Европейската комисия вече е започнала разследване на твърденията за различните цени, които жителите и гостите на Венеция плащат. |
Белгиецът е сезирал Европейската комисия,
която вече е предприела проверка на твърденията на жалбоподателя. Той настоява институцията да се намеси и да принуди Венеция да се откаже от порочната практика и да въведе еднакви цени за всички, независимо дали са гости на града, или са местни хора. Оплакването му се състои от пет страници, в които детайлно е описал примери, с които подкрепя твърденията си за сериозните разлики в цените, които плащат посетителите и жителите на Венеция. Мъжът прави сравнение между разходите на семейство туристи и венецианска фамилия. Всяко семейство се състои от по четирима членове - майка, баща и две деца. В един и същи ден двете фамилии използват вапорето за придвижване из Венеция, посещават Двореца на дожите, два пъти ползват градска тоалетна и плащат за интернет. В края на деня равносметката е повече от фрапираща: семейството туристи са платили общо сумата от 136 евро, а семейният бюджет на венецианците е намалял едва с 12 евро. От направения анализ на фрапиращата разлика в разходите на двете семейства за едни и същи услуги става ясно, че за венецианците пътуването с вапорето струва само 1.30 евро, а туристите трябва да платят 7 евро. Посещението на световноизвестния Дворец на дожите, който е сред най-големите атракции във Венеция, е безплатно за жителите на града, но пък чуждите посетители могат да се насладят на красотите му срещу 18 евро. Интернетът е безплатен за жителите на Венеция, за работниците и за студентите в града, но пък всички останали могат да сърфират в мрежата срещу 5 евро за 24 часа. Обществените тоалетни обаче са платени дори и за венецианците, въпреки че разликата в цената, която трябва да дадат чужденците е драстична - 25 евроцента за местните и 1.50 евро за туристите.
"Представете си, че подобно нещо се случва в Париж, Лондон и Рим...
Според европейските договори всички граждани на страните - членки на ЕС, имат право на свободно движение и на еднакво отношение", пише белгиецът в оплакването си, депозирано в Европейската комисия и цитирано от в. "Стампа". "Венеция системно нарушава европейското законодателство", се казва в оплакването му, което е внесено в Европейската комисия в Бюрксел в началото на месеца. През 2003 г. Италия беше разкритикувана заради музеите, които продаваха входни билети на различни цени спрямо националността на посетителите.
Властите във Венеция категорично отхвърлят твърденията на белгийския гражданин. "Това не е нито първото, нито ще бъде последното подобно оплакване", казва Марко Агостини, който е директор на комуналните услуги във Венеция. "Ще отговорим на Европейската комисия както винаги: цената на билет за вапорето е 7 евро за всеки пътник, но тези, които живеят, работят или учат тук, могат да си купят карта "Венеция Уника" и така получават намаление с 5.70 евро при всяко пътуване. Могат да си направят и месечен абонамент за 31 или 36 евро", обяснява той.
Генералният директор на градския транспорт във Венеция Фиорин Франко категорично заявява, че
пътниците не се делят
на местни жители и на туристи. "В транспортната система не правим разлика между посетители и венецианци, а между пътници, които използват превозните средства редовно и от време на време", обяснява Франко пред в."Стампа". Изданието обаче отбелязва, че има разлика в цената на картата за венецианците и останалите посетители на града. Местните жители получават "Венеция Уника" срещу 10 евро, за жителите на областта Венето, чийто главен град е Венеция, картата струва 20 евро, а за всички останали е 50 евро.
Според някои венецианци няма нищо необичайно в огромната разлика в цените, които трябва да плащат местните и туристите. Според Силвио Теста, който е начело на кампания да се забрани на круизните лайнери да влизат в пристанището на Венеция, разликата в цените е начин да се контролира нареченото от него "цунами" от туристи. "Туризмът е цунами, което завладява града. Според официалните данни Венеция е посещавана от между 22 милиона и 25 милиона туристи всяка година, а неофициално те дори надхвърлят 30 милиона. Двойните цени са по-малкото зло - това е нещо като загриженост за 59 000 души, които настояват да живеят във Венеция, която се е превърнала в "Дисниленд", казва Теста.