10 сигнала за умишлени повреди на асансьори е изпратила Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) в прокуратурата, съобщи заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева и показа два видеозаписа. В единия от случаите става дума за гражданин, който влиза в асансьорната кабина и чупи предпазния праг на вратата, изтръгва болтовете на вратата и къса стикерите на поддържащата фирма, след което прави снимка с мобилния си телефон.
В друг случай мъж се вози в асансьора и на излизане манипулира вратата, така че следващият да заседне. Записите са направени от камери, поставени от собствениците в самите асансьори и бяха показани с тяхното съгласие. Нарушение е било засечено и при инспекция в голяма обществена сграда в София, където след намеса в механизма в асансьора са заседнали двама души. Имало дори и случаи, в които неоторизирани лица са работили по асансьорите и са оставяли вратите им отворени, без самият асансьор да е на същия етаж.
"Независимо какъв е мотивът за нерегламентираните намеси, никой няма право да си играе с живота и здравето на хората. Това е нещо много страшно, може само да се предполага каква е целта", заяви Везиева и не изключи възможността за конкуренция на пазара между отделните фирми за поддръжка. Според нея тези случаи са свързани и с проверките, които е започнала ДАМТН след тежките инциденти с паднали асансьори през миналата година.
"За съжаление има и нелоялна конкуренция - фирмата идва и се налага с ценова политика под себестойност. Асансьорите са скъпо удоволствие и отговорността трябва да е поделена между собствениците, поддържащите фирми и държавата", обясни Мирослав Паскалев, председател на Софийската асоциация на асансьорните техници. В момента лицензираните фирми за поддръжка у нас са 700, като в София работят 260-270 от тях. Масовата цена за поддържане на стандартен асансьор в панелна сграда със 7-8 етажа е 12 лв. без ДДС на асансьорна спирка, независимо дали тя се ползва или не, обясни Паскалев.
В рамките на първите три месеца от годината са били проверени 1800 съоръжения, като заради повреди са спрени 18% от тях. Около 500 от асансьорите са инспектирани по сигнали на граждани. "Процентът на тези асансьори намалява - през миналата година спряхме над 20% от тези, които бяха проверени", отчете шефът на ДАМТН Стефан Цанков.
ФАЛШИВА ТРЕВОГА
Всички сигнали за повреди на асансьори, които са подадени от граждани, се проверяват, но тъй като те са твърде много, се проверяват приоритетно в зависимост от спешността, заяви главният секретар на ДАМТН Валентин Чиликов. Той призова гражданите да не звънят на спешните телефони, освен ако случаите наистина не могат да чакат. "Имаме обаждания за изгоряла крушка в асансьор или пък за изпуснати ключове в шахтата през нощта", обясни той.
Заловените трябва да бъдат съдени за опит за убийство...
----------------------------------------
Сайтът на Генек