Искрата на омразата много лесно се разпалва особено преди избори. Но конфликтът в Гърмен не е етнически, колкото и да им се иска на политиците да го изкарат такъв. |
Гърмен е община, която обикновено по избори се превръща в символ на патриотичния наратив срещу ДПС и операции на специалните служби срещу "ислямския фундаментализъм". За припомняне - през 2009 г. тогавашният кмет Ахмед Башев (ДПС) беше арестуван по пижама от агенти с маски на ДАНС. Той бе извозен заедно с преподавателя по ислям в село Рибново Мурат Бошнак до София. Двамата разпитани по сигнал на Яне Янев (РЗС) за "насаждане на радикален ислям и национална вражда". И после освободени. Шумът след акцията затихна. Башев влезе в 42-ото Народно събрание от групата на ДПС, но след оставката на кабинета "Орешарски" изпадна от депутатските листи на движението.
Изоставени от държава и органи на реда
Днес община Гърмен е на фокус заради ромската общност на махала "Кремиковци". Там местни от село Марчево се вдигнаха срещу жители на ромската махала заради битовата престъпност, набезите по ниви, лозя и домове. "Тука не е страшно, тука е фрапиращо. Това го няма никъде", разказа по телевизията мъж с бинтована глава. Чуха се гласове за "бой до смърт" и саморазправа. Стълкновението, описано в някои медии като "махленска свада", станало заради шумната музика на група роми, разстроила местната младеж. Сбили се с "камъни и дръве". Трима са прибрани в болницата, ранените били повече от десет. Полицията, която се оказа, че нямала навик да се появява, арестува някои от участниците в боя. Заради кражбите местните били принудени за зазиждат прозорци, да опасват дворове с плетена тел и дори да се въоръжават.
Кметицата на община Гърмен - Минка Капитанова, реагира на случващото се като в "небрано лозе". Освен битовата престъпност и социалните проблеми, които бяха изречени след побоя в с. Марчево, наяве излезе и институционална немарливост или услужливо прикриване за електорална изгода. Оказа се, че в махала "Кремиковци" има 129 незаконни постройки. Става още по-интересно в детайлите. През 2012 г. има издадени 124 заповеди за премахване на незаконни строежи от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Принудителното премахване на постройките обаче било временно спряно през 2013 г., защото това би довело до възникване на жилищен проблем на хората, които живеят там. Информацията беше съобщена в понеделник от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Т.е. в изборната 2013 г. е имало замразяване на проблема в с. Марчево.
Раздори в ДПС на местно ниво
Историята там добива все по-гротескна физиономия, след като настоящата кметица се оправда със своя предшественик и съпартиец Ахмед Башев. Още преди нея той "тръгнал в грешна посока". "Не са предприети законовите мерки. Ако се е започнало в посока събаряне на незаконните постройки още когато е трябвало, досега нямаше да бъде този проблем толкова голям и да ескалира", коментира тя в понеделник. И посочи, че в продължение на години Башев е "подпомагал тези незаконни действия".
"Фактите говорят това с документи, които са изпращани до органите да бъдат отменени тези заповеди, след това самите хора са били подпомагани от общинска администрация да се обжалват тези заповеди. Може би това се е отлагало и замазвало в годините назад и проблемът затова ескалира сега", добави Капитанова.
Въпросът защо кметицата не е успяла да се справи с незаконните постройки в ромската махала близо две години остава отворен. Според публикации в медиите там живеят близо хиляда роми. Появи се и информация, че преди избори бившият кмет Башев "приютявал" цели фамилии от различни краища на страната. Но какви са действията на настоящата кметица? Оправдание.
Проблемите между жителите на Марчево и ромите в кремиковската махала извадиха наяве и вътрешнопартийна разпра в ДПС на местно ниво. "Безработният политик" Башев вероятно има амбиции да се кандидатира за кметския стол тази есен. В размирното село Марчево през 2011 г. и 2013 г. са пуснали бюлетини около 90-тина души. В кои избирателни секции са регистрирани стотиците им съселяни от "Кремиковци"? Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова пристигна в Гърмен и обеща проверка за адресната регистрация и законността на всички жилищни постройки в общината. Присъствието на полицията също щяло "да бъде засилено". Във всеобщата превъзбуда на обещания кметицата се ангажира да монтира камери за наблюдение в селото.
Случаят привлече обичайните политически мухи
Те винаги намират повод да напомнят за себе си, изваждайки образи за "циганската престъпност", незаконните гета, кражбата на ток и земеделска продукция за евтините ромски гласове. На място в Марчево "се снима" евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки. Фронтоваците в управляващата коалиция подеха в един тон патриотичния сленг. Валери Симеонов "задърпа" чергата под краката на премиера Бойко Борисов. Предупреди, че ако властта не се справи с "циганската престъпност", ще излязат от коалицията. И наду гайдата за задължително гласуване. Къде беше г-н Симеонов тези осем месеца? И защо смята, че задължението да се пускат бюлетини ще реши икономическите и социални проблеми на страната?
Ортакът му Красимир Каракачанов "хвана" втори глас и обобщи: "Държавата и общинската власт си затварят очите, тъй като циганите са най-лесно манипулируемите избиратели". Евродепутатът Джамбазки пък разписал в блога си цяла статия за с. Градец, в която разказва за ДПС и "микроциганската автономия". "Когато си говорихме по този повод с хората в Градец, много от тях ми казаха: "Или ние, или те". Друг път, друг начин вече няма. Идат времена, в които всеки ще трябва да избере от коя страна на приклада да застане". Вярно, че прокуратурата днес прави политика, но призивът към насилие и омраза има цял раздел в Наказателния кодекс.
Къде е полицията?
Напрежението в Гърмен уж няма политически характер, но местни гласове предупредиха, че дават срок на властта да събори незаконните постройки и да изгони обитателите им до 2 юни - Денят на Ботев. Появиха се и сериозни притеснения за присъствие на рокери, футболни агитки и нискочели националисти. Миналите местни избори 2011 г. видяхме експеримента "Катуница", когато различни групи вилняха из големите градове, а в София влязоха и в сблъсъци с полицията. Тогава се изявиха атакисти. Днес са заменени от управляващи фронтоваци. Сценаристите сменят само говорителите, но не и репликите им. Катуница и Марчево имат един генезис - бездействието на институциите - съд, полиция, ДНСК. На местна почва в държавата е настанало кърджалийско време - всеки е хванал закона за камата. А къде е полицията?
В България няма междуетнически конфликт
Има социални, икономически и демографски проблеми, които се профанизират заради тесни интереси. По-лесно е да се превръщат проблемите в зрелище с "камъни и дръве", отколкото да се решават. Емоциите, омразата и страхът се управляват по-лесно.
В България няма междуетнически конфликти, но пък има политици, които държат в подчинение ромското малцинство. Държат ги и тези, които ги сочат с пръст и ги определят като "човекоподобни". "Ще гласуват за ДПС ромите, защото гласуват за себе си", казва Лютви Местан, определяйки корпорацията си като "единствен" техен защитник.
И най-болното - битовата престъпност не е ромски патент. Кой им изкупува откраднатото? Бедността и социалната изолация нямат етническа принадлежност. Само водят до пристрастяване към политическата шльокавица. С едната ръка политикът гали или плаши с юмрук, а с другата пълни чашите с омерзение. Затова на избори се мисли.
* Авторът е журналист от "Дарик".