:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,587
Активни 570
Страници 22,517
За един ден 1,302,066
Модели

И Западна Европа не успя да приобщи малцинствата

Все повече вропейци смятат, че етническото многообразие е в основата на проблемите на Стария континент
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френската социална политика и разделението в страната ясно се откроиха в Париж през януари, когато ислямисти застреляха 12 души в редакцията на сатиричното издание "Шарли ебдо" и 4-ма души в кашерен супермаркет.
Преди 30 години много европейци приемаха мултикултурното общество като отговор на социалните проблеми на Стария континент. Днес все повече хора смятат, че то е причината за проблемите. Това накара много политици, сред които британският премиер Дейвид Камерън и германският канцлер Ангела Меркел, публично да разкритикуват мултикултурния модел и да обясняват опасностите, които той крие. Така се стигна до успеха на крайнодесните и популистките партии в Европа - от холандската Партия на свободата до френския Национален фронт. А в някои държави този модел вдъхнови ужасяващи актове на насилие, като масовото убийство, извършено от Андерш Брайвик на норвежкия остров Утоя през юли 2011 г.

Защо стана така? Критиците на мултикултурния модел смятат, че Европа приема прекалено много имигранти, които не може да интегрира добре - това подкопава сплотеността и взаимното доверие в обществото и нанася удар върху националната идентичност. Привържениците на мултикултурния модел обаче са на мнение, че проблемът не е в етническото многообразие, а в расизма.

Истината за мултикултурния модел е доста по-сложна, а дискусиите често преминават в софистика. Зад този спор стоят социални и икономически въпроси: имиграцията, националната идентичност, разочарованието от политиката, упадъкът на работническата класа. А и различните държави прилагат различни подходи. Великобритания се опитва да осигури на етническите групи участие в политическата система. Германия насърчава имигрантите да водят самостоятелен живот, вместо да им дава гражданство. Франция отхвърля мултикултурния модел и се съсредоточава върху политиката на асимилация. Различни са и резултатите: във Великобритания се стигна до насилие; в Германия турската общност се изолира от обществото, а във Франция се изостри напрежението между държавата и северноафриканските общности. Последиците обаче навсякъде са едни и същи: разединени общества, изолирани малцинства и недоволни граждани.

Мултикултурният модел като политически инструмент не е само отговор на етническото многообразие, но и начин то да се ограничи. Това създава парадокс. Мултикултурните политики приемат като даденост това, че в обществата съществува многообразие, но и смятат, че то е само в рамките на малцинствените групи. Те се опитват да институционализират етническото многообразие, като поставят хората в т.нар. етнически и културни кутии - например мюсюлманската общност - и така определят потребностите и правата на всеки човек. Затова и подобни политики помагат за създаването на разделения, които всъщност би трябвало да се преодоляват чрез тях.



Митът за етническото многообразие



Привържениците и критиците на мултикултурния модел приемат, че масовата имиграция е променила европейското общество, като е довела до етническото многообразие. На пръв поглед това изглежда очевидно. Германия днес е втората в света най-популярна дестинация за имигрантите, след САЩ. През 2013 г. над 10 млн. души, или над 12% от населението й, са родени в чужбина. В Австрия този процент е 16; в Швеция - 15; а във Франция и Великобритания - около 12. От историческа гледна точка обаче това не изглежда толкова ясно. Обществото в Европа през ХIХ век може да изглежда хомогенно от съвременна гледна точка, но тогава не са мислели така. Вземете за пример Франция. По време на Френската революция само половината от населението на страната говори френски, а едва 12% от хората говорят правилно. Историкът Юджин Вебер обяснява, че модернизирането и обединяването на Франция в годините след революцията е травматичен и дълъг процес на културна, образователна, политическа и икономическа самоколонизация. Благодарение на тези усилия е създадена съвременната френска държава и на тях се дължи мнението, че французите (и европейците) имат превъзходство над култури, които не произхождат от Стария континент. Това засилва чувството за все още съществуващото социално и културно разделение между по-голяма част от населението в страната.

Амнезия по отношение на историята е характерна за споровете, свързани с имиграцията. Много от критиците на мултикултурния модел смятат, че съвременната имиграция към Европа е невиждана досега. В книгата си "Размишления за революцията в Европа" журналистът Кристофър Колдуел пише, че преди Втората световна война имигрантите в европейските държави са били главно от Стария континент и затова лесно са се асимилирали. "Използването на думата "имиграция", за да се опишат движенията между различните европейски държави, е почти същото като да се говори, че жител на Ню Йорк е емигрант в Калифорния", пише той. Според Колдуел имиграцията между европейските държави преди войната се различава от тази след войната, когато започват да пристигат и жители на държави извън Стария континент.



Расата е на първо място



Дискусионен остава въпросът дали съвременна Европа наистина е етнически по-многообразна в сравнение с ХIХ век. Неоспорим факт обаче е, че жителите й я приемат така. На първо място, това е свързано с начина, по който хората възприемат социалните различия. Преди век и половина обществените различия се разглеждат през призмата на социалната класа. Днес не е така, но междурасовите различия се възприемат не от гледна точка на разликата в цвета на кожата, а в класата или в социалното положение.

В последните няколко десетилетия социалната класа в Европа загуби важността си като политическа категория и показател за социално положение. В същото време социалните различия стават все по-свързани с културата. Тази тенденция се задълбочава. Господстващите в последните 200 години политически категории се заличават; старите различия между леви и десни губят значението си. Икономическото и политическото отслабване на работническата класа води до упадък на трудовите организации и колективните идеологии. Пазарът се разширява и стига до почти всеки ъгъл на социалния живот. Институциите, които традиционно обединяват хората - от профсъюзите до църквата - почти изчезват от обществения живот.

В резултат на това европейците започват да възприемат себе си и мястото си в обществото по различен начин. Все по-често определят социалната солидарност не от политическа гледна точка, а според своята националност, култура и вяра. Не се интересуват толкова от това какво общество искат да създадат, а от общността, към която принадлежат. Тези две неща са тясно свързани и трябва да се вземе под внимание значението им за социалната идентичност. Със стесняването на идеологическия спектър и унищожаването на механизмите за промяна идеологическата политика отстъпва място на политиката на идентичността. На фона на това европейците започват да мислят, че в родните им страни се е появило необичайно, дори недопустимо, етническо многообразие - и се чудят как да реагират.



Разделение и неравенство



Различни са пътищата, по които Германия и Великобритания стигат до мултикултурния модел, въпреки че тръгват от една и съща отправна точка. Като много други държави в Западна Европа, Германия е изправена пред огромен недостиг на работна ръка в годините след Втората световна война и активно наема чужденци. Новите работници не идват от бивши колонии, както е във Великобритания, а от държави от Средиземноморието - първо от Гърция, Италия и Испания, а след това и от Турция. Те не пристигат като имигранти или като потенциални нови граждани, а като т.нар. гастарбайтери, като се смята, че ще се върнат в родните си страни, когато германската икономика вече не се нуждае от услугите им.

С течение на времето гастарбайтерите, огромна част от тях турци, от временна необходимост се превръщат в постоянна. Това се дължи на факта, че страната продължава да зависи от труда им, а имигрантите, в по-голяма степен децата им, приемат Германия като своя родина. Берлин обаче продължава да се отнася към тях като към чужденци и отказва да им даде гражданство. Днес в страната живеят около 3 млн. турци, като едва 800 000 от тях са успели да получат гражданство.

Вместо да възприемат имигрантите като равни, германските политици предпочитат да разрешат т.нар. турски проблем чрез мултикултурната политика. През 80-те години на ХХ век правителството насърчава турските имигранти да съхраняват културата, езика и начина си на живот. Целта на тази политика не е стремеж към етническото многообразие, а да се избегне въпросът как да се създаде обща култура за всички. Основният резултат е появата на паралелни общности.

Първото поколение имигранти имат светски разбирания, а тези, които са религиозни, много рядко са крайни. Сега почти една трета от възрастните турци в Германия редовно посещават джамия - доста по-висок процент от турските общности в други държави в Западна Европа и дори в много части на Турция. Първото поколение туркини в Германия почти никога не покриват главите си; сега обаче много от дъщерите им носят забрадки. Много от турците не си правят труда да научат немски език, тъй като не се полагат усилия за приобщаването им към германското общество.

Подобна мултикултурна политика, която създава безразличие на турците към германското общество, увеличава антагонизма на германците срещу турската култура. Обществените представи за това какво означава да си германски гражданин се формират до известна степен в противоречие с ценностите и вярванията на отхвърлената имигрантска общност. Проучване от 2011 г., осъществено от френската компания Ifop, показва, че 40% от германците възприемат присъствието на ислямски общности като "заплаха" за националната си идентичност.



