В какви случаи може да се налага най-тежкото наказание дисциплинарно уволнение?
К.Ф, София
В Кодекса на труда (КТ) е записано, че виновното неизпълнение на трудовите задължения е нарушение на трудовата дисциплина. Както и че нарушителят се наказва с предвидените в КТ дисциплинарни наказания. Последните се налагат независимо от имуществената, административнонаказателната или наказателната отговорност, ако такава отговорност се предвижда. За да се стигне до отговора на конкретния въпрос, трябва да бъдат отбелязани и още няколко основополагащи неща. Така в кодекса е разписано какви са видовете нарушения на трудовата дисциплина. Такива са например закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време. Както и явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи. Пак в рубриката нарушения на трудовата дисциплина са и неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила, както и произвеждане на некачествена продукция. В списъка е и неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труда и неизпълнение на законните нареждания на работодателя. Пак е нарушение и ако работникът или служителят злоупотреби с доверието и урони доброто име на предприятието, както и разпространяване на поверителни за него сведения. Това важи и за увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства. Предвидена е и още една по-обща хипотеза на нарушение. КТ говори за "неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение".
В чл.188 на кодекса са определени и видовете дисциплинарни наказания, които се налагат за нарушенията. Те са забележка, предупреждение за уволнение и най-тежкото е уволнение.
И тук стигаме до конкретния въпрос. КТ отделя специално място на дисциплинарното уволнение, както и за какви нарушения може да се наложи то. Дисциплинарно уволнение може да се налага при три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час. Същото тежко наказание може да се наложи и за неявяване на работа в течение на два последователни работни дни, както и за "системни нарушения на трудовата дисциплина". Последното може да означава например, ако работникът или служителят се явява няколко пъти пиян. Дисциплинарно уволнение може да се наложи при злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения. Същото може се случи и при ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата. Дисциплинарно може да бъде уволнен и работник или служител заради участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер. Само в една точка КТ говори за дисциплинарно наказание при "други тежки нарушения на трудовата дисциплина", но те пак са от горепосочените вече конкретни прояви. Важно е да се отбележи, че законодателят е записал, че дисциплинарно уволнение "се налага при съобразяване с критериите по чл. 189, ал. 1". Тук става дума за критерии за определяне и еднократност на дисциплинарното наказание. Това означава, че при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. Освен това за едно и също нарушение на трудовата дисциплина може да се наложи само едно дисциплинарно наказание.
|
|