На 8 април Красен Кралев представи пред депутати в Народното събрание "Националната стратегия за борба срещу употребата на допинг в спорта 2015-2025 г." |
"Затова поставихме въпроса и с лицензирането на фитнес центровете и инструкторите в тях. Никой не може да ме убеди, че едно 14-годишно дете ще тръгне само да взема такива препарати. То винаги иска съвета на някого - било треньор, било лекар или инструктор. Когато ти имаш работно място, имаш ценз, с който можеш да упражняваш професията, тогава можеш да търпиш и някакви санкции. Когато има инструктори и те ходят свободно като дилъри и продават забранени медикаменти, как ще ги санкционираш? Без да имат елементарно образование по биохимия и медицина, много треньори си повярваха, че могат да бъдат и фармацевти или медицински лица. И когато ми задават въпроса: "Защо другите пият, пък нас ни хващат?", отговорът е ясен - защото в България всеки разбира от всичко", мотивира се Кралев.
Той припомни, че
предстои нова инвестиция в лабораторията
на Националния антидопингов център
в София, за да може занапред там да бъдат изследвани и хранителни добавки. Пред парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта преди две седмици министърът настоя за отпускане на допълнителни бюджетни средства за ММС, за да се осигурят необходимите около 1 млн. лв. за закупуване на нужната апаратура.
"Тази инвестиция ще се възвърне много бързо от пробите, които трябва да се изследват през агенцията по храните, и тези, които ще бъдат предоставени от спортните федерации. Сега тези пари отиват в чужди лаборатории - обясни Кралев. - Така че имаме икономическа обосновка на тази инвестиция и смятам, че е целесъобразно. В момента, в който започнем да ги проверяваме, ще започне налагането и на съответните санкции за производителите. Това е единственият начин - строг контрол."
Спортният министър говори и за програмата за финансиране на спортните клубове с държавни средства, като поясни, че вариантът й за 2015 г. вече е готов, но ще бъде реализиран едва през юни. Кралев обаче обърна внимание, че е време ръководителите на клубове да започнат да търсят алтернативни методи за набиране на средства.
"Поради тази причина в момента подготвям една лекция, с която през май и юни ще обиколя седем-осем от най-големите областни центрове в страната - анонсира той. - Ще се проведат срещи на представители на клубовете - спортисти, треньори и мениджъри, и собственици на компании, маркетингови директори, на които ще дам примери от моята 25-годишна практика като специалист по маркетинг и като мениджър в областта. Идеята ми е да стимулираме сътрудничеството между спорта и бизнеса. Първо,
спортните клубове трябва
да се научат какво притежават,
каква стойност има и как да си презентират продукта на компаниите. Не може да кажеш: "Дай ми пари, не ми стига бюджетът, градът има нужда от спорт." Това не върви. Не, бизнесът не налива пари в нищо, той инвестира пари. Маркетингът, рекламата е инвестиция и когато спортните хора се научат да говорят на този език и да правят такива презентации, тогава бизнесът ще им повярва и ще отвори рекламните бюджети за тях."
Кралев разкри още, че от следващата година българският футболен съюз (БФС) и неговите членове за първи път ще може да кандидатстват с проекти за финансиране от ММС. Министърът обаче уточни, че пари ще бъдат отпускани само за детско-юношеските школи.
"При професионалистите е друго нещо - няма нужда държавата да дава пари за заплатите на чужди спортисти, но към ДЮШ сме длъжници - поясни Красен Кралев. - Не може да се помогне на всички, но важното е, че ще има помощ за тези школи, които работят добре, и за първи път футболът ще бъде допуснат до това финансиране. Честно казано, не разбирам как футболът досега е стоял извън полезрението на държавното финансиране, след като това е най-практикуваният спорт в България. Държавата не е отделяла никакви средства за него през последните 25 години."