:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,976
Активни 418
Страници 17,906
За един ден 1,302,066

Просветното министерство призна за масово преписване на матурите

Резултатите от тазгодишните изпити ще покажат дали децата от Кърджали заслужено са все първи по успех
Легитимността на националното външно оценяване след 12-и клас, което има за цел да провери знанията на зрелостниците и е вход за повечето университети у нас, става все по-съмнителна след поредната порция скандални разкрития около матурите. Вчера Нова телевизия разказа за учители от Ихтиман, които са били принуждавани от директора да дават верните отговори на учениците, за да завършат младежите с отлични оценки. От просветното министерство директно признаха, че схемата е работила в минали години и се прилага в някои училища и сега. Оттам обаче не коментираха какви последствия ще имат разкритията за тазгодишната кампания.

В тв репортажа схемата описват вече бивши служителки от професионалната гимназия "Васил Левски" в Ихтиман, които са със скрита самоличност заради страх от саморазправа. Те признават, че миналата година лично са пращали есемеси с верни отговори на учениците по нареждане на директорката. Схемата е изпитана с годините - в 8 ч. в деня на матурата, когато МОН изпраща тестовете в училището, задачите се раздават освен на децата, и на предварително подбрани учители и административен персонал. Те ги решават набързо, а верните отговори изпращат като есемеси или вкарват като пищови в изпитните зали. "Причината е много ясна. Както във всяко училище, е ясно, че нашите абитуриенти трябва да преминат, за да се вземе бюджетът, който те носят", разказва една от учителките. Бюджетът действително зависи от броя на учениците в дадено училище, но не и от оценките на матурите им. Този успех обаче често се използва от училищата за привличане на деца след седми клас.

За нередностите в ихтиманската гимназия е подаден сигнал седмица преди матурата по български език и министерството е изпратило екип, който да проследи провеждането на изпита. Така плановете за подсказване не са се осъществили. Била предотвратена и друга порочна практика - на изпита да се яви подставено лице на мястото на зрелостника.

Шефът на дирекция "Организация, контрол и инспектиране" в МОН Лазар Додев директно призна пред Нова тв, че схемата е работеща и я е виждал и в други региони. "Ясно е, щом като учениците час и половина не правят нищо в изпитните зали, а след това изведнъж започват да пишат", обясни той. Схемата "блеснала" и от есемесите, получени от младежите, на които бил взет телефонът. Самият той разговарял с момче от езиковата гимназия в Кърджали, което му доверило, че есемесът, който ще получи, ще е "от госпожата". Измамата в повечето случаи нямало как да се случи без знанието на директорите. Конкретните сигнали за нередности обаче трябва да се разследват и докажат от МВР, застрахова се Додев.

Високите резултати, които кърджалийските ученици редовно отбелязват на матурите по български език, са накарали министерството да провери тазгодишните матури в 11 училища в областта, заедно с Ихтиман, Разлог и Златоград. "Не може да кажем, че резултатите са подправени навсякъде, но голяма част от тях според мен ще покажат дали оценките от миналогодишните матури са достоверни", коментира той.

Зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева изрази съжаление, че случаят от Ихтиман не е докладван по-рано. По думите й до момента проверяващите екипи на МОН са получили 3 сигнала за квестори с "некоректно поведение" на тазгодишните матури по български и по предмет по избор. Един от тях е от Перник. След като те се проверят, ще се предприемат необходимите дисциплинарни мерки. От думите на Кастрева се разбра, че не е задължително въпросните лица да бъдат уволнени - това щяло да се преценява от работодателите им според тяхното предишно поведение.

След като години наред си затваряше очите, министерството въведе допълнителни мерки тази година, които разкриха значително повече случаи на измами. 4300 камери наблюдаваха изпитните зали, учители бяха разместени и пратени дори в други градове, беше спрян интернетът в класните стаи. И тази година обаче не се мина без съмнения, че темата е изтекла предварително, въпреки че министерството продължава яростно да отрича.



ИЗОБРЕТАТЕЛНОСТ

Запитан за други схеми за преписване от водещите на сутрешния блок на Нова телевизия, Лазар Додев започна да вади "пищови" от ръкавите и джобовете си. Той показа изработени в книжарниците умалени "помагала" по български език и география, което си било бизнес. "На пръв поглед изглеждахте честен човек", пошегуваха се журналистите. Додев коментира, че целта на министерството не е да хваща кой и как преписва, а да дисциплинира системата.
39
5978
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
26 Май 2015 21:10
Каквато държавата - такива управляващите, такива и бъдещите властимащи...
----------------------------
Сайтът на Генек
26 Май 2015 21:18
матурите са излишни и ги правят много технологични камери в стаите квестори заглушаващи устроиства жисиеми
по добре от приемен изпит в сьотвтния вуз с различна сложност на задачите прави явни знанията на завьршилите средно образование
и ги класира по естествен подбор кои какво е научил и сьщо така има повече места за студенти от завършилите средно образование
26 Май 2015 21:34
Клевети - министър Ломоносов/Наполеон каза, че това са най-добре организираните матури.
26 Май 2015 21:59
Причината е една - парите следват ученика (студента)! Какво да се направи, нищо няма да се промени, докато не се премахне причината. Но никой няма желание - нито министерството, нито ректорите, нито родителите. Обществото си иска дипломи и тези мошенгии адекватно отговарят на обществените очаквания.
26 Май 2015 22:16
сега навсякъде, където са необичайно високи резултатите, трябва да видят записа от камерите, най-вече в провинцията и по-малките градове. това, което излиза наяве, е известно отдавна и децата от софия и по-големите градове бяха ощетени. имам приятели учители в малък град и са ми разказвали ужасяващи неща, дори имаше такъв куриоз - отличничката на гимназията изкарала по-лоша оценка от двойкарите, защото имала конфликт с директорката и не й дали отговорите на тестовете. пълна идиотщина! там дори квесторите да са от други училища си затварят очите, защото в тяхното училище квесторите са от училището, в което те са квестори, всички се познават, дори когато са изпратени в друг близък град, схемата пак сработва, в другия град ги посрещат сутринта с домашни баници, печени агнета след изпитите, грехота е да се правиш на много честен и принципен. И пак повтарям - това отдавна се знае, евала на този министър, че му даде гласност. не е честно спрямо децата от софия и по-големите градове.
26 Май 2015 22:22
Ся, не че имам илюзии, но нали вчера некъв белтък сподели с нацията, че тва са най-успешните матури? Как да съвместя двете новини? Най-успешни, щото се е преписвало най-масово? Ми Ок, нема проблеми - ще направим такива успешни изпитни сесии, че свят ще ни се завие. Тва ли искаме - нема проблеми!
26 Май 2015 22:27
И какво ще ги правят тези по-високи оценки получени с преписване? Навсякъде в читавите университети си има приемни изпити, а и след това пак се изпитва. Всяка година има около 50% двойки, доста от които на завършили с отличен успех, със или без преписване. А ако някой е виждал или поне чувал работодател да разглежда оценки от диплома за средно образование, нека сподели, ще е интересно.
26 Май 2015 22:42
Странна реакция! Щом като съществува конкурентоспособният бизнес за продаване на есетата,тестовете, дипломните и докторските Защо не трЕбва да има и бизнеса за продаване на отговорите Система!
26 Май 2015 22:52
както е казано мнозина са звани малцина призвани така трябва да е и с университетите
масово да се приемат кандидат студентите малцина да завьршват университетите
26 Май 2015 23:01
Навсякъде в читавите университети си има приемни изпити, а и след това пак се изпитва.

Дежурният, ако знаеш, колко не си прав. Имаше изпити, ама кой ще сложи препъни-камък, след като няма кандидат-студенти???
26 Май 2015 23:02
масово да се приемат кандидат студентите малцина да завьршват университетите

И колко пари да дава държатвата - като за малко или като много студенти???
26 Май 2015 23:12
то сега си плащат студентите затова има висока безработица защото хората нямат пари а дьржавата иска такси което е противо конституционно
26 Май 2015 23:45
Минавам от тук, не става въпрос за бизнеса за продаване на отговори, самите учители дават листчета с верните отговори, а квесторите си затварят очите. Това не може да се случи в София, Варна, Пловдив ..., но в някои по-малки градчета се случва.
Дежурния - И какво ще ги правят тези по-високи оценки получени с преписване? - Ами вдигат рейтинга на училището си, привличат повече гимназисти следващата година, повече пари се наливат в училището. Пък и местното общество ще се настрои срещу тях ако децата са двойкари, въпрос на престиж. А и дипломата си има значение, дори да не кандидатстваш за висше, защо пък работодателите да не гледат дипломите за средно образование ако имаш само средно образование и кандидатстваш за такава позиция, как да изберат ако има повече кандидати и трябва да отсее. Всичко има значение, дори само заради това децата да са равнопоставени в София и Ихтиман например.
27 Май 2015 00:06
то сега си плащат студентите затова има висока безработица защото хората нямат пари а дьржавата иска такси което е противо конституционно

Правиш ли разлика между студентска такса и себестойност на обучението?
27 Май 2015 00:08
И не е противоконституционно, доколкото висшето образование не е задължително. Виж, за средното би било, но не знам ученик да си плаща такси в държавните училища.
Друг е въпросът, че държавата иска да отбие собствените си училища, за да дава на частните, което вече е антипазарно и, според мен, противоконституционно.
27 Май 2015 05:25
В коя друга държава Ломоносов/Кюри/ по съвместителство окупирал стола на Вазов и проф. Шишманов/ по съвместителство виден протестър / не би бил принуден от премиерминисТРа да си подаде немедленно оставката барабар с гъ-жата кРАстева?! А к`о прайм с децата, които честно и почтено са си свършили работата, родителите им (почтени балъци с - вече основателни - угризения на какво са ги възпитавали и учили) не са платили 50-100 лв. и не са в Сураттефтеря, за да се запознаят в 23 часа предната нощ лично с Пейо Яворов?
Обясняваме им, че винаги честните, почтените и достойните в тази територия се оказват пре...бани и им го окачваме като обица на ушенцата?!
Бог да пази България и децата й, г-ъда, щото не остана #КОЙ,КОЙ, КОЙ друг да ги опази. От вас.
27 Май 2015 05:31
Причината е една - парите следват ученика (студента).

Именно. А "бизнесът", "пазарът" (к`вото и да значи туй в бЪлгарията?) щели били да влезели в образованието, ни се обясни оня ден от Ломоносов/Кюри, с допълнението, че тез ахмаци, Вазов, Шишманов, Омарчевски и останалите "през последните 100 години", са упущили туй революционно откритие. Мъ добре, че доди минТан, да се сети. Поръчково.
27 Май 2015 05:33
Тоз сущий "бизнес", на който 140 (сто и четиридесет) евро минимална месечна заплата му се видяха много в евросъюзна божем страна.
27 Май 2015 09:13
Отношението към зрелостниците, които тази година се явиха на матурите в най-големите градове, беше като към най-страшни престъпници.

1. Още преди няколко години беше взето правилното решение учениците да се разпръскват и разпиляват чрез жребий в най-различни училища в големите градове, за да се получава така, че в едно помещение да се събират напълно непознати ученици. За да не се познават, да не си подсказват и да не преписват. Това беше правилно и справедливо управленско решение на министър Даниел Вълчев.

2. Но и квесторите в големите градове също са разпръснати на случаен принцип.

3. Освен това, проверителите знаят, че в една папка за проверяване има работи на ученици от всякакви училища и така се избягва субективната им нагласа.

4. После, в градовете и големите села почти в цялата страна са монтирани видеокамери и матурите се правят само в помещения с видеокамери. Учениците знаят, че всяко тяхно кихане се филмира.

5. После, телефоните им не само се събират, но и на някои места, както си е признал един господин директор днес в "Монитор", че е направено миналата година в 119 училище, даже имало заглушаващи устройства за мобилни комуникации, ако случайно някой скрие в себе си втори телефон, да не може да го ползва.

6. И като капак на всичко: корифеите на управлението на образованието, които сега командват в МОН, призоваха учениците да подават писмени сигнали за онези, които им се е сторило, че преписват. Това последното означава, че на всеки ученик може да му бъде повдигнато обвинение по анонимен донос от някой, който нито го познава, нито знае как се казва, нито от кое училище е. Нищо. Министерството и лично министър Кюри-зет ще издирва записите, за да провери... но докато това стане, наклеветеният ученик или ученичка няма да може да получи дипломата си и през това лято няма да може да кандидатства.

А в същото време в някои от по-малките селища схемата отдавна е отработена, точно както я описва този материал.
Някои учители по заповед на някои по-амбициозни директори: или подсказват на своите ученици, които са си в своите училища и в своите класни стаи, и квестори, и проверители са пак техните преподаватели.
Или другият отработен механизъм е: правилните отговори на тестовите задачи се оставят на някакво място в тоалетната... и на преписвачите не им трябват мобилни телефони при това положение. И това е вече от няколко години.

Ама министър Ломоносов/Кюри-зет предпочете да създаде психоза сред завършващите ученици в големите градове, вместо да намери решение за малките селища.
При това, решение за малките селища също може да се намери, като се извозват учениците с общински автобусчета до съседни населени места. Примерно от Раднево до Гълъбово или от Симеоновград до Харманли, от Свиленград в Любимец и т.н..

Така както в София учениците в деня на матурите пътуват от Слатина до Овча купел 2 или Младост 4, например.

Решение можеше да се намери, но министърът Кюри-зет не се сети за него, защото е по-зает да мисли как да намести по-функционално мильончетата от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Като например открие съвсем нов-новеничък университет за хората от третата въраст.
27 Май 2015 09:29
А в същото време в някои от по-малките селища схемата отдавна е отработена, точно както я описва този материал.


На първата матура по БЕЛ се писах проверяваща, за да имам личен опит и поглед - в няколко папки (по 15 работи, очевидно по грешките от регион, където българският не се води майчин) имаше досущ еднакви грешки на затворените и отворените отговори. Особено впечатляващи бяха 2 от тях - деца, които бяха написали "султан" и "Желязно светило" (вместо Султана и "Железният светилник" бяха "улучили" името на автора. До едно - именно така. Същите тези деца, дето не правят разлика между султан и Султана и светилник и светило, до едно бяха отговорили на един от отворените въпроси с "оксиморон", до един грешен отговор, но пък как се бяха договедили за такава сложна думица и как пък всичките? Очевидно впоследствие в по-ситните селца и градчета, особено в немайчините, квесторите са се изпедепцали.
Другото смущаващо - в равнището на проверяващите - рязка разлика в оценяването на една и съща работа от някои даскалици и университетските преподаватели. За наша чест - нестандартните и умни работи се високо оценяват от университеските преподаватели (сега, дочувам, са му намерили колая да ги споразумяват предварително, та да не ходят на арбитраж чак пък толкоз мтого работи).
Трето смущаващо - от пришпорване да се бърза или за да се спечелят повече парици, или и поради двете, на първа ръка - 2-3 грешки с червено, на втора ръка - още десетина със зелено. Обяснението, както и краят, остава за вас.
27 Май 2015 09:43
то сега си плащат студентите затова има висока безработица защото хората нямат пари а дьржавата иска такси което е противо конституционно


Ами...някой прави ли си сметка за реализацията си след дипломиране във ВУЗ или се записват специалности на принципа - все нещо трябва да се учи?
Казвам най-отговорно, че дипломи от разните провинциални, свободни и пр. университети не струват и пет пари. Специалности от сорта на : публични и бизнес администрации, всякакви мениджмънти, културологии, европеистики и т.н., отсега те обричат на бъдеща безработица!!!
27 Май 2015 09:56
Дежурният, ако знаеш, колко не си прав. Имаше изпити, ама кой ще сложи препъни-камък, след като няма кандидат-студенти???

Това е отделна тема. Когато има 2 места за един кандидат-студент и няма приемен изпит, ще се влиза и с 6 и с 4 на матурата. В този случай какво ще се прави с оценките и хартията на която са нанесени се отлага с няколко години и 10-20 хилядарки.
Ами вдигат рейтинга на училището си, привличат повече гимназисти следващата година, повече пари се наливат в училището.

Всички разумни родители са наясно с официалните и неофициалните рейтинги. Никой здравомислещ не пита какво показват на матурите учениците, а къде ги приемат да учат след това. Не се наблюдава отлив от математически, езикови и подобни гимназии с добро реноме в София, Пловдив, Варна, Бургас... за към кърджалийските училища с високи резултати от матурите. Не се наблюдава силен интерес и към гимназиите в тези градове, където основната част от питомците с отлични оценки на матурите започват успешено да се реализират в пицариите или зад щандовете в моловете.
А за кандидати за работа с над 1 година трудов стаж и оценки от дипломи за висше образование не се гледат, освен в академичните среди за млади асистенти.
27 Май 2015 10:00
Както се вижда, ихтиманската схема е пряк резултат от прословутия принцип "парите следват ученика". Докато следваме сляпо тази дивотия, ще никнат случаи като този.
27 Май 2015 10:11
К`во говориш. Налага ми се, и на другите ми колеги, коя вече поред година да изпитвам многократно (за повече от едно изпитване не ми се плаща) напълно безсловесни същества, влезли в университет на базата на оценка от въпросната матура. За метачи по улицата акъл нямат, но нито можеш да откажеш, нито да възразиш, че са умствено изостанали - щото ще те обвинят в дискриминация, те имат права, ти нямаш, а университетът за всяко изпитване си прибира таксата. Понеже парите следват както ученика, така и студента. И туй ако не е - пазарна - гавра със здравия смисъл, образованието и правата на нормалните...
Пак този принцип негласно наложи изходната оценка за средно образование да се ползва и като вход за висше. И после ще ми продънват ушите за "качество на образованието".
27 Май 2015 10:22
Никой здравомислещ не пита какво показват на матурите учениците, а къде ги приемат да учат след това.

Да, бихме могли да приемем, че цялото общество е наясно, че дипломите представляват хартийки без никаква стойност и в такъв случай порочният характер на матурите не вреди - и без това никой не се интересува от него. Само че тогава възниква въпросът защо са ни изобщо дипломи и матури. Това би трябвало да са сертификати за качество - за да не се налага университетът, работодателят или който и да е там, да проверява знанията и качествата ти по някакъв друг начин.
Освен това, с "кърджалийската" шестица от матурата зрелостникът ще влезе без проблем в павликенския филиал на карнобатския университет (финансиран на кампак от държавния бюджет) да учи "мениджмънт и държавна администрация", след което ще си прибере още една диплома без стойност... опа! стойност има! Ето го нашият човек, вече поотраснал и поизтупан, като главен експерт в министерството на образованието, например. И така...
27 Май 2015 10:32
Натисни тук

С "кърджалийската" шестица зрелостникът влиза и в Школата в Симеоново и после защо милицията била такава и онакава...
27 Май 2015 10:41
Още от ученическата скамейка , децата се възпитават да мамят.
Разбират, че в този живот не са важни усилията , а далаверата.
Ужасно е това !
Браво все пак, че сега се дава гласност, но как и дали ще се промени нещо, като хората във властта в голямата си част, са също продукт на далавера.
27 Май 2015 10:44
Хубаво де, нали пазара и пазарните принципи бяха панацея за всичко, защо държавата плаща от нашите данъци на една камара измислени университети? Да плаща на 5-6 най-много и толкова, останалите да се издържат сами.Къде е речено че всички неграмотници трябва да са с вишу, че и от моите данъци да им се плащат измислените тапии?
Риторичен въпрос
27 Май 2015 10:52
Налага ми се, и на другите ми колеги, коя вече поред година да изпитвам многократно (за повече от едно изпитване не ми се плаща) напълно безсловесни същества, влезли в университет на базата на оценка от въпросната матура.

Като се махнат измамите с преписването на матурите, ще изпитваш абсолютно същите същества, по абсолютно същия начин, но няма да са влезли с оценка 5 или 6 на матурата а примерно с 3 или 4.
27 Май 2015 10:52
хората във властта в голямата си част, са също продукт на далавера.

Бойко не е. И е хубав! Нали, Миранда? Ето нещо за теб, да не вземеш да се обидиш:

Натисни тук
27 Май 2015 12:22
Su38 да си чувал за частни уроци на които ходят по заможните ученици да не изоставят с уроците и лекциите никьде в конституцията не пише за частни уроци
27 Май 2015 12:31
Матурите се проведоха за първи път през 2008 година.

Само първият път учениците в цялата страна си бяха в своите си училища и още през 2008 г. се разбра,
че изобщо няма смисъл от матурите, ако ще се провеждат така.

Разпределянето на учениците в големите градове в други гимназии и училища, видеонаблюдението,
камери на всеки ъгъл в класните стаи,
определянето на квесторите също на случаен принцип - всичко това уж трябва да води до все по-голяма
сигурност или поне до нейната привидност в големите градове.

Има един системен проблем и той е организацията на матурите в по-малките населени места.
И това се знае от 2008 г., и всеки, който поема отговорността да управлява МОН,
трябва да намери решение.

Ако има желание, ще се намери начин.

Вместо да бъде решен системният проблем в по-малките градове, за който е ясно от 2008 г.,
от министерството тази година решиха да увенчаят хипермерките за сигурност в големите градове
с насърчаването на доносничеството.

Ако се вземат анонимните доноси на едни непознати ученици срещу други непознати ученици на сериозно,
както обеща да направи Министерството с доносите на доносниците от големите градове,
всеки наклеветен ученик, дори и да не е преписвал, няма да си получи дипломата.

Защото това са хиляди камери с хиляди видеозаписи само в София.

Важното е да има доноси. Колкото се може повече доноси на анонимни доносници срещу непознати за тях ученици,
техни връстници.

А за организацията на матурите в по-малките градове няма защо да се мисли.

27 Май 2015 16:29
Затова пък, на изпита за нотариуси никой не преписва.
Просто предварително се превежда съответната сума където трябва.
Чисто и просто.
Като окъпан полицай, пардон милюционер.
27 Май 2015 16:51
sega, така се говори, ама някой да може да го докаже ???
27 Май 2015 18:11
Тези матури са чиста порнография и просто трябва да бъдат отменени. И принципът "парите следват ученика/студента" също трябва да се махне. Да, ама не. Там едни пари се въртят...Жалко за децата.
27 Май 2015 18:16
Нещо не мога да разбера?! Какво значение има дали преписват?! Все едно, това не ги прави хора с професия или образование?! Обаче, когато една ситуация се преекспонира в общественото пространство, тогава става и значима, нали?! А това обещава и пари в бъдеще!














27 Май 2015 19:42
Докато отношението на хората към начина, по който всеки трябва да си върши работата е такъв, няма да бъде друго. Защо гледаме само образованието и лекарите? Ами обикновените, ежедневни услуги. Колко от работещите по кварталните магазини ВИНАГИ връщат цялото ресто? Ами при нас е масово явлениет да ти обясняват, че са им се свършили дребните и не могат да ти върнат.
Образованието не е нещо самостоятелно в това общество. То е директна проява на приеманото за нормално, защото децата това научават от родителите си и 'притискат' учители и преподаватели да приемат тези 'родителски' разбирания. А и никой не може да очаква учител или преподавател сам заради принципа да направи така, че да остане без работа. Всички искат да ядат и когато всеки ден гледаш как другите те прецакват и не си вършат работата - ами трябва да си много-много социално-ангажиран и идеалист, та да си вършиш работата само ти по всички правила.
Не става. Училището и университетът отдавна вече не са място за възпитание на децата, защото самите родители поискаха това да не е така. Сега, след 5-6 г. експерименти по темата "парите след човека" - ясно е, че не само не работи, но е и вредна. Има лек, но обществото не е съгласно с него - да се плаща реалната цена на обучението, защото сега парите от държавата и студентските такси трудно покриват 40 % от минималната издръжка з един студент за една година. Все пак 700 лв. годишна такса за инженерно образование у нас няма начин да покрива това образование. Само за сравнение - в Англия е около 8300 лири годишно, а в Германия е около 11600 евро. Затова и много немци започнаха да ходят в Холандия да учат, защото държавата започна да не им покрива цялото обучение, а студентските заеми станаха доста притеснителни в Германия (сега се успява да се изплатят около 45 г. на дадения човек).
В училище е още по-зле. Как очаквате в малките градчета или селата да е по-друго. Ами че ако учениците тръгнат другаде да учат, то директно закриваме селото. Не училището - селото, защото заради децата се изнася и семействата. Няма кмет или местен учител, който да е готов да се самоубие, като преди това принесе в жертва и съселяните си. Няма и няма защо да говорим по въпроса.

П.С. А и каква е мотивировката да се учи, когато ако знаеш приемливо някой от западние езици (най-лесно с френски и немски) и можеш да си платиш таксата - веднага си намираш университет. И не те питат каква ти е оценката от матурата, а дали имаш диплома. Има много университети в Европа, в които се влиза с заплащането на таксата, а не с изпити. То нещо като Брашлянова лига в Европа има, ама тя е за богати хора, а не за средното население на континента. Така че няма какво да се обвинява този и онзи - сами си го израхме и си го правим на всеки нов изборен ден.
27 Май 2015 19:59
Как веднъж през последните 20 г. не случи просветата на министър. Човек сапочва да си мисли, че нарочно такива се слагат да ръководят това министерство.
28 Май 2015 02:43
Преписвали масово. Те можели да пишат, о чудеса.
Софи, прощавай, но ще питам директно - как ти се даскалува? В учителската стая едни опърпани лели на възраст към 50, които се занимават с клюки. В клас невъзпитани зверчета, на родителските срещи или апатия, или майки, които не вързват правилно 3 думи в изречение, обаче претенциите за оценките на ''дИтетУ край нямат. Горното е цитат по смисъл на позната учителка по немски език в едно училище от моя некраен но небогат квартал- циганчета си нямат, "елитни" деца също.
Гласуваме в това училище - отблъскващо грозна е тази панелна сграда от 60-те години и освен нови дограми, нищо друго не не са пипнали. Там дори зелените растения в класните стаи не отклоняват погледа от черно кафявите врати и радиатори, грозната мозайка по коридори и стълбища...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД