Либийските трафиканти на хора са спечелили 170 млн. долара през 2014 г., сочи доклад на ООН, цитиран от в. "Файненшъл таймс". Мигрантите плащат по 1200 долара на човек, за да прекосят Либия, и между 800 и 2000 долара за място в плавателен съд, твърдят местните хора. Рискованото пътуване обикновено започва от отдалечената южна либийска пустиня, където въоръжени банди са отворили опасен нов път за напускане на Африка. Хора, които живеят близо до контрабандните маршрути, казват, че мигранти от Еритрея, Етиопия и Южен Судан идват в началото на пролетта, когато морето е по-спокойно. Трафикантите работят на малки мрежи според маршрута. Една група превозва мигрантите от Нигер до либийския град Катрун, след това друга от Катрун до Сабха, трета от Сабха до Триполи, а четвърта отговаря за преминаването по море. Други групи каналджии прекарват сирийци, палестинци и други през египетската граница в Либия.
ЕК представи 10 предложения с мерки за борба с трафика на нелегалните имигранти. Идеите предстои да бъдат обсъждани на извънредния Европейски съвет, който ще се проведе утре в Брюксел. ЕК се готви да засили операциите по наблюдение и спасяване "Тритон" и "Посейдон", осъществявани от Европейската агенция за граничен контрол Фронтекс. Предвижда се също така да се разшири и периметърът им на действие, който в момента е ограничен до териториалните води на държавите - членки от ЕС. Брюксел ще конфискува и унищожава плавателните съдове, използвани за превоз на имигрантите. Системно ще се снемат пръстови отпечатъци на бежанците при пристигането им в страните - членки на ЕС. Обсъждат се и възможности за по-справедливо разпределение на бежанците между държавите от ЕС. Ще бъде изготвена и програма за настаняване в страните от ЕС на лица, получили статут на бежанци от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Италианските власти обявиха, че са арестували двама души за потъването на кораба в Средиземно море, погубил над 800 имигранти. Според прокуратурата в Катаня, остров Сицилия, задържаните, които са сред малкото оцелели, са капитанът и член на екипажа на потъналия кораб. Те са обвинени в трафик на хора, а капитанът - и в убийството на много хора. Причината за потъването на плавателния съд е претоварването му, както и погрешни маневри на капитана.
ПРИЗИВ
ЕС трябва да последва примера на Австралия в борбата с нелегалните имигранти и да връща корабите, преди да са достигнали Стария континент. Това призова премиерът на страната Тони Абът, цитиран от информационните агенции. През 2013 г. правителството му въведе строгите мерки срещу корабите с бежанци, като дори разреши провеждането на военна операция за връщане на плавателните съдове с бежанци.