:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,341
Активни 485
Страници 17,271
За един ден 1,302,066

Такса смет ще се изчислява според площта на имота

В София отпада зонирането за боклука, за някои имоти таксата ще се увеличи до 7 пъти
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
За голям град като София няма как да се плаща такса на база реално количество генериран отпадък. Затова всеки ще плаща според големината на имота си, без значение къде се намира той.
Такса смет ще се изчислява на база площта на имотите както за бизнеса, така и за гражданите. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов в отговор на депутата Вили Лилков от РБ вчера. В момента общините масово определят налога на база данъчна оценка, а до края на март финансовото министерство трябваше да представи нова методика за изчисление, която да въведе принципа "замърсителят плаща".

Представеният модел е напълно нов за общините. Резултатът обаче ще е същият като при всички обмисляни досега - увеличение на тежестта за гражданите за сметка на тази за бизнеса. Причината е, че сегашният модел на база данъчна оценка натоварва основно бизнеса и именно той настоява за промяна на методиката.

В София за някои граждани таксата ще се повиши до седем пъти, показват първите изчисления по предлагания нов вариант. "От законопроекта става ясно, че в рамките на едно населено място ще има една зона, което означава, че зонирането за тази такса в София ще отпадне", обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. В момента е важно в коя зона живее човек, защото от нея се определя данъчната оценка на имота, която пък служи за определяне размера на такса смет.

По предварителни данни в столицата жилищните и нежилищните сгради се простират на площ от около 40 млн. кв. метра. При план сметка от 150 млн. лв., каквато е сумата в последните години, излиза, че 1 кв.м ще струва около 3.75 лв. За апартамент от 80 кв.м такса смет ще е 300 лв., без значение дали е в "Люлин", или в центъра. Това означава увеличение за всички. В момента за един апартамент от 80 кв.м в нова сграда в първа зона такса смет е 203.68 лв., а в четвърта например - 91.6 лв., в пета зона съответно - 61.16 лв. И за панелките ще има увеличение. Сега за апартамент от 80 кв.м в първа зона се плаща 142.56, а в пета - 42.80 лв. за панелка. Така излиза, че за някои имоти увеличението ще е седемкратно.

"В законопроекта има и други варианти, но те не могат да се приложат за големите градове", обяснява Барбалов. В София например няма как да се мери боклукът на всяко домакинство, не може да се приложи и потребеното количество ток или вода. Вариантът брой жители също отпада, защото в София има около 200 хил. души, които не се водят тук по постоянен адрес. Така единственото възможно решение е именно да се обвърже таксата с площта. От общината вече са изпратили своето становище на МФ, което не е в подкрепа на предложенията.

Горанов обясни, че изчисляването на таксата според изхвърлените количества отпадъци е справедливо, но е трудно да се намери метод, който да удовлетвори и общините, и бизнеса, и в същото време да може да се прилага във всички населени места. "Не мога да приема, че двустаен апартамент в центъра на София произвежда 10 пъти повече смет от такъв апартамент в краен район. Трябва да ограничим общините да вървят по най-лекия път. Данъчната оценка на имотите има най-малка връзка с произведената смет от едно домакинство или фирма", коментира депутатът Вили Лилков, който дълги години беше общински съветник в София.
62
9412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
26 Май 2015 19:39
Даа, пак по-богатите ще са на далавера. Законно. В центъра ще плащат по-малко, в крайните квартали повече. Само, че в центъра по няколко пъти на ден чистят контейнерите, а в крайните квартали един път на седмица... Просто качеството на услугата е различно. А ще се плаща еднакво//на площ/.

http://mickideas.blogspot.com



26 Май 2015 19:42
Разбира се че има метод по-който може да се определя кой колкото изхвърля. Има в Германия, има в Япония. Но за дебелогъзите чиновници е по-лесно да натресат на всички една сума и нищо да не правят по цял ден.
26 Май 2015 19:42
Не мога да приема, че двустаен апартамент в центъра на София произвежда 10 пъти повече смет от такъв апартамент в краен район.


А една селска къща, до която няма и кофа, а само найлонова торбичка за смет, дали произвежда 10 пъти повече от двустайния?
26 Май 2015 19:48
Значи 2 човека в 100 квадрата ще плащаме 2 пъти повече от 10 цигани в 50 квадрата.
Гениално, по чиновнически.
26 Май 2015 19:49
И кво пак прекараха данъкоплатеца?
Не е ли най-справедливо да плащаш за толкова количество смет колкото генерираш?
26 Май 2015 19:54
Не мога да приема, че двустаен апартамент в центъра на София произвежда 10 пъти повече смет от такъв апартамент в краен район.


Услугата има две компоненти - постоянна и променлива. Постоянната не зависи от количеството боклук. Камионите постоянно трябва да минават и да изхвърлят кофите независимо дали са пълни или не. Трябва да има постоянно хора на които да се плащат заплати, бензин и т.н. Наем на депото.. или то трябва да е изградено.. т.е. трябва да се плаща кредита за него. После чак идва променливата компонента - за това кой колко боклук хвърля.

Казано по друг начин, не може да се определя такса смет само на база изхвърлен боклук. Да не говоря, че има и листа от дърветата.. боклук по улиците, който също се хвърля в контейнерите.

Освен това в центъра услугата е много по-добра отколкото в другите квартали. Да не говорим, че самото място на контейнерите струва много повече, отколкото в кварталите. И самите контейнери се поддържат повече.

За да се измерва услугата само върху количеството изхвърлен боклук трябва човек да си носи сам боклука до депото - където ти го теглят и готово. Всички други варианти особено тия при които човек когато си иска - 24 часа в денонощието 365 дни в годината си хвърля боклука на удобно за човека място/контейнера/.. ами това изисква фирмата да прави големи постоянни разходи, за да е готова във всеки един момент да извози и след това преработи изхвърления боклук. Щото човекът може да хвърли малко, но може и да хвърли много.


26 Май 2015 20:08
Не е ли най-справедливо да плащаш за толкова количество смет колкото генерираш?

Най-справедливо е, обаче освен справедлива, схемата трябва да е и реална. Как да се измери сметта? В някои страни сметта се изхвърляла само в определени торби, които си купуваш на висока цена, която е таксата смет. И какво ще стане у нас с такава схема? Повечето ще изхвърлят в други торби или изобщо без торба. Да се сложи касиер до всяка кофа да ти мери сметта, не става, пък и ще се изхвърля другаде. Трябва да е според критерий, който хем да е обективно измерим, хем да има някаква връзка с количеството смет. Не става с декларации колко души живеят някъде, защото ще се лъже. Ако таксата е за жилище, освен да се обвърже с площта или с потребяваната вода (имало някъде и такива схеми) или ток, не се сещам за друг начин. По-добре би било да се въведе поголовен данък, но тогава пък масово ще се регистрират в общини с нисък данък, дори и да живеят другаде.
26 Май 2015 20:08
Като ви казвам, че са идиоти - не ми вярвате...

Мчи нали данък сгради се определя от квадратура/площ/стойността - по-голяма стойност - по-голям данък (колко този данък е справедлив - друг въпрос!) Ми другата идиотия - понеже една сграда била по-нова, излиза по-висока такса смет, щото в новата сграда хвърлят повече боклук, отколкото в старата...

Някой можи ли да ми посочи каквато и да е връзка между площта и извхвърляния боклук!?

Същата идиотия би била (щото логиката е същата!) данъкът сгради да се определя от броя на живеещите в имота:
в 100 кв. - 1 живеещ - пр. 50 лева,
в 50 кв. - 4 живеещи - т. е. 4х50=200 лева данък сгради...

Наистина са идиоти!

-------
заб. и друго - стига с таз София!!! 200 хил. не били регистрирани - ми регистрирайти ги, де - нали за това получавате заплати!
Мчи от петък вечерта, събота и неделя стотици хиляди софиянци се изнасят по родните си колиби - кво прайм!? 2.5 дни от седмицата мърсят по родните си места, а не в София и СофОбщина минават метър... Ми летните месеци, га се изнасят по курортите и София опустява - пак мърсят другаде, а не в София, пак СофОбщина намазва...
Вярно - и в София има много приходящи, щото идиотите са сбрали всичко в София - да не би случайно да се облажи някой друг, те само да събират рушветите и бакшишите...

В общи линии - горе-долу се уравновесяват боклуците на прииждащите в София и боклуците на софиянци, оставяни из цялата страна, даже софиянци са на далавера, ако ме питате. Това ми е думата!
26 Май 2015 20:23
Някой можи ли да ми посочи каквато и да е връзка между площта и извхвърляния боклук!?


Връзката е много проста - по-богатите искат да плащат по-малко за сметка на по-малко богатите/бедните.
26 Май 2015 21:12
Може да се направи и нещо друго - всеки пълнолетен гражданин на републиката един или два дни годишно работи в чистотата. Ангария. Който иска може да се откупи - примерно срещу 500 лева на работен ден.

26 Май 2015 21:33
С мерене, специални торбички и подобни в държава като България няма как да стане. Просто трябва да има няколко елемента на таксата и площта на жилището е един от тях. Като се добави и брой обитатели се получава прилично приближение. А за регистрациите също си има начин стига да има желание, места за детска градина, карти с намаление за транспорта, паркоместа... има достатъчно лостове за регистриране на повечето обитатели. Желание няма.
26 Май 2015 21:47
Площта на имота е по-лош вариант от данъчната му оценка. Щото данъчната оценка говори и за това, че там ще има по-добро обслужване. По-скъпите имоти/квартали/ се обслужват по-често от фирмите по чистотата. Факт.

Сега ще се окаже, че гарсониера в центъра ще плаща за смет толкова колкото гарсониера в Обеля. Макар, че в Обеля да речем там по-рядко минават камионите и е по-лесно за самите фирми да събират боклука. В центъра е доста по-сложно и скъпо, щото трябва да е само през нощта.
26 Май 2015 22:05
Значи 2 човека в 100 квадрата ще плащаме 2 пъти повече от 10 цигани в 50 квадрата.

Нормално - те генерират боклук с обратен знак
26 Май 2015 22:15
мик-чо е ясно, че пак е неподготвен, то той в общия случай е така. очевидно е, че всички, изказали се под статията, и те са така. и ако за тях е оправдано /те пишат тук в свободното си време/, то за авторите не е.
МАРИЯ КОЙЧЕВА

е трябвало да намери някой, който да й разясни две основни неща:

1. основният генериран боклук е от опаковки и тенденцията е точно този боклук да се увеличава. тези, които са живели на запад, знаят какво е, а на останалите просто им е бедна фантазията колко боклук се генерира именно от опаковки. тенденцията е грамажите да намаляват, т.е. процентно опаковките да се увеличават.

2. от седем години /сега проверих, наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци е приета на 30.05.2008/ за генераторите на отпадъци от опаковки се плаща такса. задължително.

всички твърдят, че най-справедливо е такса смет да е според потреблението. ми като включат таксата смет в таксата опаковка и ето ти го уравнението излязло. след което могат да започнат да раздават чувалите за смет безплатно.

би ми било интересно тук мнението на мениджъри.
26 Май 2015 23:01
"Такса смет ще се изчислява на база площта на имотите". Коя площ? Жилищната или на целия имот? Живея в къща с двор. За квадратурата на къщата ли ще плащам или и за двора? Освен това, имам компостер и почти не остава боклук за кофата.
27 Май 2015 04:09
Не мислете, че някой се е загрижил за обикновения човек! Не можело да се изчисли, а в Швейцария изчисляват на база закупени чували за смет. Давате пример с апартм. 80 квадрата. Но в него може да живеят 10 човека. А в апартам. 107 квадрата/ какъвто е моят/ да живеят 2-ма души. Най-справедливо е на брой хора. Но тази дъвка се дъвчи вече 10 години и на законотворците все не им стига времето да го "уточнят". Докога!!!
27 Май 2015 04:28
Цялата "логика" на разсъждение е умишлено сбъркана, за да облечи богатите, а да натовари бедните.

Поддържането на всеки град, включително чистотата е обществена (комунална) дейност. Принципът, който се счита да справедлив е натоварването от сумата да бъде еднакво, което не означава сумата да е еднаква, а за по-богатия да е повече, отколкото за по-бедния.

Изведнъж се получава някакво разсъждение, като че не общината иска парите, а човека сам се грижи за боклука си.
Няма лошо. Може и така, въпреки, че то е признак за явен обществен и държавен разпад. Защото първите държави са се формирали именно за да осигуряват такива дейности. Точно те са ги направили държави.

Можем да приложим същото и към полицията - който е по-богат и има какво да му крадат - да си плаща за охрана и разкриване. Тези, които няма какво да им крадат защо да плащат ?

Искам да плащам на държавата само за това, което реално ползвам. Смет почти не хвърлям, така че държа да ми я мерят. Имущество нямам, така, че чакам да ми върнат косвените данъци с които плащат на полицията да пази имуществото на тези, които го имат. Няма как да направя стаж за пенсия и да се пенсионирам, така че държа и да ми върнат осигуровките, които дотук съм внесъл.

И без това няма държава, а само зависима територия, по-добре и формално да изчезне и всеки да се оправя сам. Аз съм на далавера - нямам нищо, нищо не очаквам, нищо не искам. Да му мислят тези, които имат и има какво да губят.
27 Май 2015 07:20
"Такса смет ще се изчислява на база площта на имотите". Коя площ? Жилищната или на целия имот? Живея в къща с двор. За квадратурата на къщата ли ще плащам или и за двора? Освен това, имам компостер и почти не остава боклук за кофата.
Очевидно това няма никакво значение за никого. Десебарите и комунистите си пазят електората - тунеядци от центъра и гласоподаватели от гетата съответно.
Няма никакво значение дали квадратен метър може да произведе боклук.
27 Май 2015 07:23
Най-справедливо е на брой хора. Но тази дъвка се дъвчи вече 10 години и на законотворците все не им стига времето да го "уточнят". Докога!!!
Така е в нормалните държави. В България така не може.
Виждаме, че се гони висша справедливост.
27 Май 2015 07:38
Ако искаме всичко да е справедливо - Такса смет трябва да зависи и от това на колко километра си от депото за отпадъци. Щото превозът е основен разход. Кварталите които са най-далеко трябва да плащат повече от тия които са най-близко.

Ако пък искате да мерим и боклука .. ами ок, ама тогава меренето/с торби или на килограм/ ще оскъпи услугата поне двойно, че и тройно и със сигурност ще стане по-мръсно На брой хора в жилище - пък съвсем си е пробито - то и така хората лъжат, пък тогава изведнъж ще се окаже, че в Софиия има само 100 хил. човека, при положение, че само жилищата са 600 хил.

Данъчната оценка, грешка всъщност - пазарната цена си е най- смисленият индикатор за определяне на такса смет - щото така се включва и сътветното качество на услугата./Пример - мерцедес и трабант и двата автомобила имат фарове, но единият струва 1000 лева, а другия 20 лева../ Или другият вариант е при много скъпите имоти - специална персонална услуга с персонален контейнер за съответния имот.
27 Май 2015 07:45
Такса "смет" е отживелица. И няма какво да се обсъжда на каква база да се изчислява.
Просто всяка община трябва да въведе местен ДДС в добавка към националния и с приходите от него да поддържа сметосъбирането, извозването и преработката.
По този начин, който консумира повече на местна територия ще плаща повече.
27 Май 2015 07:49
Значи 2 човека в 100 квадрата ще плащаме 2 пъти повече от 10 цигани в 50 квадрата.

Политкоректно отвсякъде. Аз утре ще се озова в ситуация сама да плащам боклука на 50 цигани, щото ще остана сама (но и на сина ми това е постоянният адрес, въпреки че трайно и официално ще пребивава в чужбина) да плащам боклука на петдесетина по-зеленички сънародници, които обаче може и да не са регистрирани изобщо, там, дето живеят и произвеждат боклук. За данъци и осигуровки не ми се пише, че буквите и без това се поизтриха на клавиатурата ми. Справедливо, социално, политкоректо и европейско-атлантическо ценностно.
27 Май 2015 09:03
Нищо общо няма между площта на имота и колко боклук се генерира от хората в този имот.
27 Май 2015 09:08
Ако човек живее сам в апартамент от 100 квадрата, ще плаща 2 пъти повече от семейството до него от 4 човека живеещо в апартамент от 50 квадрата? Няма нищо смислено в тази измислица на ГЕРБ. Предишният вариант според данъчната оценка не е по-лош от този. При това не виждам какво ще плащат хората живеещи в незаконни постройки и генериращи огромни количества боклук.
Май най-добре е такса смет да отпадне в този си вид и да се събира като част от цената на стоките.
27 Май 2015 09:47
Ако човек живее сам в апартамент от 100 квадрата, ще плаща 2 пъти повече от семейството до него от 4 човека живеещо в апартамент от 50 квадрата?


Луксът се заплаща. Навсякъде. Само в България искаме да е обратното.
27 Май 2015 09:58
Xyz го е казал вече: каква е връзката между площта на имота и количеството произвеждан боклук? Никаква. Ако не може реално да се контролира кой колко боклук произвежда (макар че в други градове с размерите на София го правят) то единственият разумен метод е да се определя таксата според броя на обитателите.
Колкото до зонирането - тук явно ще има плач и вой, но то е явна несправедливост и отпадането му е правилно. Колко боклук произвеждаш не зависи от това, дали живееш в Люлин или в центъра. (Впрочем, може и да зависи - с обратен знак, ама хайде да не повдигам тази тема).
27 Май 2015 10:05
Ако таксата е за жилище, освен да се обвърже с площта или с потребяваната вода (имало някъде и такива схеми) или ток,

Това за водата не ми беше хрумвало, но всъщност е много добра идея - това е читав косвен показател за количеството смет, във всеки случай връзката е по-ясна, отколкото между площта на жилището и количеството смет. С тока не е така - онези, които се отопляват на ток, биха получили гигантски такси смет, без да произвеждат повече боклук от онези, които се отопляват с други източници.
27 Май 2015 10:10
Освен това, имам компостер и почти не остава боклук за кофата.

Ето реален казус. На този етап общината не се интересува от подобни неща. А би трябвало притежателите на компостери да плащат по-ниска такса при всяко положение.
27 Май 2015 10:12
Принципът, който се счита да справедлив е натоварването от сумата да бъде еднакво, което не означава сумата да е еднаква, а за по-богатия да е повече, отколкото за по-бедния.

С mick допускате една и съща грешка. От вашите думи излиза, че досега е било по-равно, а пък вече бедните щели да плащат повече. Точно обратното е. Досега бедните са плащали пет и седем пъти по-малко (защото се е взимала данъчната оценка). Сега таксата ще бъде по-балансирана, но бедните като цяло пак ще плащат по-малко, защото живеят в жилища с по-малка площ.
27 Май 2015 10:13
mick пак е яхнал метлата.
Няма ли кой да му онясни каква е разликата между ТАКСА ЗА УСЛУГА и ДАНЪК?
Какъв е смисълът и особеностите на двете?
Какво означава заплащане за потребление?
По неговата логика щом аз живея в голям апартамент в скъпа част на града, всичко трябва да ми е по-скъпо - тарифата на таксито, защото има пиаца наблизо; таксата за СОТ-а, защото централата им е на 2 пресечки и идват за 1, а не за 3 мин.; таксата на кабелната, защото идва по оптика, а не по дърветата и т.н. всяга УСЛУГА, за която се сети човек.
Апропо, оставяме настрана цялата останала алогичност, но как ще се обясни защо 2 апартамента на един етаж в един блок ще плащат различно, единия за 50, другия за 80 квадрата, примерно?
С други думи пак основата ще е данъчната оценка, но с премахване на районирането и по-поизравнена. А, да, и ще е по-скъпо защото таксата за бизнеса ще падне и ще се поеме от жителите. А и всички знаем кое е била най-доходното легално занимание за мафията навремето, защо ли?
27 Май 2015 10:22
Понеже mick по-горе даде пример с коли, ще го използвам.
По същата логика собственикът на мерцедес трябва да плаща по-скъп бензин (за еднакъв октан), по-скъпа винетка, по-скъп ГТП от собственика на астра.
27 Май 2015 11:15
Тва по- тъпо и от данъчната оценка! Сега за да запазят сумата, наистина трябва да свалят таксата за центъра и да я увеличат за крайните квартали> Вой до небето ще настане
27 Май 2015 11:29
По същата логика собственикът на мерцедес трябва да плаща по-скъп бензин (за еднакъв октан), по-скъпа винетка, по-скъп ГТП от собственика на астра.


Тц. Лоша аналогия според мен. Ето по-добра: Автомивката за мерцедес е по-скъпа отколкото за трабант. Не, че не може да намериш и за същите пари, но колата ще бъде надраскана.. Съгласете се, че там където имотите са по-скъпи - извозват боклука много по-често и много повече се стараят. Използват по-нови контейнери. Услугата е по-добра. Т.е. скъпият имот получава по-добра услуга и би трябвало съответно да плаща повече за нея.

Сега излиза, че в Суходол ще плащат толкова/ че и повече/ колкото скъпите имоти в центъра на София. Да не говорим, че в центъра извозването е само нощем. А пък Суходол е на 500 метра от депото за отпадъци и няма транспортни разходи.. че и им пречи даже.


27 Май 2015 11:29
Луксът се заплаща

В смисъл, че моите обелки от картофи и краставици са по-луксозни от ромските?!
Хай не се напиняйте чак пъ толку.
27 Май 2015 12:06
Съгласете се, че там където имотите са по-скъпи - извозват боклука много по-често и много повече се стараят. Използват по-нови контейнери. Услугата е по-добра. Т.е. скъпият имот получава по-добра услуга и би трябвало съответно да плаща повече за нея.

Много пъти го повтори. Всъщност е малко съмнително - в центъра по малките улички кофите често преливат, защото има повече ресторанти и закусвални например. Но, дори да е вярно, то означава единствено, че трябва да се изравни качеството на услугата, а не че в панелните комплекси трябва да плащат по-ниска такса смет, понеже им били по-евтини жилищата (?!?) Просто слагаш каруцата пред коня.
27 Май 2015 12:13
Бре, как може в Швецарско, а при нас не. Скоро бях в Берн по работа, сутрин минават и събират боклука от чували, които си купуваш. Така е най-справедливо.
И да не ми излизат, че не можело да стане. Ако има желание, ще се намери и начин.
27 Май 2015 12:41
Брой обитатели на имот - това е решението за България.
И не е вярно, че не било приложимо.
Приложимо е, защото се прилага за управлението на етажната собственост - там отговарят домоуправителите.
За самостоятелните имоти отговарят кметовете по райони и населени места.
Всъщност, ако това се твърди, че е "неприложимо", то значи и провеждането на избори също е "неприложимо".
Да, ще има някакъв процент несигурност и несправедливост, но със сигурност ще бъде в пъти по-малка, отколкото е на база площ или данъчна оценка.
27 Май 2015 12:48
Бре, как може в Швецарско, а при нас не. Скоро бях в Берн по работа, сутрин минават и събират боклука от чували, които си купуваш. Така е най-справедливо.
И да не ми излизат, че не можело да стане. Ако има желание, ще се намери и начин.

Не, че не може да стане. Не е нито трудно, нито сложно сметта да се измерва и таксата да се заплаща чрез чували, предоставени от общината. Проблемът е, че мятането на торбички с боклук през терасата, от рядка проява на простотия сега, ще се превърне в масов спорт. Липсата на съзнание и възпитание е проблемът, който никакъв контрол не може да компенсира.
Определянето на таксата на база площ на жилището е почти същото, както и на база данъчна оценка. Боклукът не е функция на характеристиките и местоположението на жилището, каквато теза развива Мик, а на неговите обитатели.
Потреблението на ток е неприемливо по много причини. Разходът на вода също е неприемлив като база по много причини, като например наличие на собствени източници, външни нужници, пране на селската чешма и на реката, къпането на някои сънародници само за Великден и Димитровден и т.н.
Единствено реалистично е въвеждане на такса на база жител. Не е най-справедливата, но е най-добрата възможност. Техническите проблеми са свързани с предеклариране на това обстоятелство, тъй като в момента общините имат данни за собствениците и ползвателите, а не за живеещите в жилището.
27 Май 2015 13:14
Тц. Лоша аналогия според мен. Ето по-добра: Автомивката за мерцедес е по-скъпа отколкото за трабант.

Именно. По твоят начин на мислене трябва да е точно така. За мерджана да е по-скъпо.
Ама не е, Цените са еднакви, защото и услугата е една и съща - измиване на лека кола, без значение стойността й.
27 Май 2015 13:15
Това за водата не ми беше хрумвало, но всъщност е много добра идея - това е читав косвен показател за количеството смет, във всеки случай връзката е по-ясна, отколкото между площта на жилището и количеството смет.
Хм, готвиш, миеш повече чинии, по-голяма комсумация на вода. Копуваш пакетирана храна, не миеш, по-малка консумация на вода, но по-голям боклук от опаковки.
Т.е. скъпият имот получава по-добра услуга и би трябвало съответно да плаща повече за нея.
Това, къде? При едни от най-скъпите, просторни къщи в Бистрица, Симеоново, Бояна, боклукът се извозва два пъти седмично в сравнение с пренаселените квартали като Центъра, където и два пъти на ден са недостатъчни.
Такса смет трябва да зависи и от това на колко километра си от депото за отпадъци
И общинарите като кажат, че депото е запълнено (може и само протест на суходолци) и боклука се кара до Силистра, 500 км по 3 лв. на месец, воала!
По същата логика собственикът на мерцедес трябва да плаща по-скъп бензин (за еднакъв октан), по-скъпа винетка, по-скъп ГТП от собственика на астра.
Не зная какво се има предвид за логика, но по принцип е така: собственикът на Мерцедес плаща повече и за гориво (не може да кара с "прост октан" ), за резервни части (без които не може да мине ГТП), по-висок пътен данък (зависи от мощността). И този принцип не го налагат общинарите, а производителите на автомобили - колкото е по-скъп автомобила, толкова са скъпи и "услугите". Дори някои (като Фолскваген) направо те "рекетират" с услуги - и за най-дребната екстра се плаща яко.
каква е разликата между ТАКСА ЗА УСЛУГА и ДАНЪК?
Не разбрах, почистването на улици и булеварди, където никой не живее, сметоизвозването кого обслужва? Или почистването на паркове и детски градини? Щото като тръгнем по пързалката "Услуга", собствениците на автомобили трябва да бъдат натоварени с такса смет за уличните платна, а такса смет на останалата площ, за пешеходци и всички без автомобили. За велосипедистите - двойна такса (Ще ми карат и по тротоари, паркове и по булеварди, ха ма ха!) Тъй де, поне да има някаква справедливост за глобите при паркиране извън уличното платно.
27 Май 2015 13:35
По същата логика собственикът на мерцедес трябва да плаща по-скъп бензин (за еднакъв октан), по-скъпа винетка, по-скъп ГТП от собственика на астра.
.
Не зная какво се има предвид за логика, но по принцип е така: собственикът на Мерцедес плаща повече и за гориво (не може да кара с "прост октан" ), за резервни части (без които не може да мине ГТП), по-висок пътен данък (зависи от мощността).

Аполитичен, не си ме разбрал - искам да кажа, че по логиката на Мик, колкото е по-скъпа колата, толкова повече трябва да се плаща.
Собственикът на Мерцедес плаща повече за колата и за резервни части, както и за ремонти в сервиз, но на колнката с А-95 плаща същата цена, както и този с Астрата; за винетка и двамата плащат по 67 ля.; за ГТП и двамата плащат по 40 лв.
Няма делене с каква кола си, а колко си потребил. (Е, с винетките е като такса смет - един джитка ката ден, друг излиза 2 пъти от града си с колата, но ще дочакаме и ТОЛ-таксите за по-справедливо). А според Мик всичко изброено трябва да е по-скъпо за мерджана.
Колкото до пътния данък, така е. Затова не го включих, именно защото е ДАНЪК (налог върху имане), а не такса за услуга. Не включвам и каско - плащаш повече за повече поети щети, евентуално.
Та, всичко, за което се бори и пише Мик има смисъл само, ако говорим за данък, а не за цена за услуга. Да махнат термина "такса смет", да го заменят с "данък смет" и всичко се нарежда. Защото сега си е чист данък, макар че му викат такса за услуга.
27 Май 2015 13:54
Stern
27 Май 2015 13:35

Има автомивки за 10 лева и автомивки 30 лева. Скъп мерцедес, само този дето не си сменя зимните с летни гуми, въобще ако го измие ще го измие за 10 лева. Другите плащат подобаващо за услугата - безконтактно миене и т.н.

Иначе, цената да зависи от потреблението на вода звучи логично, но пак - остава да се оцени и качеството на услугата - тя не е еднаква за различните райони, важна е също и отдалечеността от депото за отпадъци, както и дали вечер или през деня се извозват отпадъците - според мен това също е сериозен разход.

Интересното е, че в момента такса смет е много по-висока от данък сгради - което е нонсенс. За една услуга да се плаща повече отколкото за данъка, който включва доста повече услуги, че е и данък...



27 Май 2015 14:04
Не разбрах, почистването на улици и булеварди, където никой не живее, сметоизвозването кого обслужва? Или почистването на паркове и детски градини? Щото като тръгнем по пързалката "Услуга", собствениците на автомобили трябва да бъдат натоварени с такса смет за уличните платна, а такса смет на останалата площ, за пешеходци и всички без автомобили. ....

Доколкото си спомням, от времето когато местните данъци се администрираха от данъчните, таксата битовите отпадъци е от три части:
- сметосъбиране и сметоизвозване;
- чистота на териториите за обществено ползване;
- поддръжка на депо.
Аполитичен, айде пак сега.
27 Май 2015 14:05
Мик, наистина ли не схващаш или ти е приятно да пишеш алогично?
Само 1 бърз въпрос - посочи ми автомивка, в която цената за миене на кола зависи от марката/стойността на колата?
Не различни автомивки, с различни услуги.
27 Май 2015 14:12
Stern
27 Май 2015 14:05

Скъпите мерцедеси не отиват на евтини автомивки. Просто защото евтините не предлагат съответната услуга.

И както по-горе Бирникъ написа, освен сметоизвозване имаме и почистване на улиците, има и поддържане на депо. Къде се почиства повече от общината? Странно, там където имотите са по-скъпи. Как не бях се сетил досега Отделно поддържането на депото е постоянен разход, който няма как да се включи ако цената е на база генериран боклук.

Ами какво да кажем за зимното почистване и почистването на листата? Кой ги плаща? Да не говорим, че пак там където са по-скъпите имоти е по-добре почистено.. пак странно съвпадение явно..
27 Май 2015 14:29
Mick - това за по-доброто качество на услугата за по-скъпите имоти не е вярно. Единствената причина за по-честото изпразване на кофи е по-честото им запълване.

Кофите в скъпите южни вилни райони се обслужват не по-често от тези в комплексите.

Няма друга причина сам пенсионер в 200 квадрата в центъра да плаща такса смет 5-6 пъти повече от 4-членно семейство от комплексите. И говорим за услуга, а не данък.
27 Май 2015 14:29

mick
2015-05-27 14:12:30

Къде се почиства повече от общината? Странно, там където имотите са по-скъпи. Как не бях се сетил досега

Последно? Къде са скъпите имоти - в центъра или в баровските квартали Бояна, Симеоново, Драгалевци? В баровските квартали се извозва максимум 2 пъти седмично и то не навсякъде.

Ами какво да кажем за зимното почистване и почистването на листата? Кой ги плаща? Да не говорим, че пак там където са по-скъпите имоти е по-добре почистено.. пак странно съвпадение явно..

В баровските квартали със скъпите имоти няма нито зимно почистване, нито почистване на листа, нито миене на улици, няма никакво почистване.

Та пак да питам - кои са скъпите имоти и къде са?
27 Май 2015 14:31
Скъпите мерцедеси не отиват на евтини автомивки. Просто защото евтините не предлагат съответната услуга.

Не питах къде отиват скъпите мерцедеси, а къде има автомивка, в която цената да зависи от марката на колата?
Нещо проблем с осмислянето на въпроси ли имаш?
27 Май 2015 14:34
Domino 27 Май 2015 14:29

Така се получава, когато стремежът за писане е по-силен от стремежа за осмисляне.
27 Май 2015 14:56
Така, като гледам, дискутиращите са категорично против такова предложение за определяне на такса смет.
От коментарите мога да обобщя предложенията до тези няколко:
- Индивидуално определяне на сметта чрез специални чували или подобно;
- Налагане на локално ДДС (или друг данък), с което да се облагат стоките, закупувани в даден регион, като средствата от него да отиват за "такса смет", а плащането по друг начин да отпадне;
- Определяне количеството смет по косвени показатели, основно потреблението на вода и ток;
- Таксуване на база обитател в даден имот.
Проблемът е да се определи кое е най-приложимо и с приемлива от повечето хора справедливост.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД