Близо 200 хил. ученици се очаква да се включат в изпитния маратон през май. След празниците в началото на идния месец Министерството на образованието последователно ще проведе националните изпити за учениците от IV, VII и XII клас. За родителите и децата обаче тези изпити станаха по-популярни като матури въпреки опитите на министерството да наложи като популярна формулировката "национално външно оценяване". Независимо как се наричат, изпитите имат за цел да "измерят" наученото от децата в началното училище, след това в VII клас (според новата образователна структура основното образование ще се завършва след VII клас) и накрая в XII клас. В изпитната програма е включено и оценяване на знанията по чужд език в края на VIII клас на учениците от езиковите гимназии.
Вече стана традиция кампанията да започва с
изпитите за най-малките
Четвъртокласниците ще имат четири теста по основните предмети - български език и литература, математика, "Човекът и обществото" и "Човекът и природата". Първият - по български език и литература, е насрочен за 7 май, веднага след Гергьовден. Тестът включва диктовка, текст за четене с разбиране и 11 въпроса към него. Изпитът по математика е на 8 май. Следва кратка пауза и на 12 май ще се проведе препитването по "Човекът и обществото". Последният изпит е по "Човекът и природата", който е насрочен за 13 май. По трите предмета децата ще решават тестове, които се състоят от 16 въпроса. Част от тях са с един верен от няколко възможни отговора, друга част са с отворени отговори. Изпитването за всеки един от предметите се провежда едновременно за учениците от всички паралелки в IV клас в съответното училище. Всички препитвания започват в 10.00 часа. Началникът на съответния регионален инспекторат може да разреши присъствието на доброволни екипи от външни наблюдатели, в които влизат родители от настоятелството и учители. Те могат да наблюдават разсекретяването и размножаването на изпитните материали. По време на изпита не се допускат учители, които преподават на учениците. Резултатите от съответния изпит се съобщават на децата и родителите по график, определен от директора на училището.
Кампанията за седмокласниците
предизвиква сериозни притеснения у децата и родителите. Причината е, че от няколко години този изпит се провежда на принципа "2 в 1" - първата част от изпита е за оценяване на наученото, а втората част от теста се решава от кандидатите за гимназия. Това са и единствените изпити, на които учениците нямат право на втори шанс, ако се провалят. Изпитът по български език и литература е на 20 май, а по математика - на 22 май. Седмокласниците се явяват на двата изпита в училищата, в които се обучават, без да подават предварително заявление, припомнят от Министерството на образованието и науката. Началният час е 10.00.
Изпитът по български език и литература се състои от две части. Първата е с продължителност 60 минути и включва 25 въпроса с фиксиран или отворен отговор. Максималният брой точки е 65. Вторият модул е с продължителност 90 минути и представлява преразказ на непознат текст от името на герой. Писмените работи се оценяват по предварително обявени критерии и максималният резултат, който един ученик може да получи на тази част от изпита, е 35 т. Общият сбор е 100 т.
Подобен е изпитът по математика. В рамките на 60 минути учениците трябва да решат 20 задачи, от които 16 са с един верен от четири възможни отговора. Останалите 4 задачи са по-сложни и се решават само от кандидатите за гимназия. Две от задачите са с практико-приложен характер и за тях се пишат само отговорите. Другите две задачи изискват аналитични умения и учениците да опишат и аргументират решението им. Времето за работа е 90 минути. Броят точки от двата модула е съответно 65 и 35 т., като максималният отново е 100 т. Получените резултати се превръщат в оценки по шестобалната система по определена скала. Резултатите от изпитите ще станат ясни до 3 юни. От 10 юни до 14 юли седмокласниците, които искат да кандидатстват в елитните гимназии, могат да получат служебна бележка с оценките от двата изпита. Документите за участие в приема се подават в училищата гнезда от 16 до 19 юни. Първото класиране ще бъде обявено до 25 юни.
Освен тестовете по български език и литература и по математика седмокласниците ще имат още три теста, които обаче нямат връзка с кандидатстването в гимназиите. Първият е по обществени науки, гражданско образование и религия на 26 май. В рамките на един астрономически час учениците трябва да решат тест от две части - по история и география. Всяка от двете части се състои от по 13 задачи с избираем отговор от четири възможни и 3 задачи със свободен отговор. На 27 май е тестът по чужди езици, който се състои от 25 въпроса с фиксиран отговор и 5 задачи с отворен отговор. Времето за работа е 60 минути. На 28 май е последното препитване - по природни науки и екология. Тестът се състои от части - биология, химия и физика. Всяка част съдържа 10 въпроса с фиксирани отговори и две задачи с отворени отговори.
Задължителните матури за XII клас
също са на 20 май - по български език и литература, и на 22 май - по предмет по избор. За разлика от препитването за седмокласниците абитуриентите трябва да станат доста по-рано, тъй като изпитите започват в 8.00 часа. До 19 май учениците трябва да си вземат служебните бележки за допускане до изпита и да проверят къде са разпределени. Зрелостниците не полагат матурата в училището, в което се обучават. Затова просветните експерти съветват учениците не само да проверят къде ще се проведе съответният изпит, но и да отидат лично до училището, за да преценят колко време им е необходимо и с какъв транспорт да се придвижат до съответната сграда. Тази година във всички изпитни зали ще има работещи видеокамери, които ще записват провеждането на изпитите. Целта е при сигнали за нередности регионалните инспекторати по образование и министерството да изискат записите, за да направят проверка. Според инструкции на инспекторатите в училищата трябва да има информационни табели, които да предупреждават учителите и учениците за използването на камерите.
Матурата по български език и литература е в две части. Първата част е тест от 40 въпроса с един верен от четири възможни отговора и със свободни отговори. Максималният брой точки от този модул е 70. Вторият модул е задача за създаване на аргументативен текст, свързан с художествена творба или с откъс от нея. Максималният възможен резултат е 30 т. Общият максимален брой точки от двете части на матурата е 100. Останалите изпити също са под формата на тест със задачи от затворен тип (един верен отговор) или с отворен отговор, който ученикът сам трябва да формулира и напише. Максималният възможен резултат отново е 100 т. Времетраенето на всички изпити е 4 астрономически часа. Резултатите от зрелостните изпити ще бъдат обявени до 9 юни.
Последни в изпитната кампания са учениците от езиковите гимназии и паралелки. На 19 юни ще се проведе националното външно оценяване за учениците от VIII клас в професионални и профилирани гимназии. Изпитите са по английски, немски, испански, италиански, руски и френски. Тестът се състои от четири части - слушане, четене, граматика и писане. Очаква се на този тест да се явят около 20 хил. осмокласници.
Те могат да наблюдават разсекретяването
Айдееееее....А ДАНС ще присъства ли ?? Все пак...става думи за секретни документи, щом ще се разсекретяват