Въпреки че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по закон е независим орган, премиерът Бойко Борисов даде знак вчера, че изпълнителната и законодателната власт отново ще се намесят в работата й. На заседанието на кабинета той поиска отлагане на новите цени на тока с един месец и обществено обсъждане за тяхното формиране. Това се случва за пореден път, след като в края на предишното си управление Борисов силово наложи сваляне на цените заради масовите протести и проверки на ЕРП-тата, отправи и закани за отнемане на лицензите им. Проверките не показаха съществени нарушения, две от ЕРП-тата водят дела в международния арбитраж за близо 700 милиона лева, а политическите решения за цените сринаха финансите на всички енергийни компании.
На открито заседание на КЕВР бе обсъдено вдигане на цената на тока средно с близо 2% и сваляне на тарифите на топлофикациите между 0.2 и 6% от 1 юли 2015 г. Регулаторът не отстъпва от плановете си въпреки протестите на енергийните дружества, според които се създават допълнителни дефицити в сектора. Топлофикациите пък се опасяват, че заради задържането на цените по-малките от тях ще фалират. Трите ЕРП-та бяха поискали далеч по-сериозно поскъпване. ЧЕЗ например предложи вдигане на нощния ток с 25.39%, а на дневния - с 9.38%. Енерго-про искаше увеличение на нощната енергия с 24.96%, а на дневната с 2.62%. ЕВН заложи на среден скок от около 4%. Топлофикациите също настояваха за сериозно увеличение. Столичното парно искаше 17.5%, а в провинцията предложенията надхвърляха и 50%.
От стенограмата от заседанието на кабинета става ясно, че формалният повод за настояването на Борисов е, че в новия регулаторен период рязко се вдига цената на тока за бизнеса - с около 20%. "Това е твърде много и е ясно, че фирмите веднага ще го калкулират в стойността на стоките и услугите. Не е добра ситуацията и така подредена, темата трябва да отиде в парламента. Ние не можем да се месим в работата на енергийната комисия, нито е редно, нито искаме да го правим, но парламентарната комисия има тези права да им каже как са правили ценообразуването. Защото в един момент дори единственото, което бих могъл да си позволя, е да предложа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да отложат с един месец влизането на цените", казва премиерът. Той е наредил и спешно събиране при вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев по проблема.
Борисов препоръчва на министрите да проведат срещи с ресорните парламентарни комисии. "Ще ми се да отидете в парламента и с двете комисии да проведете срещи, защото КЕВР го излъчи парламентът и ние не се месим, освен да констатираме това, което публично сме чули. Към мен няма досега информация, изпратена по тази тема, но чувам какво се говори. Още повече че това, което се предлага, не решава проблема на енергетиката в нито един аспект и може би много честно трябва в парламента с комисиите да се разговаря, колкото и да са драстични мерките", казва Борисов.
"При определяне на цените за топлоенергия сме имали предвид и обществения интерес, и възможностите на топлофикациите, както и интереса на енергийните дружества. Цената на тока няма да превиши общия индекс на промяна на цените в страната", контрира обаче шефът на КЕВР Иван Иванов. Окончателното решение на КЕВР по закон трябва да е готово до 30 юни.
"Индустрията излиза на протест срещу предложения модел на ценообразуване от енергийния регулатор", заяви вчера шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. Главната причина за недоволството е цената "задължение към обществото" да скочи двойно - от 18.93 лв. до 40.31 лв. Големите индустриални потребители на ток нееднократно предупреждаваха в последните дни, че новата формула на КЕВР ги обрича да плащат по-скъпо за тока от почти всички предприятия в ЕС.
В цената "задължение към обществото" влизат енергията от ТЕЦ "AEЦ Марица-изток 1" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", ВЕИ-тата, когенерациите и заводските централи. От КРИБ ще внесат сигнал до главния прокурор за договорите с американските централи. По думите на Домусчиев напрежението в бизнеса е много голямо, никой не е очаквал такъв скок и има опасност цели отрасли да бъдат унищожени. Според него реформи в енергетиката няма, а само се наливат пари в НЕК. Той отсече, че бизнесът няма намерение да плаща съживяването на държавната компания.
Още му пари или вече разбира и от енергоразпределение?
А това, че се меси грубо в независим орган, кой се изненадва? По-изненадващо щеше е, ако не се меси навсякъде, какво тук значи някаква си уж независима комиси.