Да избягаш от отговорност



Както във Великобритания, така и в Германия властите предпочитат да си затворят очите пред сложния характер на идентичността. Тя е продукт на личните и обществените взаимоотношенията и затова непрекъснато се променя.

Да вземем за пример идентичността на мюсюлманите. В европейските държави днес много се говори за т.нар. мюсюлманска общност - техните възгледи, потребности и стремежи. Идеята за подобна общност е съвсем нова. До края на 80-те години повечето от мюсюлманите имигранти в Европа изобщо не се замислят по този въпрос. И това не се дължи на факта, че те са малко на брой. През 80-те години във Франция, Германия и Великобритания вече има големи и добре уредени имигрантски общности от южноазиатци, северноафриканци и турци.

Груповата идентичност не е вродена - тя се създава в резултат на социалното взаимодействие. Чрез осигуряването на финансови и политически ресурси за етнически организации правителствата осигуряват автентичност на определени етнически групи, а други лишават от това.

Целта на мултикултурната политика е да изгражда мостове между държавата и малцинствените общности, като използва за посредници определени организации и нейните лидери. Вместо да се обръщат към мюсюлманите и другите малцинства като към граждани, политиците смятат, че на първо място те са истински лоялни към вярата или етническата си общност. Така правителствата прехвърлят политическата отговорност към малцинствените лидери.



Да се асимилираме!



Политиката на асимилация, която води Франция като цяло, се смята за напълно противоположна на мултикултурната политика, отхвърляна от френските политици. За разлика от останалата част от Европа те настояват, че Франция се отнася към всеки човек като към гражданин, а не като към член на определена расова, етническа или културна група. Франция, подобно на Германия и Великобритания, е толкова разделена в социално отношение.

Проблеми, свързани с френската социална политика и с разделението в страната, ясно се откроиха в Париж през януари, когато ислямисти застреляха 12 души в редакцията на сатиричното издание "Шарли ебдо" и 4-ма души в кашерен супермаркет. Френски политици дълго време смятаха, че мултикултурната политика е отговорна за отглеждането на местни джихадисти във Великобритания. Сега те трябва да отговорят на въпроса защо терористи са отгледани и във Франция, която води политика на асимилация.

Във Франция има 5 млн. мюсюлмани и се предполага, че това е най-голямата мюсюлманска общност в Западна Европа. Всъщност хората във Франция със северноафрикански произход, които спадат към тази група, никога не се смятани за отделна общност, още по-малко за религиозна. Имигрантите от Северна Африка в голямата си част са светски и дори често са враждебно настроени към религията. Доклад от 2006 г. на института "Пю" показа, че 42% от мюсюлманите във Франция на първо място определят себе си като французи - повече отколкото в Германия, Испания или Великобритания. В последните години се увеличава броят на хората, които са привлечени от исляма. Според проучване от 2011 г. на Ifop дори и днес едва 40% се определят като мюсюлмани, спазващи строго религията, а само 25% присъстват на петъчните молитви.

Северноафриканците във Франция често се описват като имигранти. А мнозинството от тях са второ поколение френски граждани, родени във Франция. Не е случайно, че етикети като "мюсюлманин" и "имигрант" се лепят на френските граждани със северноафрикански произход. Това е начин, по който държавата показва на тези граждани, че всъщност не са част от френската нация. Във Великобритания мултикултурната политика е потвърждение за по-разделеното общество и провокира този процес. Парадоксално, но във Франция политиката на асимилация доведе до същите резултати.

Мултикултурната политика и тази на асимилация са два различни отговора на един и същ проблем: разделянето на обществото. Ефектът и от двете е задълбочаването на проблемите. Време е да се сложи край на все по-безрезултатните спорове между двата подхода. Идеалната политика би била да се възприеме съвременното етническо многообразие, а отношението към всички да е като към граждани. На практика обаче европейските държави правят обратното. Те въвеждат мултикултурна политика, при която общностите са натикани в кутии, и политика на асимилация, при която се създава дистанция между малцинствата и обществото.

Европа трябва да преоткрие смисъла на универсалните ценности - нещо, което либералите на Стария континент сериозно изоставиха, макар и по различен начин...



(Със значителни съкращения)

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Много политици, сред които британският премиер Дейвид Камерън и германският канцлер Ангела Меркел, публично разкритикуваха мултикултурния модел.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Антиислямското движение ПЕГИДА в Германия организира в началото на годината големи протести, насочени срещу имигрантите в страната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гастарбайтерите в Германия, огромна част от които са турци, от временна необходимост за икономиката на страната се превръщат в постоянна.
32
3957
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
05 Април 2015 19:17
Все повече вропейци смятат, че етническото многообразие е в основата на проблемите на Стария континент

Аз не смятам така. Европа има различни проблеми с различни причини. Един от най-големите проблеми е причинен не от етническото, а от културното многообразие - от групи хора, които не приемат традиционната европейска култура, ценности и начин на живот. Пък че има известна корелация между етноса и културното аутсайдерство, е отделен въпрос. Има и хора от всякакви етноси, които са се интегрирали и са приели европейските ценности.
05 Април 2015 19:21
Има и хора от всякакви етноси, които са се интегрирали и са приели европейските ценности.

Факт. Лично аз съм приел и европейските, и атлантическите, и евразийските, част от азиатските, южноамериканските и астронезийските ценности, и имам още аралък за допълнителни ценности.
05 Април 2015 19:58
Все пак, малцинствата трябва да искат да се приобщят. В този смисъл статията е едностранчива. Даже допускам, че те гледат на усилията да бъдат приобщени като признак на слабост. От това имат изгода и им харесва. Вътрешновидова борба в хомо сапиенс - по слабият и по глупавият ще отмре.
05 Април 2015 20:24
Не е източникът на проблемите. Но е проблем и трябва много бързо да престанем с политическите лозунги и да вникнем в нещата, за да се справим с камарата катастрофически грядущи събития.
05 Април 2015 20:28
Вътрешновидова борба в хомо сапиенс - по слабият и по глупавият ще отмре.

Че е и вътрешновидова борба - така е. Но нещо с критериите не е наред. Погрешно сте схванали и Дарвин.
Днес печелещият няма да е по-умен, да не говорим за по-силен.
Накрая ще загубят всички - за столетия, ако не завинаги...
05 Април 2015 20:29
***
05 Април 2015 21:24
"Тези значителни съкращения" са променили статията до неузнаваемост. Какъв късмет за Кенан Малик (а защо редакцията е изпуснала името на автора и подписала матрялчето с името на списанието, си остава някаква мистерия), че не може да чете български.
06 Април 2015 00:25
(Със значителни съкращения)

Леле. Тъкмо си викам егати чаршафа, пък то било парашут.
Прочее докато има баш-европейци, които се опитват да наложат на останалите не-баш-толкова-европейци своите "ценности", ще е така. Т. нар. от някои "тарамбуки" - башка.

Прочее нищо, което не сме виждали вече под Слънцето. (Западна) Европа има крещяща нужда от въпросните чужди ней общности, същевременно се държи така, все едно им прави услуга и постоянно изисква нещо от тях. Те на свой ред искат тукашните благини, но и да са смятали преди години, вече отдавна не смятат, че дължат някому нещо, а най-малкото призателност и челобитие. Бъдещето на този зреещ и чат-пат глухо напомнящ за себе си конфликт е ясен. Европа най-вероятно ще я има и след 1000 години, но Ханс и Франсоа ще само спомен, съхранен в книги и върху изложени в музеи надгробни паметници.
06 Април 2015 01:21
Преди 30 години много европейци приемаха мултикултурното общество като отговор на социалните проблеми на Стария континент.


Еврогейците успешно докават, че са мултиидиоти!

ЕС спешно ликвидира Европа!
06 Април 2015 02:02
Някога западноевропейските народи колонизираха почти целия свят, поробиха и избиха други народи. Отвърнаха ги от хилядолетния им начин на живот. Натрапиха им своите си ценности -- в основата лъжи, корупция (лобиране), ограбване на чужди народи, силно влечение към парите и материалното.
(( А и дали по Божията воля, кой да знае, или поради жажда към удоволствия, европейките са загърбили майчинството като висша женска и обществена ценност, жените ни не щат да раждат -- главно заради мързел, заради кариера и за да не секнат удоволствията -- ценности такива, едни (но се самооправдават с икономически причини ... защо ли най-бедните раждат повече... глупави били... може ли да е глупост подтикът към възпроизводство на рода))

Сега е в ход следствието, причиненото следствие или естественото "противодействие"
Сър Нютон откри закона за действието и противодействието, но малко проумяха, че закона действа не само във физическите величини, а е всеобхватен, действащ във всякакви измерения -- веществени и невеществени. Донякъде е подобен на закона за причината и следствието

Колонизаторите ще бъдат колонизирани

Европа ще бъде колонизирана по нов начин -- мъже от колонизираните някога народи, чийто начин на живот европейците разсипаха, ще се преселят в Европа, ще таковат европейките, те ще раждат мургавички европейчета вярващи в Пророка, а "Ханс и Франсоа ще са само спомен, съхранен в книги и върху изложени в музеи надгробни паметници", както точно отбеляза Предводителя на команчите



06 Април 2015 08:00
МУЛТИКУЛТУРАЛИЗЪМ И ПОЛИТИЧЕСКА КОРЕКТНОСТ
ВРЪЗКАТА ИМ С ИДЕИТЕ НА МАРКСИЗМА
http://obshtestvo.net/?p=3561
06 Април 2015 08:34
Както винаги стъпка към ,,приобщаването" започва да се прави най-напред в България. Както винаги това е по принуда-няма пари. Започва да се ,,оптимизира" инвалидността от ТЕЛК. Започват да се оптимизират парите за майчинство. Започват да се оптимизират здравните услуги. Скоро по причина на безпаричие ще се оптимизират и други малцинствени грижи. Така на средностатистическия неприобщаващ се елемент ще му стане трудно да паразитира по старому и ще му останат две възможности-или да промени лайфстайла си или да се разкара от територията ни.
06 Април 2015 08:49
Ханс и Франсоа ще са само спомен, съхранен в книги и върху изложени в музеи надгробни паметници", както точно отбеляза Предводителя на команчите

Доколкото знам законите във Франция изискват и мургавите французи също да са Франсоа. За благозвучие. Иначе под черепната кутия съзнанието ще бъде прекуцено по ислямски тиртип.
06 Април 2015 08:58
Бе то нека се приобщават, лошо няма. Ама повече електрифицирани огради трябват, докато върви приобщаването.
06 Април 2015 09:07
Ама повече електрифицирани огради трябват, докато върви приобщаването.


И вишки с картечари на име Ханс.


Европа преболедува илюзията за ускорено развитие на "мултикулти" общество.
За такова развитие трябват поколения.
06 Април 2015 09:29
Ама повече електрифицирани огради трябват, докато върви приобщаването.


И това ще стане . В ЮАР белите са малцинство , но електрофикацията на оградите е общоприета.
06 Април 2015 10:20
Бе то нека се приобщават, лошо няма. Ама повече електрифицирани огради трябват, докато върви приобщаването.


то за тва продължителността на такива изкуствени образования е толкова къса. Ако римляните навремето слагаха огради Рим нямаше да изкара дълго. Хилядолетния Рим се крепи именно на това, че когато пада в него няма почти никакви римляни, ма всички се държат като римляни. Включая тия дето го унищожиха.
06 Април 2015 10:30
Право ви дума Втора смяна
06 Април 2015 10:52
Както и да го погледнеш - Европа си губи лицето.
06 Април 2015 11:14
През цялата история на човечеството големи групи са с е местили от място на място на големи разстояния. Хем тогава е нямало транспорт и повече са вървели пеша. Защо сега някой си мисли че е в състояние да спре този процес, хем и транспорта е по- уреден.
06 Април 2015 11:19
Втора смяна, 2015-04-06 10:20:50
06 Април 2015 11:28
Палци сте надигали на втора смяна като , че ли древния Рим е приобщил циганите.
06 Април 2015 11:52
Не успя, ама трябва. Или има друга възможност?
(Пък не забравяйте че и българите са малцинство в много страни.)
06 Април 2015 13:04
Палци сте надигали на втора смяна като , че ли древния Рим е приобщил циганите.

Мда, това е един от големите провали на Древния Рим - да не успее да приобщи нещо, за чието съществуване не е и подозирал.
06 Април 2015 13:55
Ако римляните навремето слагаха огради Рим нямаше да изкара дълго. Хилядолетния Рим се крепи именно на това, че когато пада в него няма почти никакви римляни, ма всички се държат като римляни. Включая тия дето го унищожиха.


И да и не.... не си чувал явно за лимес или за Вал на Адриан.
Романизация наистина тече , но доста бавно, а в някои случаи тя е свързана и с промяна на етническия облик на провинциите и минава през елинизацията, както е случаят с древна Тракия и Мизия. Така например в т.нар. "български земи през древността" през втората половина на 1 в. и особено през 2 в. при Антонините забелязваме усилена урбанизация и масова миграция от Мала Азия и Сирия и елинистическия Изток въобще. Така например, никейци се засеват в Сердика и Никополис ад Иструм, никомедийи - в Тои и Истров, хераклейци - в Одесос. Армията, разбира се, е също метод на омешване на население и интеграция. Не само имаме сведения за тракийски ветерани, които се заселват в Галия, че дори и Британия, но и по нашите земи чрез армията се заселват доста фригийци. Културните, битовите, религиозните последици от това са огромни.
Успоредно с това и самата империя се променя драстично. Да кажеш, че един Диоклециан се е сържал като римлянин е доста пресилено - по-скоро като елинистически владетел преди римското завоевание.

06 Април 2015 19:02
Хилядолетния Рим се крепи именно на това, че когато пада в него няма почти никакви римляни, ма всички се държат като римляни.

Това очаква и България - след петдесет години в нея няма да има българи, но всички ще се държат като българи. Звучи страшно.
06 Април 2015 19:02
бонго-бонго, тази проблематика явно не е от най-силните ти страни.
06 Април 2015 19:04
Това очаква и България - след петдесет години в нея няма да има българи, но всички ще се държат като българи. Звучи страшно.

Що? Точно това, което описваш, България го е изживявала вече поне веднъж в историята си. То е по-добрият вариант. По-страшният е да има българи, а тази земя вече да не се нарича България.
06 Април 2015 21:46
Умният човек предвижда. Глупаците докато не се опарят не вдяват за какво става дума и какви ще са последствията.
07 Април 2015 01:00
Като начало, ще се приближим до истината, ако думичката "малцинства" в заглавието и статията заменим с "етноси". Нещата ще си дойдат на мястото, защото се описва имено смесването на етнически групи, а не проблемите на малцинство, определено по друг признак - да речем, малцинство в хомогенна етническа среда като протестанти в изявено католическа страна или ляворъки в среда от дясноръки. Културата и религията са признаци, носени в етноса, а не определящи формирането на групата. Направим ли това малко уточнение, можем да разделим проблема на две: а/ що щат нови етнически групи в Старата Европа и б/ защо не се претопяват в някакъв melting pot от който всички да излезем хомогенно по мургави, но и по еднакви. Първата част на въпроса има по-лесен отговор. Етносите на Старата Европа са , ествествено, стари, губят енергията си, минали са разцвета, когато са управлявали целия свят и сега са в упадък, вкл. демографски, а някой трябва да работи. Глобализацията има и такъв, обратно-колонизационен ефект, индусите пристигат в Лондон и алжирците в Париж и Марсилия, правят по 8-10 деца и така в геометрична прогресия. Втората частна въпроса е по интересна. Склонен съм да мисля, че принадлежността към етноса е вродена, биологична характеристика ( по Гумилев) и смесването не е лесно, а по-често е невъзможно. Няма мюсюлмански супер-етнос , например, "умма"-та е друго нещо, то е културно-религиозно обединение и даже и то не винаги работи ( как се трепят сунити и шиити, от Пророка досега), още повече конфесионалните граници много често вървят по етническите. Има някакви супер-етнически обединения- Рим, Византия, Свещената римска империя, халифатите, СССР - ако щете, но те са по-кратковечни от етносите, които обединяват и разпадането им неизбежно води до страшни и кървави етнически конфликти. Така че - етносите не се смесват лесно, поне така излиза исторически. Понякога биват завоювани и претопявани, по често - избивани, но смесването, особено доброволното, не става.
07 Април 2015 08:59
Защо стана така? Критиците на мултикултурния модел смятат, че Европа приема прекалено много имигранти, които не може да интегрира добре
Не се интегрират добре имигрантите от Азия и Африка, с предимно мюсюлманско вериозповедание, както и циганите от Европа, които предпочитат да се капсулират в общностите си и да реват, че нямат права и средства за съществуване. Да сте чули за проблеми с българи, румънци и поляци в Зап. Европа?
07 Април 2015 09:18
Проблемът с приобщаването и асимилирането до голяма степен е въпрос на социална политика.
Дълги години в ЕС буквално плащаха на имигрантите докопали се до статут на постоянно пребиваващи или до заветния паспорт да си стоят в къщи, да не учат местния език, а там където се натрупа критична маса - да се капсулират в техните си общности.
Критична маса се натрупва бързо...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД