Превръщането на къпалнята "Мария Луиза" в градски плаж, атракционни влакчета по алеите в Борисовата градина и масивни сгради - това са част от идеите за нова визия на парка. Столичната община получи седем концепции как да се промени най-големият парк в столицата. Те са резултат от конкурса за устройствено планиране на парка, а на базата на идеите трябва да се направи подробен план, който се отлага от години.
Всички проекти залагат на много спорт и развлекателни атракции. Така например архитектите от "Никонсулт" предлагат на цялото каре между велодрума и бул. "Пейо Яворов" да се създаде модерен атракционен комплекс, който да е основно с преместваеми обекти, както и 4 паркинга. Тук се предвижда къпалнята отново да заработи като градски плаж. Вместо автокъща "Капитолия" пък се предлага плавателен канал за лодки и картинг. На мястото на сегашния колодрум по този проект трябва да се изгради многофункционална спортна зала с колодрум, а на мястото на бившия стадион "Юнак" да изникне център за съвременни изкуства с подземен паркинг. В пространството между сградите и тенис кортовете ще се изгради миниголф игрище и парк за разходка на кучета. Алеите в парка пък ще бъдат 3 и 5 метра, като по-широките ще се ползват за електрически влакчета.
Проектантите от "Ситиарх" ЕООД предлагат да се пусне атракционно влакче по трасето на бившата жп линия от ул. "Атанас Дуков" до "Дианабад", като освен за атракция тя ще свързва и тези два основни подхода на парка. Архитектите предлагат още алея за конна езда, за бягане и фитнес площадки. И този екип предлага да се изградят буферни паркинги при подходите към парка и зоните - при националния стадион, при входа на Семинарията, зелен паркинг до атракционната зона при гара Пионер и други. Тук "Капитолия" става заведение за хранене, "Веселото село" - детски атракцион, заведението "Лодките" - воден атракцион, а "Маймунарника" - дискусионен клуб.
Проектът на "Стефан Добрев - архитектура и дизайн" предвижда мултифункционална зала с 800 паркоместа, зона за отдих и спорт. Тук има идея и за стени за спортно катерене, лабиринт между дърветата, както и музей на Борисовата градина. Някои от поляните пък ще се обособят за спортна стрелба и за "еърсофт" - стрелба със сачми на открито, алея за бягане, бар на открито.
Проектът на екипа на "Ковачев архитекти" залага смела идея - училище в Борисовата градина. "Сградите на климатичното училище могат да сбъднат амбициозната идея на Г. Николов от 1933 г. за "декоративно цветарско училище, което да подготвя майстори градинари за цяла България" като модерна база за "зелено училище" в паркова среда", пише в проекта. Тук е предвиден още информационен център с подземен паркинг за 400 автомобила. Възстановяване на къпалнята искат и от този екип. Пешеходните мостове над бул. "Драган Цанков", "Пейо Яворов" и "Симеоновско шосе" също са акцент. Предлага се и трансформация на гара Пионер в спортен и културен център с паркинг за 200 коли.
Проектантите от АТМ също предлагат атракционно влакче, както и пешеходен мост над бул. "Драган Цанков" и спортна административна сграда до националния стадион. Екипът на "Архкон" предвижда атракционен парк до гара Пионер с виенско колело, цирк, планетариум. Последният седми проект на "Кали" има намерение да премахне конната база. Има и идея да се изгради пешеходен тунел под бул. "Драган Цанков", както и да се премахнат тенис кортовете и на тяхно място да се обособят пространства за разходки на кучета и фитнес на открито. И тук се предвижда спортен комплекс на гара Пионер.
До 5 юни общината приема предложения и идеи по проектите.
|
|