:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,701
Активни 506
Страници 14,631
За един ден 1,302,066
Позиция

За петата страна на Квадрат 500

Основният проблем на новия музей очевидно е, че е създаден от Светлин Русев
Снимка: http://www.ploshtadslaveikov.com/
Творби на Захари Зограф в залите на БГ Лувъра


Квадратът в България може би има пет страни. Защото си изградихме нов музей, с твърде абстрактно име за киселото българско недоволство, и се заехме да го изследваме за кусури. Квадрат 500, или Българският Лувър, както неофициално го наричаме, се открива официално в четвъртък. Все още не е завършен - за четвъртото му крило пари няма, но ние се заехме да търсим едва ли не петото. И пропускаме най-важното - че имаме нов музей с огромно експозиционно пространство, в което ще наредим изящното си наследство.

Критиката, разбира се, е в основата на изкуството, от древността тя е движила цивилизацията ни напред. Тя ромолеше като извор и докато съединявахме в Квадрат Техническия университет и Галерията за чуждестранно изкуство. Но критичността претърпя метаморфоза и вместо да премине в опити за решаването на проблемите на този музей, се превърна в недоволство, нападки и обвинения с 40-годишна давност.

Сеирджиите с квадратно мислене едва дочакаха да влязат в новия Квадрат, за да заявят презрението си пред целокупната публика във "Фейсбук": Ето на,



пълен провал - картините са стари



каква излагация - етикетите не са под картините; падение - музеят няма сайт... И прочие апокалиптични анализи, понеже все бързаме да видим лошото и в суматохата пропускаме доброто.

Основният проблем на този музей е неговият създател - Светлин Русев. Фактор в изкуството по тоталитарно време, според мнозина той и днес продължава да го дирижира и реално, и неформално. Той е от онези властелини, които няма нужда да се заявяват словом като такива - самото му присъствие обяснява тежестта му. Академикът не просто влияе, той прави политика в културата и очевидно с характер - непоклатим за гнева на поколения художници, които разказват легенди как Русев е спрял полета им в изкуството. Може би е така, зад всяка власт остава диря от трупове.

За да бъдеш фактор в българското изкуство над 40 години, е нужна борба. Светлин Русев вероятно я е водил с всички средства.

Но нека критиците на Квадрата си признаят честно -



могат ли да направят музей?



За подобно начинание е нужна култура, каквато у нас притежават единици - но и тя не е достатъчна, за да създадеш музей. Необходими са огромни познания за българското изкуство, пръснато по всичките ни музеи. Нужна е увереност, самочувствие и размах, какъвто имат малцина у нас - дори и заради присъствието на Светлин Русев начело в българското изкуство в продължение на 40 години. За да получиш тази възможност, е нужна борба. Светлин Русев вероятно я е водил с всички средства.

За съжаление, борбата да правиш изкуство по време на социализма отказа мнозина от тази професия. Други като Христо Явашев заминаха да търсят късмета си в чужбина и тази немаловажна подробност, че днес той отказва да говори на български език - заради нещо в миналото, което още не е разказал - е доказателство за мръсните игри в изкуството в тоталитарните години.

Впрочем - Кристо, който тази година празнува 80, присъства с шедьоври в Квадрат 500. Не са представени така, както артист от неговата величина заслужава, сбутани са в нещо като кьоше - но са там. Защото той е част от историята на българското изкуство - и именно експонирането й е идеята на този нов музей. Българското в контекста на световното е концепцията на Квадрата. И Кристо е еманацията на този проект - български художник, покорил света. Затова трябваше да бъде представен в отделна зала - с картини от блестящото му начало.

На неговия старт е присъствал и Светлин Русев - двамата са били състуденти в Художествената академия и са търсили пътя - в изкуството и в живота. Единият в момента е комета в съвременното изкуство, другият - звезда на наша територия. Първият търси аурата в ленд арта, вторият - на старите и по-нови български майстори. Кристо създава магически пространства навсякъде по цялата планета, Светлин пък е планета в родното изкуство...



Кой печели състезанието?



Победител, разбира се, няма - двамата финишират на различни писти. Но ето, че се срещнаха - Русев експонира Явашев. Тяхното съперничество в миналото, попаднало в новия Квадрат 500, е сред най-ценните пластове, които можем да съзрем и изследваме в музея.

А ако двамата не са ви важни - в залите можете да откриете хиляди други истории с участието на други колоси на изкуството.

Ако пък все пак сме решили да търсим само лошото, нека поне отчетем, че се е създало нещо ново посред всеобщото ни разорение. Появило се е средище, в което можем да похарчим цял ден за разходка и разговори за изкуство с децата си, с приятели или пък сами, в мълчание, да потънем в образите като в книга. Умението да четем тези "книги" не е като да седнеш с роман - а музей като този е важен за придобиването на тази култура. Фактът, че имаме тази възможност, означава много за предалото се на ежедневието ни общество.



За какво ни е музей, като няма какво да ядем,



е друг от аргументите в българското арт общество. За какво ни е тогава Художествена академия, щом няма работа за художниците? За какво ни е Музикална академия - и музикантите нямат работа? За какво ни е тогава културата, като няма пари за творците?

Онова, което е представено в Квадрат 500, е нашата история на изкуството. Такава имаме, защо да я отричаме? Случили са ни се Захари Зограф, Никола Образописов, Димитър Добрович, Георги Данчов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Ярослав Вешин, Жеко Спиридонов, Андрей Николов, Никола Петров... Някои ги наричат с надсмешка "певци на българското село". Такива са, но защо да презираме живописците, че са отразявали света и предците ни, каквито са били реално - с цървули, потури...? Изкуството не може да изтрие комплексите ни. Но може да ни възвиси над тях.

Нима тази култура не е достойна за нас?

Проблемът на българското изкуство не е историята му, експонирана в т.нар. БГ Лувър. А в липсата на място, на което да експонираме съвременното изкуство. Тази празнота обаче не може да бъде решена с пълнотата в Квадрат 500. Трябват политика и борба.

Рисунка на Кристо към проекта за опаковане на река Арканзас е част от експозицията на Квадрат 500.
Снимка: БГНЕС
Една от най-впечатляващите зали на Квадрат 500.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Колко души у нас могат да направят музей? Не са много, а Светлин Русев е един от тях.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Нека поне отчетем, че се е създало нещо ново посред всеобщото ни разорение.
15
4307
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
26 Май 2015 20:27

Лош Вежди, лош Светлин, лош Квадрат, у-а, не ги е срам!

Статията
26 Май 2015 20:49
Благодаря на всички, които положиха огромни усилия, за да имаме този музей!
26 Май 2015 21:40
Отново тема за това как еди-кой си безумна софийска сграда се вписвала/не се вписвала в пейзажа на другите безумни софийски сгради.
Уважаема редакция, мисля че на подобни статии мястото им е в петъшния брой. Там на воля ще се дерат рубашки и ще се разсъждава върху абстрактния експресионизъм.
26 Май 2015 21:53
Това можем, това се получава. Неотдавна гледах едно интревю с Фил Колинс за Дженесис, в което той каза: "Чудя се докъде щяхме да стигнем ако имахме малко повечко талант.."
26 Май 2015 22:03
26 Май 2015 22:24
Случили са ни се Захари Зограф, Никола Образописов, Димитър Добрович, Георги Данчов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Ярослав Вешин, Жеко Спиридонов, Андрей Николов, Никола Петров...


И Диляна Димитрова ни се е случила. Наслука!
27 Май 2015 00:22
Има един анекдот За руски театър през 19 столетие.
Един провинциален театър пътува из просторите на империята. Попада в едно градче Посрещат го както подобава Антрепреньорът въодушевен от посрещането споделя с предводителя на местното дворянство - имаме проблем Нямаме масовка! Предводителят успокоява антрепреньора Няма проблем - ще помогнем Какво трябва да направим? Нужни са двадесетина души за да бъдат тази масовка Предводителят помисли и се сеща Брандмайор! Викат брандмайора - помогни имаш хора. Брандмайор е поласкан Разбира се Какво трябва да правят хората? Нищо особено, отговаря антрепреньор Вашите хора, облечени в гражданско просто трябва да се разхождат по сцената и да говорят Какво? Ами примерно-"что говорить, коли не о чем говорить" Това е шум на тълпта О, ще го направят перфектно.
Вечер Доидоха пожарникарите, подчинени на брандмайора, облечени граждански Получават указания Спектакъл започва и идва време за тяхното появяване Брандмайор скомандва и те строем влизат на сцената и рапортуват "Что говорить, коли не о чем говорить" И спектакълът свършва.
27 Май 2015 08:34
Интересно "кристо" на какъв език говори с брат си. Отказването да говори на български не е нищо друго, освен евтин рекламен трик. Както и на "великата Юлия Кръстева например. Защо ли един Борис Христов не се отказа от езика на майка си?
27 Май 2015 09:01
тая статия по приляга да е в раздел После. освен, че е чиста пропаганда и всички коментари до сега са явно от тролове, статия много явно е написана доста тенденциозно и едностранчиво..
27 Май 2015 09:20
Нищо не разбрах от статията.
Какъв й е проблемът със Светлин Русев?
Оценки на художници като истина от последна инстанция е тъпо да се раздават. Един харесва едно, друг друго. На мен Кристо не знам какъв си не ми харесва, но не му слагам етикет слаб или некадърен, а на някой друг, че е гениален. Не ми харесва и термина българският Лувър, защото всака галерия трябва да си стои зад името, а не зад чуждо име, но си имаме една доста многобройна шайка, която умре да се чуждее по повод и без повод и да плюе по всичко българско.
27 Май 2015 12:23
Не може при всяка власт да си вечната Амбър.
Ако при соца си бил в унисон с мисленето на Партията и по снимките си все рамо до рамо с Тато, то сега какъв го търсиш на пръва линия ?
Каквато държавата такива и дисидентите.
27 Май 2015 13:35
" Ето на,



пълен провал - картините са стари"


Явно са си мислели за жени.
27 Май 2015 16:44
Не може при всяка власт да си вечната Амбър.


Който може си го може. И преди и сега. Тия дето преди са можели, а сега не могат и тия дето преди не са можели, а сега могат - те са измислените.
27 Май 2015 17:03
Богомил Райнов не пропускаше да ковне Светлин Русев. Неговата мудност - казваше Райнов - аз наричам задълбоченост.
28 Май 2015 04:56
Кво беше хайкуто, цитирано от Димитри Иванов? Да го модернизираме малко...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД