Половината от оградата по границата с Турция е за ремонт, съобщи премиерът Бойко Борисов на вчерашния блиц контрол в парламента. Съоръжението е с обща дължина 30 км и беше построено в мандата на Пламен Орешарски. Основната му цел е да насочи бежанския поток към граничните пунктове. Наскоро стана ясно, че в участък от около 80 м в района на Болярово оградата е паднала и се е наложило граничарите да я подпират. От думите на Борисов обаче се разбра друго. "От 30 км 15 са за ремонт, в момента експертите са там", обясни той.
Не е ясно как ще се ремонтира оградата. Съоръжението бе построено от армията, а проектът бе изготвен от МВР и по документи е негова собственост.
След построяването на първия участък започна планиране на ограда по цялото протежение на границата, т.е. още 131 км. Предишното ръководство на МВР пресметна, че ще са нужни 40 млн. лв. Това бе записано и в коалиционното споразумение по настояване на Патриотичния фронт. Вчера обаче Борисов обясни, че е разпоредил проектът да се преработи. "За по-голяма и стабилна ограда се изисква огромен ресурс", заяви той и призна, че се бои от политически спекулации с цената на бъдещото съоръжение. "Ако приемем, че 30 км са 9 млн. лв., да се справят в същите параметри", обясни премиерът. Цената на първия участък стана повод за множество критики срещу предишните управляващи. Тя тръгна от 7 млн. лв., но в крайна сметка се оказа, че са похарчени 9 млн. лв.
ШЕНГЕН
Кабинетът отпусна 3 млн. лв. допълнително на МВР по любимата си формула "за мерки по Шенген". Покрай стандартните: поддръжка на монитори и мобилни рентгенови устройства, повишаване нивото на сигурност в компютърно-комуникационен център и изграждане на хале за митническа проверка на леки коли на ГКПП - Малко Търново, се предвиждат пари и за несъществуващия контактен център между България, Гърция и Турция на ГКПП Капитан Андреево. Споразумението за него беше подписано преди дни, но първо трябва да бъде ратифицирано от парламентите на Гърция и Турция.
ПРОМЯНА
Интеграцията на бежанците се връща към МВР, реши правителството. Досега това беше задача на социалното министерство и общините. В бюрата по труда са регистрирани около 840 души със статут на бежанци, които търсят работа. Малък брой чужденци изучават български език.