не само в градската периферия, трябва да има надземни или подземни паркинги на достъпни цени (като в Рим - някое и друго евро на ден), които да се отварят сутрин и да се заключват вечер. Изобщо софиянецът и като цяло жителят на по-големите градове трябва да бъде отучен да ползва кола за щяло и нещяло или ако много държи на това, да плаща по два колежа годишно на ползу роду.
04 Април 2015 08:30
Последно: има или няма?

Глей ся, явно имаш нужда от малко образност. Ако имаш член, а нямаш топки, си евнух, нищо, че си имаш ... таковата, нали така ... Та така и с нашите велоалеи - няма ги.
На, чети, то сляпото окато прави: Натисни тук

А е хубаво, че баш ти пък се обади, щото имах да ти кавам, че България не е само София, Варна, Бургас и Пловдив, а провансът не е само Банско, Пампорово, Мелник и Хисаря.
04 Април 2015 08:39
Targus
04 Април 2015 07:37

Бях лани в Бургас и ми се видя много прилично всичко. Ресторантите и кафетата пълни, по улиците кола до кола, все западни.
Ха-ха-ха! Момче, ти още живееш в соца! Колите били западни! Че кви други да са? Забрави ли опорната точка, че ладите не са коли? Пък други незападни няма. А обърнал ли си внимание на колко години са тези все западни коли? "На запад" такива ли карат?
ПП
И в магазините, дори за храна, стоките все западни.
04 Април 2015 08:46

Аман от черногледци.

ами-ами!
не са те черногледци, само преди една година да ги четеш, друга песен пееха, ода на радостта направо.
ма на Орешкарски не му помогна мощният концерт.
04 Април 2015 09:27
Глей ся, явно имаш нужда от малко образност.

Имам нужда от едносричен отговор - да или не. А не от ала-бализми.
За да спреш да потретяш измишльотитите си, които, изглежда, смяташ за много оригинални.
04 Април 2015 09:42
Аз едносричния си отговор съм го дал няколко пъти вече. Явно ти не можеш да разбереш какво точно представлява велоалеята и за какво тя иде да служи. Днешните велоалеи в София са като метрото по времето на Софиянски - има нещо, но на практика (все още) няма нищо. По същия начин в България все още няма "магистрала Хемус". Има ли нужда от още пояснения?
04 Април 2015 09:46
В едносрична RAM двусрична дума не се побира. Пък и има бъг в мемори мениджъра.
04 Април 2015 16:33
Статията, автора!
Само да допълня, че ББ беше във Варна вчера и каза, че Варна е западнала, ама след 2 г.ще си върне предишния блясък!
Напред към изборите!
04 Април 2015 16:35
Варна е западнала, ама след 2 г.ще си върне предишния блясък!
ако изберат правилния кмет варналии, а не някой социзтърсак напр.
04 Април 2015 17:39
Яко хлеби днес коко, браво, така се прави.
04 Април 2015 18:24
Добре беше авторът с претенции да ни каже за поне един безпроблемен град в света. А в една меко казано проблемна държава да има безпроблемни градове си е наивност до козирката.
04 Април 2015 18:39
Аз, бидейки глава на семейство с два автомобила, смятам, че такса Синя зона трябва да бъде амнайсестотин лева на час, че живущите в идеалния градски център трябва да плащат амнайсехиляди за притежание на втори автомобил, че по всички булеварди трябва да има бус-лента и за влизане в нея трябва да се отнема книжка, че трамвайните линии трябва да се направят недостъпни за джигити и че на някои ключови метростанции в междинната градска част (тип Константин Величков, Централна гара, Баучър), а не само в градската периферия, трябва да има надземни или подземни паркинги на достъпни цени (като в Рим - някое и друго евро на ден), които да се отварят сутрин и да се заключват вечер. Изобщо софиянецът и като цяло жителят на по-големите градове трябва да бъде отучен да ползва кола за щяло и нещяло или ако много държи на това, да плаща по два колежа годишно на ползу роду.

Вожде,
04 Април 2015 20:17
Нашата публицистика се самоликвидира, като престана да прави очерци за труда и другите важни неща, с което живеят хората. Имам предвид истински очерци, с факти и дълбочина, а не с неуместни "обобщения" и още по-неуместни "съпоставки".
Я ми кажете, спомняте ли си да сте гледали по телевизията разказ за предприятие? Огромното мнозинство от тридесетгодишните дори не знаят значението на тази дума. Как можете да очаквате от младите да станат граждани, да са критични към действителността и към себе си, ако нямат никаква представа как се създава тази действителност?
Ясно е, че телевизиите няма да намалят доброволно и с една минута времето, през което ни заливат с простотии, защото жълтото и тъпото продават. Нужна е законодателна промяна.
05 Април 2015 10:11
Я ми кажете, спомняте ли си да сте гледали по телевизията разказ за предприятие?

Гледай по Дискавъри "Как го правят?"
----------
ПП
За "как го правят" има и други канали
05 Април 2015 13:29
Тъпичко е София да се състезава с другите български градове, по обясними причини. Просто е нечестно. Нека се състезава с Букурещ, Белград, Загреб.. Областните български градове да се състезават помежду си.
05 Април 2015 13:57

водопроводчик
04 Апр 2015 09:46
В едносрична RAM двусрична дума не се побира. Пък и има бъг в мемори мениджъра.

Брей що купешки думички знаело това клакьорче остава и да ги знае какво значат
06 Април 2015 09:15
Поредните "Игри на глада"
06 Април 2015 14:28
все повече приличаща при мъдрото отсъствие на Бойко Борисов на каещата се Мария Магдалена на Тициан, гримирана сякаш от Модиляни.

Авторе, туй понамирисва на лични нападки към физиката на министершата, май ?!? ...
06 Април 2015 16:57
Не знам кога и как са ни питали за тези класации?! При всички случаи тази класация е невъзможна!
08 Април 2015 21:37
Реалността е уж такава, авторът е напълно прав за схемата на живота ни! Дано фокусираме матрицата ... и решетката!
12 Април 2015 21:28
Най-гей град е също София!
15 Април 2015 14:45
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД