:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,605,966
Активни 285
Страници 8,046
За един ден 1,302,066

ГЕРБ иска срок на процедурите за отнемане на лицензии за ток

Делян Добрев
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да се произнася в разумен срок по откритите процедури за отнемане на лицензии, иска ГЕРБ. В момента ограничение няма и на практика КЕВР може да се бави с години.

И в момента три процедури по отнемане на лицензии "висят" в КЕВР от март м.г. Те са срещу "ЕВН България Електроснабдяване", "ЧЕЗ Електро България" и "Енерго-ПРО продажби" и бяха започнати от тогавашния шеф на комисията Боян Боев. В края на 2014 г. новата председателка Светла Тодорова обеща регулаторът да се произнесе "скоро". Последва нова рокада в ръководството на КЕВР, но очевидно и то не бърза да реши казусите.

"Добре е да се постави срок. Това обаче най-вероятно ще стане със следващите поправки в Закона за енергетиката, които ще влязат в парламента през септември. Тогава той ще се синхронизира с евродирективи, свързани с либерализацията на пазара", съобщи за в. "Сега" председателят на енергийната комисия в НС Делян Добрев. Той обясни, че няма конкретно предложение. Според експерти обаче реалистичният срок КЕВР да приключва производства по отнемане на лицензи не е кратък, а е 1-2 години.

Въпросът е дискусионен. "От една страна, е редно да има такъв срок, за да се знае, че КЕВР не е едно плашило", коментира председателят на енергетиците към КНСБ Божидар Митев пред в. "Сега". По думите му, когато се открие процедура по отнемане на лицензията на някое от дружествата, се започва натиск и се "обикалят министри". Добре е при стартирането на такава процедура в дебатите по нея трябва да участват синдикатите и работодателите, смята Митев.



С промените в закона е добре да бъдат уточнени действията, ако се стигне до отнемане на лиценз. В момента според Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката в такива случаи се назначава т. нар. особен управител, който гарантира, че потребителите няма да останат на тъмно. Но според експерти текстовете имат нужда от прецизиране.



1
1367
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
16 Юни 2015 00:20
Махнете го вече това нещо, дето не мяза на нищо..................
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД